Galvenās gudro māju un viedierīču atšķirības

Galvenās gudro māju un viedierīču atšķirības

Jo vairāk gudru ierīču parādās mājoklī, jo vairāk šādi mājokļi tiek uzskatīti par viediem. Tomēr ne visas mājā esošās viedierīces spēj mājokli padarīt par gudru māju. Kā norāda automatizēto ēku vadības sistēmu centra "Jung" pārstāvniecības Austrumeiropā vadītājs Raimunds Skurdenis, nereti tiek jaukts termins gudrā māja ar vienkārši mājoklī uzstādītām viedierīcēm.

Viedo ierīču īpašnieki uzskata, ka viņi dzīvo gudrā mājā, jo viņiem pieder gudras un mūsdienīgas ierīces, tomēr gudro māju sistēmas uzbūvei ir būtiskas atšķirības no viedierīču uzbūves. Tieši tāpēc R. Skurdenis portālam abc.lv skaidro galvenās atšķirības starp gudrajām mājām un vairākām viedierīcēm.

Vienota sistēma pret atsevišķām funkcijām

Viena no būtiskākajām atšķirībām starp gudro māju tehnoloģijām un viedierīcēm ir tā, ka viedierīces mājoklī visbiežāk darbojas kā atsevišķas un savstarpēji nesaistītas sistēmas, tādējādi katra mājoklī esošā viedierīce pilda tikai konkrēti tai paredzētās darbības. Savukārt gudro māju tehnoloģijas tiek veidotas vienotā vadības sistēmā, kas ietver visas pamata mājokļa funkcijas: apkures, apgaismojuma un klimata kontroli, kā arī drošības, multimediju un citu funkciju izpildi. Gudrajās mājās visas ierīkotās funkcijas savā starpā ir saistītas un viena ar otru spēj "komunicēt". Piemēram, kad istaba tiek vēdināta, gudrā māja automātiski nodrošinās samazinātu siltā gaisa ieplūšanu mājoklī, savukārt brīdī, kad logi tiks aiztaisīti, mājoklis atkal uzsils līdz vēlamajai un iepriekš ieprogrammētajai istabas gaisa temperatūrai.

"Fakts, ka mājoklī ir ierīces, kas ļauj caur savu telefonu prombūtnes laikā redzēt to, kas notiek mājoklī, vai sniedz iespēju ieprogrammēt apkuri, nebūt nenozīmē, ka mājoklis tiks uzskatīts par gudru. Tās ir papildu ierīces, kas ir mūsdienīgas un noderīgas, jo palīdz pildīt konkrētas funkcijas, tomēr tas māju nepadarīs par gudru. Gudrās mājas termins rodas vienotās sistēmas dēļ, kurā ir iespējams ieprogrammēt mājokļa funkciju automātisku un attālinātu pārvaldību, kas ļauj pašam mājoklim "izdomāt" un kontrolēt temperatūru, gaisa mitrumu un citas funkcijas," atšķirību starp vienkārši gudrām ierīcēm un ēku vadības sistēmām skaidro R. Skurdenis.

Elektroierīču vadu murskuļi ik uz soļa

Kā nākamo atšķirību noteikti var minēt atšķirīgās ierīču un sistēmu savienojumu opcijas. Ikviens viedās ierīces ražotājs vēlas būt konkurētspējīgs tirgus dalībnieks, tieši tādēļ katras viedierīces un to savienojumu opcijas, piemēram, elektrības lādētāji un USB vadi, tiek radīti atšķirīgi un unikāli. Tā rezultātā, iegādājoties vairākas viedierīces mājoklim no dažādiem ražotājiem, katram no tiem būs nepieciešams atšķirīgs elektrības vads, lādētājs un citas nepieciešamās iekārtas, kas mājokli piepildīs ar daudziem un dažādiem vadu murskuļiem.

Tikmēr ēku automatizācijas sistēmām tādas problēmas kā vadu murskuļi nepastāv. Viedo māju funkcijas tiek apvienotas vienā mājokļa vadīšanas sistēmā, kas ļauj tās visas kontrolēt no viena vai vairākiem slēdžiem, kas iebūvēti istabu sienās un savstarpēji "komunicē" ar ieprogrammētu programmu, bluetooth vai viedtālruņa palīdzību. Tādējādi mājoklis tiek atbrīvots no elektrības vadu kalniem, radot papildu komforta un drošības sajūtu.

Ierīcēm pārblīvēts mājoklis

Nereti cilvēki iegādājas dažādas viedierīces, kurām nav būtiskas nozīmes mājoklī, tomēr ikvienam ir prieks par mūsdienīgām ierīcēm, kas ne tikai pilda noteiktas funkcijas, bet var tikt izmantotas kā "mantiņas", kas sniedz izklaidi mājokļa iedzīvotājiem. Katra šī viedierīce ir atsevišķs priekšmets, kas kaut kur mājoklī ir jānovieto un, lai tas darbotos, jāieslēdz un pēc tam atkal jāizslēdz. Tā, individuāli regulējot katras viedierīces darbību, tiek regulāri patērēts ilgs laika posms, ko varētu izmantot citiem darbiem vai vienkārši atpūtai.

