Harijs Tučs: Latvijā ir ļoti zema ēku siltināšanas kvalitāte

Harijs Tučs: Latvijā ir ļoti zema ēku siltināšanas kvalitāte

Latvijā gan privātmāju, gan daudzdzīvokļu ēku siltināšanas kvalitāte ir ļoti zema. Cilvēkiem, kam nepieciešams nosiltināt ēku, nav skaidrības par to, pēc kādiem kritērijiem izvērtēt un izvēlēties būvniekus, stāstot par situāciju ēku siltināšanas jomā, portālam abc.lv uzsver ekobūvnieku grupas "RB&B" būvnieks Harijs Tučs.

Jāizvērtē daudzdzīvokļu ēku siltināšanas lietderība

Šobrīd Latvijā  vairumā tiek siltinātas daudzdzīvokļu ēkas. Harijs Tučs pauž patiesu prieku un lepnumu par būvniekiem, pēc kuru darba dzīvokļu īpašniekiem ir gan zemāki apkures rēķini, gan mājoklī komforts un dzīves apstākļiem piemērots mikroklimats.

Tajā pašā laikā ļoti bieži situācija ir pretēja - pēc ēkas siltināšanas problēmu ir vairāk nekā bijis iepriekš, jo siltinātājiem acīmredzot nav bijusi pilnīga izpratne par ēkas siltināšanu, mikroklimatu, kāds faktors nav ņemts vērā, un ar to pilnīgi pietiek, lai visa siltināšana būtu kaķim zem astes. Piemēram, tipiska situācija - pēc siltināšanas dzīvokļos sāk aizsvīst logi, pēc tam neizbēgami uz griestiem un sienām veidojas pelējums. Savukārt pelējums ir iemītnieku veselībai ļoti kaitīgs faktors, jo jutīgiem cilvēkiem, īpaši bērniem, tas var izraisīt elpošanas ceļu saslimšanas, tai skaitā alerģiju, astmu u.c. Attīstajās Eiropas valstīs uzskata, ka ēkās, kur ir pelējums, cilvēki nemaz nedrīkst dzīvot, skaidro būvnieks.

"Protams, tam visam klāt nāk fakts, ka nosiltinātās ēkas dzīvokļa īpašniekam katru mēnesi  komunālo maksājumu rēķinā ir jāapmaksā kredīts - aizdevums, kas ticis ņemts ēkas  siltināšanai. Līdz ar to - dzīvokļa saimnieks apkures izmaksu samazināšanos neizjūt un neizbauda."

Kā skaidro Harijs Tučs, paši dzīvokļu saimnieki šādās situācijās ir bezspēcīgi - apsaimniekotājs atbild, ka situāciju nevar ietekmēt, savukārt ēkas siltināšanas darbiem un materiāliem garantija ir tikai divi gadi, pēc tam vairs neviens nav atbildīgs. Arī tas, viņaprāt, ir absurds - būvniecības, tai skaitā siltināšanas darbiem garantijai vajadzētu būt vismaz 10 gadiem.

Būvnieks iesaka pirms daudzdzīvokļu ēkas siltināšanas veikt aprēķinu, izvērtēt, vai siltināšanā ieguldītie līdzekļi atmaksāsies piecu gadu laikā.

"Ja aprēķins uzrāda, ka ieguldītie līdzekļi atmaksāsies tikai ilgākā laika periodā,  šādā gadījumā, manuprāt, daudzdzīvokļu ēku nemaz nav lietderīgi siltināt. Mūsdienu siltināšanas sistēmām un tajās izmantotajiem materiāliem apmēram pēc septiņiem gadiem parasti ir nepieciešams lielāks vai mazāks remonts, un tas, protams, atkal prasa līdzekļus. Rezultātā ir riņķa dancis - dzīvokļu īpašnieki maksā par ēkas siltināšanu, pēc tam par remontu u.c."

