Ideja izsmalcinātam interjeram: Kā vecināt koka mēbeles?
Neskatoties uz to, ka mode mainās un katram cilvēkam māju sajūtu rada kas cits, senlaicīgas koka mēbeles dažādās kombinācijās ir vērtība, kas tiek godāta daudzās mājās. Ir mēbeles, kas ceļo no vienas paaudzes uz nākamo, tādējādi kalpojot gan kā radniecisko saišu stiprināšanas simbols, gan kā interesants dizaina objekts telpā ar sev raksturīgo, individuālo un unikālo noskaņu. Mūsdienās plaši izplatīta ir tās mākslīga radīšana, kas, lai gan dažiem mēbeles vecināšana liekas nevajadzīga laika un resursu patērēšana, citiem tā ļauj iegūt mājoklī vēlamo izsmalcināto interjeru. Process ir salīdzinoši vienkāršs un to var veikt bez speciālista līdzdalības:
1. Izvēlies mēbeli, ko ir vērts vecināt
Ja šī ir pirmā reize, kad tu vecini koka mēbeli, nav ieteicams izvēlēties dārgu vai nozīmīgu mēbeli. Tā vietā vari nopirkt izmaksu ziņā lētu vai lietotu mēbeli lietoto mantu veikaliņā vai tiešsaistes izsolē.
2. Nosaki mēbeles vēlamo izskatu
Ja zem gadu gaitā cietušajiem apgabaliem tu vēlies redzēt veco, iepriekš klāto krāsu, lai iegūtu izskatu, kas liecina par mēbeles vairākkārtēju pārkrāsošanu, tev vajadzēs krāsošanai izmantot divas krāsas. Par pamatkrāsu ieteicams izvēlēties gaišāko krāsu, lai tā izskatās dabiskāk, parādoties cauri augšējai krāsas kārtai. Ja vēlies, lai būtu redzami noberztas koksnes laukumi, tev būs nepieciešama tikai viena krāsa.
3. Iekārto darba vietu
Norobežo vai pasargā telpas apgabalu, kur atrodas mēbele, vai pārvieto to uz citu vietu, kur varēsi droši slīpēt un krāsot. Tā kā darbs radīs nekārtību, noklāj apkārtējo laukumu, kā arī citas apkārt esošās mēbeles, ar speciālu pārklāju vai avīzēm, lai pasargātu tos no grūti notīrāmiem putekļiem vai krāsu šļakatām. Ja telpā ir daudz mēbeļu vai virsmu, kuras iespējams bojāt, apsver mēbeles vecināšanas darbu veikšanu pagalmā vai citā piemērotākā vietā.
4. Nepieciešamības gadījumā atbrīvojies no sākotnējās krāsas
Ja mēbele ir iepriekš krāsota krāsā, kura tev nepatīk, izmanto krāsas noņēmēju. Krāsa, kas ir sākotnēji klāta uz virsmas, ko vēlies pārveidot, būs redzama arī pēc tam, kad būsi veicis mēbeles vecināšanas darbus. Šis process ir daudz ātrāks, izmantojot speciālu krāsas noņēmēju, ko vienkārši ierīvē mēbelē. Jāpiebilst gan, ka pēc šāda līdzekļa izmantošanas bieži nepieciešama arī virsmas slīpēšana. Vietas, kur atsevišķas krāsas skaidiņas netika atdalītas no virsmas, jāapstrādā ar smilšpapīru.
5. Apsver iespēju izveidot traipu uz nekrāsotās koka virsmas
Ja uz virsmas nav krāsas, iespējams, tu varētu vēlēties pievienot traipu, lai iegūtu izteiksmīgāku koka virsmas rakstu. Tas var padarīt no jauna klāto krāsu nemanāmāku, darot mēbeli ekskluzīvāku. Lai to izdarītu, iemērc smilšakmens lupatiņu traipā un ar apļveida kustībām iestrādā to virsmā. Izveidotās apļveida līnijas kļūs nemanāmas pēc nākamās krāsas kārtas uzklāšanas, bet dabiskā koksnes struktūra joprojām būs redzama cauri.
