abc.lv skaitļos

Lietotāji online65
Aktīvie uzņēmumi19849
Nozares raksti837
Ekspertu atbildes2480
Gāzes pieslēgums ģimenes mājai : abc.lv

Gāzes pieslēgums ģimenes mājai

Gāzes pieslēgums ģimenes mājai
Izredzes ievilkt gāzi mājoklī atkarīgas no gāzesvada atrašanās vietas - jo tas tuvāk, jo lielākas izredzes, ka gāze sasniegs konkrēto mājokli un arī izmaksas būs mazākas. «Latvijas Gāze» (turpmāk tekstā - LG) neizsniedz tehniskos noteikumus, ja nav reālu iespēju pieslēgt gāzi.

Četri varianti, kā gazificēt mājuIzredzes ievilkt gāzi mājoklī atkarīgas no gāzesvada atrašanās vietas - jo tas tuvāk, jo lielākas izredzes, ka gāze sasniegs konkrēto mājokli un arī izmaksas būs mazākas. «Latvijas Gāze» (turpmāk tekstā - LG) neizsniedz tehniskos noteikumus, ja nav reālu iespēju pieslēgt gāzi.

1.Vienkāršākā situācija: sadales gāzesvads ir jau izbūvēts, ir arī pievads ēkai un nepieciešams ierīkot gāzesvadus tikai ēkas iekšienē.
· Mājas vai mājas daļas īpašniekam vispirms jādodas uz LG struktūrvienību, kura apkalpo attiecīgo teritoriju (Rīgā tā atrodas Vagonun ielā 20) vai sava rajona LG iecirkni, lai noskaidrotu, kādas ir gazifikācijas iespējas un noteikumi.
· Ja gazifikācija ir iespējama, uz īpašas veidlapas raksta pieteikumu, tam pievieno īpašuma tiesības apliecinoša documenta kopiju.
· Četru nedēļu laikā LG sagatavo un izsniedz tehniskos noteikumus projekta izstrādei.
· Licencētam gāzes apgādes projektētājam pasūta projektu.
· Izstrādātais projekts jāsakaņo ar LG, Rīgā - arī ar Rīgas Domes Komunālās saimniecības departamentu.
· Kad projekts saskaņots, var uzsākt būvdarbus. Būvniecību drīkst veikt tikai licencēta gāzes apgādes būvorganizācija.
· Kad darbi paveikti, būvdarbu veicējs saziņā ar mājas īpašnieku aicina LG pārstāvjus pārbaudīt gāzesvadu un to pieņemt. Ja nav nekādu problēmu, tiek parakstīts akts par objekta pieņemšanu.
· Pēc objekta pieņemšanas slēdz dabasgāzes piegādes līgumu.
· Gāzi ēkai pieslēdz pēc tam, kad pasūtītājs ir samaksājis pieslēguma maksu.

2. Ielā ir izbūvēts sadales gāzesvads, bet nav pievada ēkai, nav arī gāzes apgādes iekšējās sistēmas.
· Atšķirībā no pirmā varianta, papildus nepieciešams veikt teritorijas topogrāfisko uzmērīšanu, jo pievads mājai nav pievilkts.
· Otra atšķirība - izstrādātais projekts jāsaskaņo ne tikai ar LG, bet arī ar visiem komunikāciju turētājiem, kam var būt komunikācijas šajā teritorijā («Lattelecom», «Latvenergo», Latvijas Autoceļu direkcija, Valsts informācijas tīklu aģentūra, attiecīgās administratīvās teritorijas siltuma, kanalizācijas un ūdensapgādes tīklu saimnieki utml.). Pēc tam projects jāsaskaņo attiecīgās pašvaldības būvvaldē (Rīgā - pilsētas Būvvaldes Inženieru padomes Būvprojektu izskatīšanas komisijā).
· Trešā atšķirība - ja kāda no saskaņošanas institūcijām izteikusi rakstisku prasību pieaicināt tās pārstāvi uz objekta pieņemšanu, šī prasība ir jārespektē.

3. Māja neatrodas tuvu sadales gāzesvadam, tāpēc no tā nepieciešams izbūvēt atsevišķu sadales gāzesvadu. Tāpat kā abos iepriekšējos variantos,vajadzīg ierīkot, gāzesvadus arī ēkas iekšienē.
· Galvenā atškirība no iepriekšējā varianta - nepieciešams izbūvēt sadales gāzesvadu līdz mājai. Sadales gāzesvadus drīkst būvēt tikai LG vai arī atsevišķos gadījumos, ja trase nepārsniedz 200 m, LG var ļaut pasūtītājam pašam par saviem līdzekļiem finansēt ši vada izbūvi, nolīgstot darbam licencētu gāzes apgādes būvniecības firmu, bet pēc tam, kad objekts nodots ekspluatācijā, LG kompensē uzņēmuma iespējamās investīcijas daļu. Šāds risinājums paātrina gāzes pieslēgšanu gadījumos, kad LG mazā apjoma dēļ nav izdevīgi veikt šos būvdarbus.

4. Māja vēl nav uzcelta, ir tikai gruntsgabals vai arī vairāki apbūves gabali topošā ciematā. Nav arī sadales gāzesvada.
· Topošā ciemata projekta attīstītājs iesniedz LG projekta pieteikumu un pēc gāzesvada izbūves ekonomiskā izvērtējuma vienojas ar LG par tā saukto drošības naudas līgumu, kurā paredz, ka projekta attīstītājs par saviem līdzekļiem izbūvē sdales g;azesvadu, bet pēc ciemata uzcelšanas un pieslēgšanas dabasgāzei kompensē gāzesvada izbūvē ieguldītos līdzekļus.
· Ja visi tukšie gruntsgabali pieder individuāliem būvētājiem, izdevīgāk gāzesvada izbūvei pieteikties iespējami vairāk jaunceļamo māju īpašniekiem, lai visi kopā finansētu sākotnējos gāzesvada izbūves izdevumus. LG jauno objektu iekļauj savos plānos tikai tad, ja interesentu ir pietiekoši daudz. Tālākā procedūra līdzīga kā ciemata celtniecības gadījumā.

