Fachwerk jeb pildrežģu būves tehnoloģija: Arhitektūras stila vēsture un celtniecība mūsdienās
Pildrežģu būves tehnoloģija jeb fachwerk ir samērā sena māju celtniecības metode, kad ēkas karkass tiek veidots režģa formā, izmantojot smagas koka brusas, kas savstarpēji tiek sastiprinātas ar lielām koka tapām. Nesošā konstrukcija tiek atstāta daļēji atsegta, un darbojas arī kā mājas eksterjera elements. Valsts, kas visvairāk pazīstama ar šāda veida arhitektūras stilu, ir Vācija, kur fachwerk mājas parādījās 15. gadsimtā un ātri vien kļuva ļoti populāras arī citur Eiropā, īpaši Lielbritānijā, Beļģijā, Francijā un Ziemeļeiropā.
Pildrežģu mājas ir sastopamas arī daudzviet Latvijā, piemēram, Rīgā, Kuldīgā, Liepājā, Aizputē, Tukumā un citur, ēku būvniecībā popularitāti gūstot 17. gadsimta beigās.
Pildrežģu būves tehnoloģijas vēsture
Koka rāmju veidošana māju celtniecībā datējama jau ar neolīta laikmetu, un šī tehnika ir izmantota daudzās pasaules vietās dažādos periodos, piemēram, senajā Japānā, kontinentālajā Eiropā un neolīta Dānijā, Anglijā, Francijā, Vācijā, Spānijā, kā arī Romas impērijā. Šī celtniecības tehnoloģija vēsturiski ir bijusi populāra tajās klimata joslās, kurās sastopami cietkoksnes lapu koki, piemēram, ozols.
Senākā zināmā atsegtā koka režģa ēka ir zināma ar nosaukumu Opus craticum. To apraka Vezuva izvirduma radītie pelni gandrīz pirms 2000 gadiem, mūsu ēras 79. gadā, Herkulānā, Itālijā. Opus craticum vai craticii ir seno romiešu celtniecības tehnika, kuru savā darbā "De architectura" aprakstījis Vitrūvijs. Šis pats termins ticis lietots, lai aprakstītu koka rāmjus ar akmens šķembu aizpildījumu. Līdzīgi tika celtas simtiem tūkstošu koka māju Eiropā, un mūsdienās to vecums ir jau 300–500 gadu, kas ir pamatīgs šīs tehnoloģijas uzticamības pierādījums.
Koka pildrežģu būvju galvenā iezīme ir izturīga karkasa veidošana no cietkoksnes vertikālām brusām, horizontālām sijām un diagonāliem stiprinājumu balstiem. Vieta starp rāmja elementiem tika aizpildīta ar mālu vai ķieģeļiem, paneļi tika apmesti, savukārt pats rāmis tika atstāts pilnībā atsegts. Režģis bija vizuāli atdalīts ar baltām sienām, piešķirot mājām neatkārtojamu izskatu.
Fachwerk mūsdienu celtniecībā
21. gadsimtā, pateicoties jaunu materiālu un tehnoloģiju pieejamībai, pildrežģu būves tehnoloģija ir ieguvusi jaunu elpu. Fachwerk mājas ir mantojušas uzticamo masīvo koka rāmi, tomēr to izskatu iespējams mainīt, piemēram, balto paneļu vietā izmantojot stiklojumu.
Pildrežģa mājas raksturo augsta kvalitāte, ilgmūžība, ātrs izgatavošanas un montāžas laiks, kā arī zemākas celtniecības izmaksas. Šāda stila koka māju būvniecībā tiek izmantoti dabīgi materiāli, kas rada dzīvošanai dabisku un mājīgu mikroklimatu. Ārsienu apdarei iespējams izvēlēties arī dekoratīvo apmetumu vai fasādes dēļu apšuvumu, vai stiklu, kā arī šo materiālu kombinācijas.
Protams, pielietojot pildrežģa celtniecības metodi, ir svarīgi izvēlēties labas kvalitātes materiālus, jo pretējā gadījumā ēkas ekspluatācijas laikā var rasties problēmas, piemēram, ar nolauztām skrūvju galvām, metāla savienojošo elementu deformācijām, attiecīgi arī visas ēkas deformācijām.