6. Ja esi apmierināts ar esošo mēbeles krāsu, sāc ar slīpēšanu
Ja mēbeles virsmas nav iepriekš līdz galam apstrādātas, apstrādā tās ar rupju smilšpapīru tiktāl, līdz ir panākta pietiekami gluda virsma krāsas klāšanai. Ja mēbelei virsū jau ir traips vai krāsa, ar smilšpapīru noņem lielāko daļu no tiem. Nelielais vecās apdares klājums palīdzēs piešķirt mēbelei veclaicīgo izskatu. Procesa gaitā pievērs uzmanību tam, cik lielā mērā virsmas sākotnējais slānis ir redzams cauri.
7. Noslauki mēbeli ar cietu drāniņu
Lai noņemtu slīpēšanas procesā radušos putekļus un varētu turpināt strādāt ar mēbeli, izmanto cietu drāniņu.
8. Klāj pamata krāsu
Tev ir divas iespējas. Pirmā – lietot vienu krāsu, par bāzes krāsu izmantojot oriģinālo koka mēbeles nokrāsu. Otrā – izmantot vienu no krāsām kā virsmas bāzes krāsu, apstrādāt to ar smilšpapīru, pārklāt ar vasku, uzklāt virsū jaunu krāsas kārtu un atkārtoti apstrādāt virsmu ar smilšpapīru. Šādā rezultātā pamatnes krāsa būs tā, ko krāsoji pirmo. Abi varianti vecina mēbeli vienlīdz efektīvi. Būtiski ir ievērot slāņu līdzenumu. Tas aizņems ilgāku laiku, tomēr rezultāts būs tā vērts. Klāj krāsu plānā kārtā, ļaujot tai nožūt. Atkārto šīs darbības līdz iegūsti vēlamo krāsu.
9. Apstrādā mēbeles stūrus un malas
Šis solis izceļ mēbelei nepieciešamo veclaicīgo efektu. Ja izmanto vienu krāsu, izmantojot rupju smilšpapīru vai slīpēšanas bloku, sparīgi noberz mēbeles stūrus un malas, līdz ir sasniegtas noapaļotas un nelīdzenas virsmas. Tas dos mēbeles rūdījuma izskatu. Ja virsmas vecināšanai izmanto divas krāsas, šo darbību veic, bet ne tik izteikti, jo krāsa vēlāk tik un tā aizklās lielāko stūru un malu apstrādāto daļu.
10. Klāj otro krāsu
Ja nepieciešams, klāj mēbelei otru krāsas kārtu. Šai krāsai nav jābūt sevišķi izteiksmīgai. Jo neizteiksmīgāka tā būs, jo vairāk laika ritumam pakļauta izskatīsies tava izraudzītā mēbele. Dažās vietās atstāj krāsu ļoti plānā kārtā, ļaujot bāzes krāsai būt redzamai. Jo vairāk izdilis un novalkāts darbs izskatās, jo labāk. Klāj krāsu arī uz vaska. Ļauj tai nožūt.
11. Apstrādā mēbeli ar tērauda vilnu
Tērauda vilna nenodarīs kaitējumu krāsu klājumam. Norīvē ar to vaska slāni, ļaujot tai vairāk atklāt bāzes krāsu. Kad tas izdarīts, notīri virsmu ar cietu drānu.
12. Pievieno dažus papildu akcentus
Pēc izvēles vari papildināt mēbeles izskatu ar plaisām koksnē, izmantojot, piemēram, kaltu un āmuru. Stiepļu suka palīdzēs radīt vieglas gaismā redzamas švīkas uz virsmas. Ja vēlies panākt vienotāku un izteiksmīgāku izskatu, atbrīvo mēbeli no metāla aksesuāriem, piemēram, metāla atvilktņu rokturiem, nomainot tos pret atbilstošiem koka veidojumiem, vai izvēlies kādu citu akcentu, kas izcels koka mēbeles senatnīgumu.