Hipoalerģiski materiāli bērnistabai – kādus droši izvēlēties?
Ikvienam vecākam bērnu veselība un labsajūta ir pirmajā vietā, tāpēc, domājot par bērnistabas iekārtojumu, īpaša uzmanība jāpievērš materiālu, tostarp krāsu, izvēlei. Mūsdienās daudzi bērni cieš no alerģijām, un šo alerģiju skaits arvien pieaug. Taču labā ziņa – no alerģijas riska var izvairīties, kā arī alerģijas izpausmes mazināt, ierobežojot bērna saskari ar izplatītiem alergēniem. Tas iespējams, izvēloties bērnistabas iekārtojumam hipoalerģiskus materiālus, kas nodrošinās drošu un veselīgu vidi. Turklāt, izmantojot ekoloģiskus materiālus, sniegsi ieguldījumu arī vides aizsardzībā. Kā tad izvēlēties drošākos materiālus atvases dzīves telpai? Sniedzam visaptverošu ieskatu!
Grīda
Izvēloties grīdas segumu bērnistabai, jāņem vērā vairāki svarīgi faktori – nekaitīgums veselībai jeb materiālu sastāvs, sertifikāti, izturība un praktiskums, komforts un siltums.
Droši grīdas materiāli
Foto: Freepik.com/ freepik
Koka grīdas ir lielisks variants, jo tās ir dabiskas, siltas un izturīgas, kā arī nesatur alergēnus. Atšķirībā no sintētiskiem materiāliem, piemēram, vinila vai lamināta, koka grīdas neizdala toksiskas vielas gaisā, kas varētu kaitēt bērna veselībai. Tomēr jāpārliecinās, ka koksne ir apstrādāta ar hipoalerģiskām eļļām vai lakām. Koka grīdas ir siltas un patīkamas uz tausti, kas ir īpaši svarīgi bērniem, kuri daudz laika pavada, spēlējoties uz grīdas. Tās uzlabo komfortu un samazina aukstuma sajūtu. Tāpat koka grīdas ir izturīgas pret nodilumu, kas ir svarīgi bērnu istabās, kur notiek daudz aktīvu spēļu un kustību, kā arī tās ir viegli tīrāmas un kopjamas, kas palīdz uzturēt tīrību un higiēnu istabā.
Korķa grīdas ir vēl viens hipoalerģisks un videi draudzīgs materiāls. Korķis ir dabīgs materiāls, kas iegūts no korķa ozola mizas. Tā kā tas ir dabisks produkts, tas parasti nesatur kaitīgas ķīmiskas vielas, kuras varētu izraisīt alerģiskas reakcijas. Tas arī nesavāc putekļus un citus alergēnus, padarot to par labu izvēli cilvēkiem ar alerģijām vai astmu. Tāpat korķis ir dabiski izturīgs pret pelējumu un baktērijām, kas ir būtiski, lai novērstu alerģisku reakciju veidošanos bērniem. Turklāt korķa grīdas ir siltas, klusas, mīkstas un elastīgas, kā arī ūdensizturīgas, kas padara tās piemērotas aktīvām bērnu rotaļām.
SPC (no ang. stone polymer composite) jeb akmens polimēru kompozīta grīda – ilgmūžīga, mitrumizturīga un ekoloģiski droša. Tās sastāvā dominē minerālās pildvielas – akmens pulveris. SPC grīdas ir siltākas nekā, piemēram, flīzes un keramikas granīts, kā arī tās ir izturīgas pret sēnīti un nesatur kaitīgas ķīmiskās vielas, piemēram, formaldehīdu, smagos metālus un citas kaitīgas vielas, tādējādi nodrošinot bērnu veselībai drošu vidi. SPC grīda nav slidena un ir silta uz tausti, kas samazina traumu risku un ir patīkama un komfortabla bērniem.
