Galda restaurācija ar dekupāžas tehniku
Bptakoma / flickr.com
Dāvāt "otro elpu" novecojušām mēbelēm iespējams ar dažādu metožu un tehniku palīdzību. Viena no populārākajām ir dekupāža – radošs un vienkāršs process, ar kura palīdzību var uzlabot daudzu priekšmetu izskatu, kā arī izcelt interjera unikalitāti un neatkārtojamo raksturu. Turklāt tas neprasa lielus naudas ieguldījumus.
Dekupāža ir viena vai vairāku priekšmetu dekorēšana vienotā stilā. Tās procesā var izmantot dažāda veida attēlus (biežāk no salvetēm), kas tiek līmēti uz priekšmetu virsmas un pēc tam pārklāti ar laku. Dekupāžu var apvienot arī ar citām dekorēšanas tehnikām, lai piešķirtu lietu izskatam dažādus interesantus efektus, piemēram, mākslīgi vecinot vai izveidojot uz virsmas plaisas (kraklē tehnika).
Padomi
Šī dekorēšanas tehnika nesagādā īpašus sarežģījumus. Ar to var pārveidot praktiski jebkuru priekšmetu, sākot ar rotaslietu lādīti, līdz pat virtuves mēbeļu komplektam. Īpaši populāri un pārveidošanai ērti ir galdi – gan pusdienu, gan žurnāliem domātie un citi.
Ar dekupāžu dekorēts galds lieliski izskatīsies nelielās telpās – guļamistabā, bērnistabā, virtuvē, vannas istabā vai lodžijā.
Pirms ķerties klāt dekorēšanai, vajadzētu ņemt vērā dažus ieteikumus, kas var ļoti noderēt darba procesā:
• Dekupāžai vēlams izmantot attēlus, kas ir uz gluda papīra, bez lieka reljefa;
• Ja vēlies pārveidot plastmasas vai stikla galdu, to vispirms attauko ar spirtu vai acetonu. Ja uz virsmas ir nelīdzenumi, izlīdzini tos ar špakteļmasu;
• Stikla galdiņam ar reljefainu rakstu labāk izmantot speciāli dekupāžai paredzētas salvetes, citi papīra veidi būs mazāk piemēroti, un rezultāts var sanākt ne tāds, kā sākotnēji bija plānots.
Materiāli un virsmas sagatavošana
Dekupāžai nepieciešamie darbarīki un materiāli:
• Akrila emalja;
• Laka uz akrila bāzes beidzamajam pārklājumam;
• Smilšpapīrs;
• Otiņa ar mīkstiem sariem;
• Šķēres (ja attēlus nepieciešams izgriezt);
• PVA vai speciāla dekupāžas līme;
• Birstīte un saimniecības ziepes;
• Parastas vai dekupāžai paredzētas salvetes;
• Masa špaktelēšanai.
Kad visi materiāli un instrumenti ir sagatavoti, var ķerties klāt galda virsmas apstrādei. Ja uz tās ir nelīdzenumi, vispirms vajadzētu tos izlīdzināt ar špakteļmasu un nogruntēt ar akrila emalju. Galda virsmu ieteicams kārtīgi nomazgāt ar birstīti un saimniecības ziepēm, tad noskalot, lai nepaliktu ziepjūdens pēdas, un noslaucīt ar tīru lupatu vai salveti. Jāpagaida, līdz galds pilnībā nožūs.
Tad var sākt virsmas vecā pārklājuma noņemšanu, kam ir nepieciešams smilšpapīrs. Lai rezultāts būtu kvalitatīvs, uz galda virsmas nedrīkst palikt ne miņas no vecās krāsas un lakas pārklājuma, bet virsmas bedrītes un citi defekti jāizlīdzina ar špakteļmasu. Kārtīgi nomazgātai un izlīdzinātai galda virsmai jāuzklāj akrila emalja divās kārtās, ko vislabāk darīt ar mīkstu otiņu. Akrils nepieciešams, lai zīmējums labāk saķertos ar galda virsmu. Katra kārta jāatstāj nožūt aptuveni uz 40 minūtēm.
Galda dekupāža ar salvetēm
Kad galda virsma ir gatava, uz tās jāizkārto no salvetēm izgrieztus attēlus tā, kā tiem vajadzētu izskatīties gala rezultātā. Var izmantot arī veselas salvetes, neko neizgriežot. Galda virsmas dekorēšanai nepieciešams pievērst īpašu uzmanību, kārtīgi pārdomājot bilžu izkārtojumu un izveidojot precīzu kompozīciju. Pretējā gadījumā rezultāts var būt neapmierinošs.
• No salvetes atdali virsējo slāni un uzliec uz galda virsmas ar zīmējumu uz augšu;
• Tai pa virsu uzmanīgi ar mīkstu otiņu uzklāj PVA līmi, kas atšķaidīta ar ūdeni attiecībā 1:1, vai dekupāžas līmi;
• Uzmanīgi izlīdzini salveti, likvidējot burbulīšus un citus defektus;
• Kad līme nožuvusi, galda virsmu pārklāj ar laku divās kārtās, lai pēc iespējas labāk nostiprinātu attēlu un izvairītos no tā deformācijas. Katrai lakas kārtai ļauj pilnībā nožūt.
• Tas arī viss! Bet ņem vērā, ka galdu labāk izmantot aptuveni pēc trim diennaktīm, kad laka būs kārtīgi nožuvusi.
Galda dekorēšana paša rokām ar dekupāžas tehniku ir interesanta un aizraujoša nodarbe radošiem cilvēkiem. Izmēģinot kāda priekšmeta vai mēbeles atjaunošanu ar šo tehniku, tu, iespējams, iegūsi sev jaunu hobiju.
Lai atjaunotu interjeru un iekārtojumu, nav obligāti jāiegādājas jaunas, dārgas mēbeles un aksesuāri – dekupāža ir lieliska un lēta alternatīva, kas ļauj atdzīvināt jebkuras morāli un fiziski novecojušas mēbeles, eksperimentējot un kombinējot dažādas dekorēšanas metodes.