abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi27011
Nozares raksti2329
Ekspertu atbildes3041
Hidroizolācijas! : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Hidroizolācijas!

Hidroizolācijas!
Pilnīgi ticams, ka jau no senām dienām tādās zemēs, kā Latvija, kur praktiski nav lielas izvēles dabiskajos hidroizolācijas materiālos, sākumā centās aizsargāties no ūdens (gan gruntsūdens, gan nokrišņu ūdens gadījumos) ar ruļlveida  vai atsevišķiem gabalmateriālu pārsegumiem – visvecākās rakstiski fiksētās hidroizolācijas ir egļu mizas (krijas) un retāk lietotās bērzu tāsis, kā populāri tautas lietoti līdzekļi lai pasargātos no mitruma un nokrišņu ūdens iekļuves būvēs. Pilsētās izmantoja arī tādus hermētiķus kā svina un alvas blīvējumus mūra un īpaši smagu akmens bluķu nostiprinājuma šuvēs. Arī koka darvas un piķis ar ko piesūcināja pakulas deva izolācijas variāntus.
 
Ilgu laiku šo hidroizolācijas materiālu tipu centās aizvietot ar mākslīgi izgatavotiem ruļļmateriāliem, pape, pergamīns, ruberoidi, folgoizoli, hidroizoli, stiklaizols, stiklaruberoids, brizols utt. Visādā ziņā labiem materiāliem, bet mehāniski vājiem, termiski nenoturīgiem un ar obligātām savienojuma šuvēm.Tāpēc ātri vien cilvēki iemācījās pēdējo trūkumu likvidēt, parādījās šķidrās mastikas un hidroizolācijas, šķidrās membrānas; tomēr vēlējās labāku stiprību un ilgizturību.
       
Kāpēc vispār vajadzīga hidroizolācija, ko tā dod? 
Pirmā un svarīgākā lieta ir tā, lai mitrums nenokļūtu konstrukcijās, lai nebojātu tās, nepakļautu mūsu mājokli satrūdēšanai, korozijai un  pelējumam, ar visām no tā izrietošajām sekām, nemaz nerunājot par to, ka mitruma radītā labvēlīgā vide dažādu sēnīšu attīstībai ir reāls drauds mūsu veselībai un pat dzīvībai!
 
Attīstoties vispārējam tehnikas un konkrēti būvniecības līmenim, ir notikušas ārkārtīgi lielas un kardinālas izmaiņas jautājumos par hidroizolācijas  materiāliem, hidroizolācijas sistēmām un hidroizolācijas teorētiskām pamatnostādnēm. Blīvējošās ķīmiskās piedevas papildināja augstvērtīgu ruļmateriālu (ruberoidi un tā daudzveidīgie paveidi, jumta pape, hidroizolācijas pape ar segplēvi utt.) izolācijas kārtas, ko nomainīja šķidrās, elastīgās membrānas (bitumena- gumijas izolācijas  mastikas, elastīgas uz cementa bāzes veidotas hidroizolācijas membrānas – HIDROPLAST AQUAFIN 2K; PROCOR; BOTACT MD28; WANDEX  BB 75 E; THOROSEAL FX 122, utt.), kas pilnībā atcēla šuvju savienojumu problēmu, deva simtprocentīgu ūdens necaurlaidību). 
 
Arī tas vēl negarantēja hidroizolāciju mehānisko izturību, tāpēc jaunākie pētījumi šajā nozarē ir rezultējušies ar pilnīgi jaunu, oriģinālu pieeju hidroizolācijas problēmām – ir radīta tā saucamā materiāla struktūru piesātinošā hidroizolācija (dažreiz to sauc arī par penetrejošo hidroizolāciju), kad ar ūdeni piesātināta betona vai citu minerālmateriālu struktūra ievērojamā dziļumā (pārsniedzot 300–500mm piesātinājuma kārtas biezumu) tiek totāli noblīvēta ar ūdenī nešķīstošiem kalcija hidrosilikātu kristālu saaugumiem, izmantojot par ķīmisko reaģentu transportvidi materiāla piesātināšanas ūdeni. 
 
