Ģipškartona veidi un pielietojums
Mūsdienās celtniecības un remonta darbos ļoti bieži pielieto ģipškartona (reģipša) plāksnes. Reģipša plāksnes ļauj īstenot visdažādākos mērķus – veikt sienu un griestu apdari vai starpsienu montāžu dzīvojamās un ofisa telpās, veidot skaistas durvju un logu arkas, ailes, izlīdzināt dažādas virsmas un nomaskēt dažāda lieluma defektus, kā arī izmantot materiālu grīdu ieklāšanas procesā. Tāpat no ģipškartona veido apjomīgus dekoratīvus elementus sienām un piekaramo griestu konstrukcijas. Ņemot vērā tik dažādās vajadzības, ir radīti vairāki šī materiāla veidi, un katrs no tiem ir paredzēts konkrētam nolūkam.
Priekšrocības un trūkumi
Ģipškartonam kā celtniecības un remontdarbu materiālam ir virkne vērtīgu īpašību:
• universāls pielietojums;
• elpojošs materiāls, kas neietekmē dabisko mikroklimatu telpās;
• nesatur cilvēka veselībai kaitīgas sastāvdaļas;
• skaņas izolējošas īpašības;
• ideāli līdzena virsma;
• iespēja veidot jebkādu dekoratīvo apdari;
• pieņemama cena;
• viegla montāža.
Protams, kā jebkuram materiālam, arī reģipsim ir savi trūkumi, kurus ir svarīgi ņemt vērā, izvēloties šo materiālu:
• nepietiekama izturība pret mehānisko iedarbību;
• materiālu nedrīkst izmantot telpās ar paaugstinātu mitruma līmeni bez papildu mitrumizolācijas;
• ģipškartona zāģēšanas un griešanas procesā jāizmanto speciāla aizsargmaska, lai izvairītos no ģipša putekļu nokļūšanas elpošanas orgānos.
Galvenie veidi un pielietojums
Standarta reģipša plāksnes var izmantot telpās, kurās ir optimāls mitruma līmenis (ne vairāk kā 70%) Standarta ģipškartons atbilst visām ugunsdrošības prasībām dzīvojamās telpās. Šāda veida reģipsi apdares un remontdarbos izmanto visbiežāk (sienu un griestu apšūšanai, starpsienu montāžai), un to var atpazīt pēc pelēcīgas krāsas kartona pārklājuma.
Grīdas reģipsis – ģipškartona paveids, kas īpaši paredzēts grīdu veidošanai, pa virsu klājot, piemēram, linoleju, mīksto grīdas segumu, parketu, laminātu vai flīzes, to iespējams izmantot arī peldošo grīdu konstrukcijās. Tā sastāvā ir stikla šķiedras armējums, kā arī dažādi piemaisījumi lielākai slodzes izturībai. Grīdas reģipsi var izmantot arī standarta reģipša vietā, taču atšķirībā no tā grīdas ģipškartona plāksnēm ir paaugstināta izturība pret uguni un temperatūras svārstībām, un līdz ar to arī augstāka cena. Tāpat grīdas reģipsim piemīt lieliskas skaņas un trokšņus izolējošas īpašības. Grīdas reģipsis ir pārklāts ar brūnas krāsas kartonu.
Impregnēts jeb mitrumizturīgs ģipškartons – šo ģipškartona veidu izmanto telpās ar paaugstinātu mitruma līmeni, piemēram, vannas istabās, pirtīs, bēniņos, pagrabos vai virtuvēs, kā arī logu ailēs. Var izmantot arī griestu apšuvei, lai mazinātu appludināšanas risku no augšējiem dzīvokļiem. Materiāla sastāvā tiek pievienotas silikona granulas un antibakteriāli piemaisījumi. Reģipsis tiek pārklāts ar impregnētu zaļu kartonu, kas kavē mitruma uzsūkšanos un ir izturīgs pret pelējuma sēnīti.
Ugunizturīgs ģipškartons – izmanto telpās ar paaugstinātu uguns bīstamību. Var izmantot kamīnu un dūmvadu apšuvei, kā arī katlu mājās. Sastāvā ietilpst stikla šķiedra, kas pasargā no skābekļa piekļuves un apslāpē liesmu izplatīšanos. Ugunsizturīgo ģipškartonu var atpazīt pēc rozā krāsas kartona pārklājuma.