Arī linolejs ir piemērots bērnistabai – mūsdienās ir pieejami daudzi augstas kvalitātes, hipoalerģiski un droši linoleja veidi, kas nesatur kaitīgas vielas. Linolejs tiek izgatavots no dabīgām izejvielām, piemēram, lignīna, linsēklu eļļas, koksnes miltiem, kaļķakmens pulvera un dabīgām krāsvielām, kas padara to par drošu izvēli bērnistabai, kur ir svarīgi izmantot pēc iespējas mazāk toksisku materiālu. Tāpat linolejs ir antistatisks, kas nozīmē, ka tas nepiesaista putekļus un citus alergēnus. Kā grīdas materiāls linolejs ir izturīgs, viegli kopjams un nebaidās no mitruma – tieši tas, kas nepieciešams bērnistabai!
Grīdas materiāli, no kuriem jāizvairās
Foto: Freepik.com/ freepik
Daži paklāji ir grūti tīrāmi un var uzkrāt putekļus un alergēnus, kā arī tie var būt izgatavoti no mākslīgā poliamīda (neilona), kas ir sintētisks materiāls un var izraisīt alerģiskas reakcijas jutīgiem bērniem. Tāpēc, ja izlem bērnistabā izmantot paklāju, ieteicams izvēlēties dabīgu materiālu paklājus, piemēram, no kokvilnas, lina, zīda, korķa.
Lamināts var saturēt formaldehīdu – kaitīgu ķīmisku vielu, kas var izraisīt alerģiskas reakcijas, elpošanas problēmas un citas veselības problēmas, tāpēc šis grīdas segums nav laba izvēle bērnistabai. Protams, ne visi lamināta veidi ir vienlīdz kaitīgi bērniem, bet jebkurā gadījumā lamināts nav ieteicams, ja bērnam ir alerģijas vai paaugstināta jutība pret ķīmiskām vielām.
Tāpat ieteicams izvairīties no vinila – sintētiska grīdas seguma, kas ražots no polivinilhlorīda (PVC) un var saturēt ftalātus (kancerogēnas, ķīmiskas vielas, ko plaši izmanto plastmasā tās mīkstināšanai) un citus ķīmiskus savienojumus. Šie materiāli var izdalīt gaisā kaitīgas vielas, kas var ietekmēt bērna veselību. Tāpat vinils var saturēt gaistošus organiskos savienojumus (GOS), kas var iztvaikot istabas temperatūrā un nonākt gaisā.
Sienas un griesti
Arī izvēloties krāsas un materiālus sienām un griestiem, svarīgi dot priekšroku tādiem, kas ir droši, viegli kopjami un veicina veselīgu iekštelpu mikroklimatu.
Drošas krāsas un materiāli
Foto: Freepik.com/ DC Studio
- Ūdens bāzes krāsas ir drošas, jo tās nesatur toksiskas vielas, ātri žūst un ir bez smaržas. Ieteicams izvēlēties krāsas ar marķējumu "ekoloģiski tīras" vai "drošas bērniem".
- Akrila krāsas ir piemērotas bērnistabām, jo tās ir videi draudzīgas un izturīgas. Akrila krāsas bieži ir izgatavotas uz ūdens bāzes un nesatur toksiskas vielas, kā arī neizdala GOS. Tas nozīmē, ka tās ir drošas lietošanai iekštelpās, jo īpaši vietās, kur uzturas bērni.
- Minerālās krāsas ir izgatavotas no dabīgām sastāvdaļām, piemēram, māliem vai kaļķiem, ir videi draudzīgas un hipoalerģiskas.
- Kaļķu krāsas palīdz uzturēt veselīgu gaisa kvalitāti telpā, jo tās neitralizē baktērijas un vīrusus, kā arī samazina formaldehīda un citu kaitīgu vielu līmeni gaisā. Tās ir bez smaržas, nesatur gaistošos organiskos savienojumus vai sintētiskās līmes, kā arī konservantus.