Situācijas, kurās tiek atteikta gazifikācija:
· apdzīvotā vieta vispār nav gazificēta un nav paredzams, ka tas varētu notikt tuvākajā nākotnē;
· gāzesvads atrodas tik tālu no konkrētās mājas, ka tā pievilkšana augsto izmaksu dēļ nebūtu saprātīga;
· izbūvējamam gāzesvadam nav pietiekami daudz patērētāju;
· ļoti blīva ielu komunikāciju tīkla dēļ nav iespējams veikt rakšanas darbus un ievietot zemē gāzesvada caurules.

Gāzes pievilkšanas cena

Uz jautājumu, cik izmaksās mājokļa gazifikācija, uzreiz nav iespējams atbildēt, jo ir vairāki faktori, kas ietekmē kopējās gāzes pievilkšanas izmaksas. Konstanta maksa ir par pieslēgumu sadalošajam gāzesvadam, un tā atkarībā no spiediena var būt Ls 700 (gāzes spiedienam virs 0,1 bar) vai Ls 1000 (gāzes spiedienam līdz 0,1 bar) - maksa bez PVN.

Mainīgie faktori:
· attālums no mājokļa līdz sadalošajam gāzesvadam (par gāzes pievada izbūvi no ielas gāzesvada līdz savai mājai maksā gāzes patērētājs);
· pieslēguma maksa, ko aprēķina, ņemot vērā spiedienu esošajā gāzesvadā, pieslēguma jaudu un iespējamo gāzes patēriņu;
· būvdarbu veikšanas laiks (rudenī maksa ir augstāka);
· fiziskie šķēršli gāzes pievada izbūvē (piemēram, jāšķērso sliežu ceļš, ceļš vai iela ar cieto segumu, citai personai piederošs gruntsgabals).

Gāzesvada izbūves izmaksu piemērs (ar PVN)
1. 15 m gara pievada izbūve - Ls 530 (15m x 30 Ls/m).
2. Spiediena stabilizatora vai mājas regulatora izmaksas - aptuveni Ls 360.
3. Noslēgierīces uzstādīšana -aptuveni Ls 250.
4. Projektēšana - Ls 530 (topogrāfiskais plāns plus projekta izstrāde vienam pievadam).
Kopā ar pieslēguma maksu - orientējoši Ls 2500 - 2900.

Kur ņemt būvniekus?
Licencēto firmu sarakstu, kam ir tiesības veikt gāzesvada būvniecības darbus, ir daudz (pilnu šo firmu un sertificētu speciālistu sarakstu varat atrast abc.lv sadaļās «Sertificēto speciālistu saraksti»), taču darbaspēka deficīts gazifikācijas nozarē ir tikpat ass kā visā būvniecībā, tāpēc dažkārt ir grūti atrast speciālistus, kas veiktu projektēšanu un būvniecību. Ja firma neatlaidīgam klientam pavēsta, ka par metru gāzesvada jāmaksā 200 lati, tā ir droša pazīme, ka tā nevēlas uzņemties konkrēto darbu, jo citi objekti ir lielāki un tāpēc izdevīgāki.

Daudzkārt dzirdēts, ka lauku rajonu gāziniekiem grūti nodot ekspluatācijā objektus, kurus viņi būvējuši Rīgā. Tas tāpēc, ka galvaspilsētā šajā jomā ir diezgan liela birokrātiju, kuru no citurienes atbraukušie speciālisti tik labi nepārzina.

abc.lv iesaka:
· izvēlēties firmas un speciālistus, kuri darbojas reģionā, kur paredzami gāzes ievilkšanas darbi;
· noslēdziet oficiālu līgumu par projektēšanu un būvdarbu veikšanu;
· līgumā ierakstiet punktu, kas nosaka, ka darbi jāveic atbilstoši LR normatīvajos aktos (būvnormatīvos) noteiktajām prasībām - domstarpību gadījumā abām pusēm būs skaidrs, par kādām prasībām ir noslēgta vienošanās;
· pieaiciniet būvuzraugu, kurš seko būvdarbu gaitai un informē pasūtītāju par pamanītajiem defektiem;
· mudiniet projektētāju veidot gāzesvada ieeju namā tā, lai gar fasādi nebūtu gari vadi un lai tie nebūtu pacelti augstu virs zemes. Jo garāki vadi, jo lielākas iespējas tos traumēt, arī saules starojums ietekmē cauruļvadu izturību, turklāt augstu virs zemes izvietotiem cauruļvadiem grūti piekļūt, ja rodas vajadzība tos labot vai pārbaudīt. Cieš fasādes kopskats.

Materiāls veidots sadarbībā ar Latvijas Gāze vadošo inženieri Guntaru Strazdiņu.


Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Dzīvoklis vai māja

Dzīvoklis vai māja

Dzīvoklis vai māja - šis jautājums nomoka ne vienu vien nekustamā īpašuma tīkotāju. SIA REIZ piedāvā izvērtēt lēmumu, izdalot tos aspektus, kas parasti kalpo par pārdomu pamatu.

Aktualitātes

Uzņēmējs runā