Par privātmāju siltināšanas kvalitāti atbildīgi arī tās saimnieki

Privātmāju īpašnieki, kam jānosiltina ēka, ir daudz izdevīgākā situācijā, jo viņiem ir lielākas rīcības un izvēles iespējas. Taču privātie bieži pieļauj kļūdu - ievāc informāciju, un, lai ietaupītu līdzekļus, mēģina ēku nosiltināt paši, jo ir radies priekšstats, ka to izdarīt ir vienkārši.

"Vēlos uzsvērt, ka jebkuras ēkas siltināšanas process ir atšķirīgs, jo katra ēka ir citādāka. Siltināšanas procesā ir daudz dažādu materiālu, jāzina milzum daudz nianses, jo katrs sīkums var pamatīgi ietekmēt gala rezultātu. Privātmājas saimniekam, kam ir tikai teorētiskas zināšanas, bet nav praktiskas pieredzes, paša spēkiem kvalitatīvi nosiltināt ir gandrīz neiespējami," uzver ekobūvnieku grupas "RB&B" būvnieks.

Tāpat jāņem vērā, ka ēkas siltināšana ir dārgs pasākums, kas nereti ir mērāms tūkstošos, tādēļ neveiksmīgi eksperimenti šajā jomā saimniekam var izmaksāt ļoti dārgi. Ja nepieciešams kvalitatīvi nosiltināt daudzdzīvokļu ēku vai privātmāju, Harijs Tučs iesaka vispirms rūpīgi izvēlēties siltinātājus.

"Ja redzat veiksmīgu piemēru, saimniekus, kas ir priecīgi par kvalitatīvi nosiltinātu ēku, noskaidrojiet, kuri speciālisti veica siltināšanu, un uzmeklējiet tos. Un otrādi - sākot sarunas ar potenciālajiem siltinātājiem, noteikti pavaicājiet, lai parāda sevis realizētos objektus. Aprunājieties ar šo ēku iemītniekiem, lai noskaidrotu, kā ir samazinājušās apkures izmaksas, vai telpās nav pasliktinājies mikroklimats, piemēram, vai neaizsvīst logi u.c."

Kvalitatīvi veicot darbus, privātmāju ir iespējams nosiltināt, lai apkures rēķins būtu tieši tik liels, cik saimnieks ir gatavs maksāt par apkuri.

Daudz lielāka kvalitātes garantija ir tad, ja ēkas siltināšanai izvēlas būvnieku komandu - speciālistus, kas jau ir strādājuši kopā, realizējuši projektus. Siltinātāju komandā vajadzētu būt projektētājam, kas izstrādā siltināšanas projektu, būvfiziķim, kas veic aprēķinu, lai noskaidrotu, vai konkrēto ēku vispār ir vērts siltināt - vai ieguldītie līdzekļi atmaksāsies. Komandā jābūt arī pieredzējušiem speciālistiem, kas veiks praktiskos siltināšanas darbus.

Latvijā ir būvnieku komandas, kas specializējas kādā konkrētā nišā. Piemēram, ja ir vēlme ekoloģiski nosiltināt ēku - tā, lai telpās nebūtu kaitīgu ķīmisku izgarojumu, kādus rada liela daļa moderno siltumizolācijas materiālu, un mājoklī būtu teicams mikroklimats, gaisa kvalitāte, tad ieteicams meklēt būvnieku komandu, kas siltina pēc ekobūvniecības principiem, norāda Harijs Tučs.

Foto: Edijs Pālens/LETA

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kā izvēlēties kompaktiekrāvēju

Kā izvēlēties kompaktiekrāvēju

Izvēloties kompaktiekrāvēju, jāizvērtē konkrētā modeļa nominālā celtspēja un jāpievērš uzmanība pārslodzes svaram. Tāpat jāņem vērā, kādā vidē plānots strādāt, kā arī kāda ir kompaktiekrāvēja kontroles vadība un dzinēju sistēma.  

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Čehu matraču veikals "Matracis Tev"

matracis

Matracis ir būtisks kvalitatīva miega nodrošināšanai. Tam ir jābūt augstas kvalitātes un gulētājam piemērotam, lai nakts laikā gūtu izcilu komfortu.