- Stikla šķiedras tapetes ir izgatavotas no dabīgiem materiāliem, piemēram, kaļķa un kvarca smiltīm, tāpēc ir videi draudzīgas un noteikti nav labvēlīga augsne parazītiem un mikrobiem, kas var izraisīt alerģiju.
- Džutas tapetes ir izgatavotas no džutas šķiedrām – dabīga un izturīga materiāla. Tām raksturīga paaugstināta izturība un siltumizolācijas īpašības, kā arī tās ir viegli līmējamas. Vienīgais to mīnuss – salīdzinoši augsta cena.
- Arī māla apmetums ir dabīgs materiāls, kas turklāt regulē mitrumu telpā un attīra gaisu. Tas ir arī elastīgs un izturīgs pret plaisāšanu. Svarīgi, ka māla apmetums parasti ir tonēts tikai ar dabīgiem pigmentiem, kas nozīmē, ka, to izvēloties, tu izvairīsies no bīstamām ķīmiskām vielām.
Sienu un griestu materiāli, no kuriem jāizvairās
Foto: Shutterstock.com
Vinila tapetes – var saturēt kaitīgas ķīmiskas vielas, piemēram, vinilhlorīdu un ftalātus, kas var izdalīties gaisā un negatīvi ietekmēt bērna veselību. Šīs vielas var izraisīt alerģiskas reakcijas vai elpošanas problēmas.
Krāsas, kas satur gaistošus organiskos savienojumus, ir kaitīgas bērnu veselībai. Daudzi no šiem savienojumiem, piemēram, formaldehīds, fenoli, toluols, benzols un ksilols, ir toksiski un var būt kaitīgi nervu sistēmai un reproduktīvajiem orgāniem. Šīs vielas var ietekmēt bērnu veselību, īpaši viņu elpošanas sistēmu un attīstību. Tāpat GOS piesārņo iekštelpu gaisu, kas var izraisīt galvassāpes, nogurumu, reiboni, sliktu dūšu un acu, deguna un kakla kairinājumu.
Audumi un tekstilizstrādājumi
Foto: Vecteezy.com/ Siraphol Siricharattakul
Izvēloties aizkarus, paklājus, dekoratīvo spilvenu pārvalkus un citus tekstilizstrādājumus, izvēlies blīvi austus audumus, kuru poru izmērs ir mazāks par 10 mikroniem, lai novērstu alergēnu iekļūšanu. Apsver tādus materiālus kā kokvilnas satīns, bambusa kokvilna vai zīds, kas ir dabiski izturīgi pret baktērijām un alergēniem.
Foto: Freepik.com/ lifeforstock
Izvēloties spilvenus, ieteicams izvēlēties tādus, kuru pildījums satur poliesteru vai atmiņas putas. Šie materiāli mazāk uzkrāj putekļu ērcītes un pelējumu, salīdzinot ar dabīgiem materiāliem, piemēram, spalvām vai dūnām. Dažos spilvenos izmanto arī dabiskus pildījumus, piemēram, lateksu (dabīgs materiāls, kas iegūts no kaučuka koka) vai griķus, kas ir dabiski izturīgi pret putekļu ērcītēm un pelējumu.
Gultas matracim izmanto higiēniskus aizsargus no elpojošiem, augstas kvalitātes materiāliem, kas pasargās matraci no mitruma, putekļu ērcītēm, traipiem, netīrumiem.
Mēbeles
Foto: Freepik.com/ freepik
Izvēloties mīkstās mēbeles, pievērs uzmanību apdarei – tai jābūt no dabīgiem, hipoalerģiskiem audumiem, piemēram, kokvilnas, lina vai vilnas. Augstas kvalitātes materiāli, kas ir izturīgi pret traipiem, viegli tīrāmi un neuzkrāj alergēnus, palīdzēs uzturēt veselīgu vidi. Pārliecinies, ka mīkstās mēbeles nav apstrādātas ar formaldehīdu, fenoliem, toksiskām krāsvielām, kā arī pārbaudi, vai mēbelēm ir ekoloģiskās drošības sertifikāti.