Viens no galvenajiem gudro māju sistēmas mērķiem ir maksimāli samazināt cilvēka iesaisti dažādu mājokļa funkciju izpildīšanā, tādējādi ietaupot laiku mājokļa iedzīvotājiem. Gudro māju sistēmas ne tikai samazina elektrības vadu daudzumu mājoklī, bet arī dažādu slēdžu un iekārtu daudzumu. Pietiek vien ar diviem īpaši funkcionāliem slēdžiem, kas spēs pārvaldīt vairākas mājokļa funkcijas reizē, piemēram, izslēgt un ieslēgt gaismu mājoklī, atvērt un aizvērt žalūzijas, ņemot vērā diennakts laiku, un vēl citas noderīgas funkcijas.

Tehnoloģiju kvalitāte un ilgtspēja

Pērkot vai būvējot mājokli, ikviens rēķinās, ka tas ir ilgtermiņa ieguldījums uz daudziem gadiem vai pat visu mūžu. Līdz ar to ir būtiski mājokli būvēt un iekārtot ar kvalitatīvām un ilgtspējīgām iekārtām. Tas pats attiecas arī uz gudro māju sistēmām un viedierīcēm.

Ir būtiski iegādāties tādas viedierīces, kas spēs kalpot maksimāli ilgu laiku - lai tas būtu finansiāli izdevīgs ieguldījums. Tomēr ne visas viedierīces, kuras tiek lietotas ikdienā, spēs "izdzīvot" ilgtermiņā. Viedierīces salīdzinoši īsā laika posmā nokalpos un kļūs nekvalitatīvas, tādējādi radot papildu izmaksas to remontam vai jaunu ierīču iegādei.

Turpretī kvalitatīvi un pēc noteiktiem standartiem ierīkotas gudro māju sistēmas ilgtermiņā efektīvi spēj samazināt enerģijas izmaksas un uzlabot dzīves komfortu vismaz 20 līdz 40 gadus. Ir būtiski izvēlēties profesionālus gudro māju sistēmu ražotājus un ierīkotājus, lai vien pāris gadus pēc sistēmas uzstādīšanas nenāktos saskarties ar situāciju, ka sistēma salūst un to nav iespējams atjaunot.

"Ja gudrā māja darbojas tā, kā ir iecerējis autodidakts, kas kāda iemesla dēļ ir pazudis, attiecīgā informācija ir palikusi tikai viņa galvā un neviens cits šo radīto sistēmu nevar pārņemt, tas nozīmē, ka mājokļa funkcijas nebūs iespējams labot vai atjaunot. Savukārt, ja mājoklis tiek iekārtots un ieprogrammēts pēc universālas sistēmas, šāda mājokļa uzraudzīšanu var viegli pārņemt jebkurš speciālists vēl daudzu gadu laikā pēc to ierīkošanas, tādējādi tā īpašnieks nevar nonākt bezcerīgā situācijā, kad gudrās mājas tehnoloģijas sistēma "nobrūk"," norāda R. Skurdenis, piebilstot, ka, jo vairāk gudro māju ierīkošanas speciālistu strādās saskaņā ar Eiropas Savienībā un citās valstīs spēkā esošiem KNX standartiem, jo vairāk drošības būs lietotājam - gudrā mājokļa īpašniekam.

Publicitātes foto

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Parkets, grīdas dēļi un koksnes vecināšana

Parkets, grīdas dēļi un koksnes vecināšana

"Vidrižu Atvari" kopš 1998. gada ražo kvalitatīvu oša un ozolkoka parketu, kā arī ozola grīdas dēļus. Uzņēmums izmanto tikai Latvijā iegūtus, ekoloģiski tīrus izejmateriālus un tehnoloģiskajā procesā neizmanto ķīmiskus palīgmateriālus.

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Rūpējies par savu muguru, izvēlies pareizo matraci!

244221__5d95bd11ee422.jpg

Ļoti liela daļa mūsdienu sabiedrības savu ikdienu pavada sēdus. Strādājot birojā pie datora, tiek noslogota gan mugura, gan spranda. Ne vienmēr un ne visiem izdodas šīs svarīgās ķermeņa daļas izkustināt vai atpūtināt dienas laikā, tādēļ īpaši svarīgi ir parūpēties par to, lai vismaz miegā mugurkauls jūt atslodzi. Lai tas izdotos, ir nozīme pareizajam matracim.

SIA "Vārtu veikals" – žogi, vārtu automātika, vārti

zhogi_vartu_automatika_varti_vartu_veikals_sia

Lai pasargātu mājokli vai kādu citu privātu teritoriju no nelūgtiem viesiem, liela daļa cilvēku iegādājas tik noderīgu konstrukciju kā žogi. Tie labi pasargā gan no klaiņojošiem dzīvniekiem, gan arīdzan no ziņkārīgām acīm, kā arī organiski papildina mājas apkārtni.Žogi iemantojuši lielu pieprasījumu, pateicoties daudzām labām īpašībām.