Dziļu betona struktūras slāņu blīvējošā hidroizolācija ir sarežģīta daudzkomponentu ķīmiska sistēma, kas aptver speciālus cementus, maltas kvarca smiltis un aktīvas ķīmiskas piedevas, kas bez mākslīgi radīta spiediena spēj iedziļināties (migrēt) dziļi mitrā pamatnes materiāla struktūrā. Ķīmiski aktīvās vielas reaģē ar brīvo kaļķi, veidojot garas ķēdveida kompleksas molēkulas, kas kristalizējas betona kapilāros un veic blīvējumu mikrostruktūras līmenī (HIDROSTOP HL-110; STOPWATER, PENETRON mastikas, WANDEKS SUPER, THOROSEAL CPB Sistēma ).
 
Ir arī hidroizolējoši sastāvi ar mazāku iespiešanās spēju, bet teicamu sasaisti ar izolācijas pamatni. 

 Hidroizolācijas materiālus uzstrādā betona virsmām, stingri ievērojot ražotājorganizācijas rekomendācijas (iestrādes ātrums, tehnoloģija, kārtu biezumi un aprūpes režīmi). Priekšroka dodama jau gataviem hidroizolācijas sastāvu maisījumiem, lai maksimāli samazinātu iespēju kļūdīties sastāvkomponentu dozācijā. Tehnoloģiskie materiāla iestrādes paņēmieni var variēt plašā diapazonā. Parasti hidroizolācijas materiālus uzstrādā uz sacietējuša betona virsmas ar otu, metālisku špakteļlāpstiņu vai mehāniskām smidzinātājierīcēm. Ļoti svarīgi ir izvēlēties hidroizolācijas sistēmas, kas ir jau nodrošinātas ar hidroizolācijas iestrādes palīgelementiem – ar hidroizolējošo virsmu gruntīm (Hidrogrunt), ar jau gataviem stūra elementiem, manšetēm  un lentām  ar  specpārklājumiem. 
 
Aplūkosim firmas "VINCENTS POLYLINE" vienu no jaunākajām izstrādnēm – sistēmu hidroizolācijas darbiem, kas ietver: 
- (1) universāla pielietojuma grunti "HIDROGRUNTS";  
 
- (2) vienkomponenta, ātri cietējošu polimērmateriālu bezšuvju šķidro membrānu "HIDROPLAST";  





 
- (3) hidroizolācijas lentu "HIDROTAPE" ar tās dažādajām variācijām, kas paredzēta visu iespējamo deformāciju (plaisu, nobīžu, rukuma) vietu papildus aizsardzībai pret nelieliem būvelementu pārvietojumiem un mehāniskai pastiprināšanai (grīdas un sienas savienojuma vietās, telpu iekšējos un ārējos stūros, temperatūras šuvēm, cauruļu pārejas vietās, ūdens noteces trapu, būvmateriālu salaidumu savienojumos u.c.) un hidroizolācijas šķidro membrānu ieklājumu gan plakanu, gan telpisku virsmu stiegrošanai.
    
Materiālu salikums sistēmā ir rūpīgi izvērtēts un piemeklēts – "HIDROGRUNTS" nodrošina hidroizolācijas sistēmas drošu sasaisti ar praktiski jebkura materiāla pamatni (kokmateriāla bāzes produktiem ir jānodrošina ventilēšanas iespējas no hidroizolācijai pretējās puses), "HIDROTAPE" rada hidroizolācijas nesošo karkasu un materiāla nepārtrauktību, bet "HIDROPLAST" savieno visu sistēmu vienā veselā, vienlaicīgi nodrošinot nepieciešamo ūdensnecaurlaidību, likvidējot salaiduma šuves un paaugstinot izturību uz ķīmisko koroziju. Jaunizveidotā hidroizolācijas sistēma ir viegli mehanizējama un pielietojama visur tur, kur ir ātri jāizveido droša mitruma un ūdensizturīga aizsargkārta komunikāciju un atsevišķu būvdetaļu virsmu izolācijai no mitruma, parasti jaunbūvēs, veicot ēku remonta, renovācijas un rekonstrukcijas darbus. 
 
Rakstu sagatavoja tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs
Banner 280x280






"Vincents Polyline", SIA
Kalngale, Cīruļu 29, Carnikavas n., LV-2163
Tālrunis 67903272
E-pasts: polyline@polyline.vincents.lv
Publicitātes foto

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Vai atceraties pagājušo ziemu, kad stundām ilgi nācās tīrīt sniegu ar lāpstu? Tagad ir īstais brīdis padomāt par efektīvāku risinājumu – sniega pūtēju, kas ietaupīs gan jūsu laiku, gan spēkus. Ko ņemt vērā, izvēloties sniega pūtēju?

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.