Gaujas senlejā Siguldā izveidots jauns serpentīna ceļš un atjaunotas takas
Noslēgusies jaunas dabas tūrisma infrastruktūras būvniecība Siguldas apkārtnē, un daudzie jaunie objekti nodoti ekspluatācijā. Līdz ar to siguldieši un novada viesi var baudīt skaistās Gaujas senlejas ainavas, izmantojot jaunās infrastruktūras priekšrocības.
Kā aģentūru LETA informēja Dabas aizsardzības pārvaldē, šajā gadā daudzviet Latvijas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, tajā skaitā Gaujas Nacionālajā parkā, ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda atbalstu ir uzlabota dabas tūrisma infrastruktūra. Apjomīgi darbi norisinājās arī vienā no populārākajiem tūrisma galamērķiem Latvijā ārpus Rīgas - Gaujas Nacionālā parka teritorijā Siguldas pilsētā. Kopumā Siguldā un apkārtnē ar Eiropas Savienības Kohēzijas atbalstu atjaunotas un izbūvētas takas aptuveni 20 kilometru (km) garumā. Līdztekus taku, kāpņu, atpūtas un informācijas infrastruktūras u.c. izbūvei tapis jauns serpentīna ceļš.
Tas ir bruģēts, ar vairākiem skatu laukumiem, atpūtas zonām, aptuveni 600 metru garumā un ved no Svētku jeb tā sauktā Panorāmas laukuma līdz Gaujai, dodot iespēju tūristiem iepazīt Gaujas senlejas unikalitāti no cita skatpunkta. Vienlaikus jaunais maršruts uzlabo Siguldas un Gaujas Nacionālā parka viesu drošību, jo tūristu plūsma tiek novirzīta no autoceļa.
Siguldā dabas tūrisma infrastruktūras uzlabošana šoruden norisinājās daudzviet. Piemēram, Velnalas apkārtnē, kur veikta Piķenes kraujas takas atjaunošana un labiekārtošana. Līdztekus ir izveidota taka Gūtmaņalas apkārtnē 1,4 km garumā. Tā saucamās "Mazās Siguldas" ierīkošana ļauj Gaujas tuvumu un burvību baudīt arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Savukārt, lai gājēju plūsmu novirzītu no autoceļa, tapusi jauna taka no Gūtmaņalas līdz Turaidai teju 300 metru garumā. Tāpat ir labiekārtota Paradīzes kalna apkārtnē - arī turienes infrastruktūra gandrīz 700 metru garumā ir piemērota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Siguldas apkārtnē vēl izbūvēta gājēju taka "Kārļa kalns" vairāk nekā 2 km garumā, "Ķeizarkrēsls" - gandrīz 700 m garumā, "Krimuldas muiža" - gandrīz 200 m garumā. Labiekārtota ir arī taka posmā Krimuldas muiža-Mednieku namiņš vairāk nekā kilometra garumā, teritorijā ap Mednieku namiņu - vairāk nekā 200 m garumā, Panorāmas rata apkārtnē - gandrīz 400 m garumā, posmā Pēterala-Paradīzes kalns gandrīz 700 garumā, Pēterala - Kraukļupīte - 1,5 km garumā. Bet Gaujas ielejas nogāzē tika izbūvēts bruģēts Serpentīns no svētku laukuma līdz Peldu ielai 550 metru garumā un Bebru taka - 2,8 km garumā.
Gan gājējiem, gan velobraucējiem ir pieejama ērtāka un drošāka taka posmā no Brūveriem līdz Mednieku namiņam 1,5 km garumā, no Gūtmaņalas stāvlaukuma līdz skatu vietai pie Gaujas - 800 metru garumā, kā arī posmā no tilta pār Gauju līdz skatu platformai pie Gaujas - 1,1 km garumā.
Papildus gājēju un velobraucēju labiekārtojumam ir domāts arī par laivotāju ērtībām. Ir atjaunotas un uzlabotas ūdens tūristu apmetnes "Kaķīškalns", "Lielais akmens", "Sigulda" un "Vējupīte".
Infrastruktūras atjaunošanas darbi tiek veikti Eiropas Savienības Kohēzijas fonda projekta "Antropogēno slodzi samazinošās un informatīvās infrastruktūras izveide "Natura 2000" teritorijās" un "Antropogēno slodzi samazinošās un informatīvās infrastruktūras izveide "Natura 2000" teritorijās. IV kārta" laikā.
LETA
Foto: Pixabay.com