Masīvkoks ir viens no drošākajiem materiāliem bērnu veselībai mēbeļu ražošanā, un, pareizi apstrādājot, tas ir pilnībā hipoalerģisks. Tas ir dabisks un nerada kaitīgus izgarojumus, kā arī nesatur alergēnus, kas varētu izraisīt alerģiskas reakcijas. Tāpat masīvkoks ir mazāk porains nekā daudzi citi materiāli, tāpēc tas neuzkrāj putekļus, pelējumu un citus alergēnus. Tas nozīmē, ka masīvkoka mēbeles ir vieglāk uzturēt tīras un drošas alerģiskiem cilvēkiem, kā arī bērniem.
Finierēts MDF (vidēja blīvuma kokšķiedru plāksne) – var būt hipoalerģisks, ja tiek izmantoti droši materiāli, kvalitatīvs MDF, un netoksiskas līmes un apstrādes metodes. Finieris ir plāns koksnes slānis, kas pārklāj MDF plāksni. Tas ir dabīgs materiāls, kas pats par sevi ir mazāk alerģisks nekā sintētiskie materiāli. MDF pati par sevi var saturēt formaldehīdu, kas var izraisīt alerģiju, bet, ja tiek izmantots finieris un droša līme, risks samazinās. Mūsdienās vairāki ražotāji piedāvā MDF plātnes ar zemu emisijas līmeni vai pat bez formaldehīda. Finierēta MDF hipoalerģiskums ir atkarīgs no tā, kāda līme tiek izmantota, lai piestiprinātu finieri pie MDF. Ja tiek izmantota droša, netoksiska līme, kas nesatur formaldehīdu vai citas kaitīgas ķīmiskas vielas, tad risks, ka mēbele izraisīs alerģisku reakciju, samazinās. Papildus tam ir svarīgi, lai finieris būtu pareizi apstrādāts ar netoksiskām, antialergēnām vielām.
Stikls un metāls tiek uzskatīti par hipoalerģiskiem materiāliem, jo tie ir inerti un neporaini, kas nozīmē, ka tie neizdala kaitīgas vielas un neuzkrāj alergēnus. Turklāt mēbeles no šiem materiāliem ir viegli kopjamas. Ir svarīgi ņemt vērā, ka, lai gan stikls un metāls paši par sevi ir hipoalerģiski, ir jāpievērš uzmanība arī tam, kā tie tiek izmantoti mēbelēs un vai tie nerada savainošanās riskus bērnam. Tāpat jāņem vērā, ka stikla un metāla mēbelēm var būt arī citas sastāvdaļas vai pārklājumi, kas var saturēt alergēnus. Tāpēc jāpārliecinās, ka šādu mēbeļu ražošanā nav izmantoti materiāli vai ķimikālijas, kas varētu izraisīt alerģisku reakciju.
Citi ieteikumi
Foto: Vecteezy.com/ ada_aj
Gaisa kvalitāte: Izmanto gaisa attīrītājus ar HEPA filtru, lai samazinātu gaisā esošos alergēnus.
Regulāra tīrīšana: Ievies regulāru tīrīšanas grafiku, kas ietver gultas veļas mazgāšanu katru nedēļu karstā ūdenī un grīdas uzkopšanu ar putekļsūcēju ar HEPA filtru.
Izvēloties materiālus un krāsas bērnistabai, ir svarīgi rūpīgi izvērtēt to sastāvu un ietekmi uz bērna veselību. Priekšroka jādod dabīgiem, videi draudzīgiem un hipoalerģiskiem materiāliem, kas nodrošina drošu un veselīgu vidi tavam bērnam. Tāpat jāpārliecinās, ka visiem materiāliem ir ekoloģiskās drošības sertifikāti, kas apliecina, ka tie atbilst veselības prasībām.