Gāzes noplūde: Kā pret to nodrošināties un kā rīkoties, ja tāda notikusi?
Tā kā ik gadu atgadās ar gāzes noplūdi saistīti negadījumi, drošība saistībā ar tās izmantošanu ir jāuztver nopietni. Mājsaimniecības Latvijā par kurināmo izmanto gan dabasgāzi (metānu), gan sašķidrināto gāzi (propāna un butāna maisījumu), kuru pārlieka koncentrācija gaisā var būt bīstama veselībai. Bet kā pret gāzes noplūdi nodrošināties un kā rīkoties, ja tāda notikusi?
Kas izraisa gāzes noplūdi?
Gāzes noplūde mājās parasti rodas slikti uzstādītu, slikti uzturētu vai bojātu ierīču, piemēram, apkures katlu un plīšu, rezultātā. Ja ierīce ir nepareizi uzstādīta, gāze var izplūst — parasti no gāzes caurules, kas pievienota ierīcei, vai no blīvējuma vietas –, tāpēc vienmēr jāpārliecinās, vai ierīces ir uzstādītas korekti.
Vajadzētu ievērot piesardzību arī attiecībā uz vecām vai lietotām ierīcēm, īpaši, ja mājoklis tiek īrēts vai ir nesen iegādāts.
Kā noteikt gāzes noplūdi?
Vispamanākā noplūdes pazīme ir specifiska gāzes smaka mājās. Jāņem vērā, ka dabasgāze ir bez smaržas un krāsas. Lai vieglāk būtu noteikt noplūdes, dabasgāzei pievieno odorantus, kuriem ir spēcīga smaka.
Tāpat, ja uznāk reibonis vai slikta dūša, nekavējoties jādodas ārā no telpas un jāatver logi. Ja simptomi svaigā gaisā izzūd, iespējams, bijusi saindēšanās. Gāzes un gaisa maisījuma ar skābekļa saturu zem 18% ieelpošana var izraisīt centrālās nervu sistēmas traucējumus, galvassāpes, vājumu, līdzsvara traucējumus un vemšanu.
Arī sadzīves tehnika var norādīt uz gāzes noplūdi, pat ja tās smaka nav sajūtama. Piemēram, par problēmu var liecināt tas, ka liesma deg blāvi oranžā vai dzeltenā krāsā, nevis zilā krāsā. Regulāri jāpārbauda, vai ierīces ārpusē nav parādījušies sodrēji vai melni vai brūnu apdeguma plankumi.
Kā rīkoties, ja noplūdusi gāze?
Sajūtot gāzes smaku savā mājoklī, ir uzreiz jāzvana Gāzes avārijas dienestam uz numuru 114. Tāpat ir aizliegts ieslēgt un izslēgt apgaismojumu un citas elektroiekārtas, jo gāze ir ļoti viegli uzliesmojoša.
Kā nodrošināties pret noplūdi?
Ja plānots pavadīt ilgāku laiku ārpus mājas, ieteicams aizvērt gāzesvada noslēgierīci (ventili). Ja tiek izmantots gāzes apkures katls, obligāti jāveic regulāra iekārtu pārbaude, it sevišķi pirms apkures sezonas sākšanās, arī pēc beigšanās. Ieteicams izmantot gan gāzes, gan arī dūmu detektoru savlaicīgas gāzes noplūdes un sadūmojuma fiksēšanai.
Gāzes noplūdes detektors
Gāzes noplūdes detektora darbības pamatā ir moderna elektroniskā gāzes noplūdes noteikšanas tehnoloģija. Tiklīdz detektors konstatē gāzes noplūdi, tā sāk mirgot sarkana indikatora lampiņa un atskan trauksmes signāls. Šai iekārtai piemīt augsts jutīgums, un to izmanto, lai noteiktu sadzīves gāzes, sašķidrinātās gāzes un dabasgāzes noplūdes.