abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi26492
Nozares raksti2311
Ekspertu atbildes3041
Historisma stils arhitektūrā: Vēsture un mūsdienās izcilākie piemēri Latvijā : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Historisma stils arhitektūrā: Vēsture un mūsdienās izcilākie piemēri Latvijā

Historisma stils arhitektūrā: Vēsture un mūsdienās izcilākie piemēri Latvijā
Foto: grzegorzmielczarek/flickr.com

Historisma arhitektūra bija dažādu pagātnes arhitektūras stilu atdzīvināšana un atdarināšana 18. gadsimta beigu un 19. gadsimta sākuma arhitektūrā. Tas bija eklektisks virziens, kas ietvēra dažādus neostilus, piemēram, neogotika, neorenesanse, neobaroks, un citi. Stils parādījies kā reakcija uz pārāk stingrām klasicisma formām. Jēdziens "historisms" dažkārt tiek sašaurināts, lietojot to vienīgi eklektisma stila apzīmēšanai, tomēr ar to saprotama daudz plašāka mākslas parādība.

Vēsture

autors: kelnes_katedrale
Foto: Gewhar Nj/flickr.com; autors: kelnes_katedrale

Arhitektūra un māksla līdz 18. gadsimtam bija īpašas sociālās kārtības interpretācija, kas sakņojās pārmantojamībā; tā reprezentēja ilgmūžību, kārtību, baznīcu un sabiedrības eliti. Šī kārtība sašķobījās un sabruka Franču revolūcijas laikā, proti, pasludinātās un piemērotās cilvēktiesības, kā arī subjektu pārveidošana par pilsoņiem iznīcināja gadsimtiem seno tradīciju. Historisma stila attīstībā būtiska nozīme bija nacionālā stila meklējumiem.

19. gadsimtā Eiropas arhitektus interesēja pagātnes vēsturisko stilu principu lietojums jaunradē, tādējādi historisma arhitektūras jaunrades metode bija vēsturisko formu interpretācija. Jāņem gan vērā, ka tie nebija vēsturisko paraugu atdarinājumi: arhitektūras laikmetīgo raksturu apliecina laikmetam atbilstošs ēku plānojums, materiālu lietojums un dekoratīvā risinājuma paņēmieni. Vēsturiskie stili ne tikai atdzima, bet vienlaikus tika uzlaboti, radot kaut ko oriģinālu un jaunu. Eiropā agrākie historisma paraugi arhitektūrā radās jau 18. gadsimta otrajā pusē, tomēr daudzviet pasaulē stils aktualitāti saglabāja arī 20. gadsimta sākumā.

Banner 280x280 Banner 280x280

Piemēram, neogotika tika pasludināta par Lielbritānijas nacionālo arhitektūras stilu brīdī, kad Vestminsteras pils arhitektūras projektu konkursā tika izvēlēts arhitekta Čārlza Berija neogotikas stila projekts. Vācijā interesi par viduslaiku arhitektūru veicināja nepabeigtā Ķelnes katedrāle; 1824. gadā tika panākts apstiprinājums senās katedrāles būvniecības projekta īstenošanai, vienlaikus iezīmējot neogotikas stila sākumu vācu zemēs.

Historisms Latvijā

autors: lizuma_muizas_pils
Foto: Dāvis Kļaviņš/flickr.com; autors: lizuma_muizas_pils

Historisma stils arhitektūrā kļuva populārs arī Latvijā, un šajā periodā tika celtas gan muižas, gan baznīcas, gan sabiedriskās ēkas. Historisma stils arhitektūrā sākās ar vairāku neogotisku muižu celtniecību 19. gadsimta vidū, vēlāk attīstoties līdz ar pilsētbūvniecības attīstību. Rīgas apbūvi 19. gadsimta otrajā pusē noteica tas, ka tika nojaukti vecie pilsētas nocietinājumi, līdz ar to radās brīva telpa apbūvei. Attīstoties rūpniecībai un tirdzniecībai, arvien vairāk pilsoņi kļuva turīgi un varēja atļauties pasūtīt ēkas – individuālus projektus. Tā, piemēram, Rīgas birža būvēta venēciešu palazzo stilā, mūsdienu Nacionālā opera – klasicisma stilā.

Historisma periodam Latvijas arhitektūrā raksturīga vairāku neogotisku muižu kungu māju – piļu – celtniecību. Iespējams, viena no senākajām neogotiskajām pilīm Latvijā ir Vecauces muižas pils. Nozīmīgi paraugi ir arī Gārsenes muižas pils, Bīriņu muižas pils, Lizuma muižas pils, Preiļu muižas pils, Alūksnes muižas pils, Cīravas muižas pils un Rūmenes muižas pils.

Nedaudzās luterāņu un katoļu baznīcas šajā laikposmā ierasti tika būvētas saskaņā ar neogotikas stilu, atdarinot viduslaiku lielo katedrāļu arhitektūru. Vairākas 19. gadsimtā no sarkaniem ķieģeļiem celtās ēkas ar augstiem torņiem sākotnēji bija sarežģītas, tomēr stils vēlāk ieguva vienkāršākas formas.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.