abc.lv skaitļos

Lietotāji online147
Aktīvie uzņēmumi25214
Nozares raksti1277
Ekspertu atbildes3041
Identificētas 20 problemātiskas caurtekas uz Latvijas upēm; projekta "Par tīrām upēm!" ietvaros tiek plānots nojaukt vienu no tām : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Identificētas 20 problemātiskas caurtekas uz Latvijas upēm; projekta "Par tīrām upēm!" ietvaros tiek plānots nojaukt vienu no tām

Identificētas 20 problemātiskas caurtekas uz Latvijas upēm; projekta "Par tīrām upēm!" ietvaros tiek plānots nojaukt vienu no tām

Piektdien, 23. februārī, Dabas aizsardzības pārvaldes telpās Siguldā norisinājās Pasaules Dabas Fonda organizēts noslēguma pasākums un rezultātu prezentēšana Open Rivers Programme finansētā projekta ’’Nepārvaramo caurteku kartēšana ekoloģiski augsti prioritārajā Gaujas baseinā’’ ietvaros.  Pasākuma laikā tika atklāts arī minerālūdens zīmola ’’Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fonda kopīgā projekta ’’Par tīrām upēm!’’ ceturtais darbības gads. Pasākuma laikā tika pievērsta uzmanība Latvijas upju ūdens kvalitātei un to ekosistēmu atjaunošanai, kā arī stāstīts par trijos projekta darbības gados paveikto. Pārstāvji pasākuma laikā iezīmēja arī šī gada prioritātes un informēja par aktivitātēm, kuras plānots realizēt šogad. Savu atbalstu projektam ieradās izrādīt arī projekta draugs, Latvijā un pasaulē zināmais grafiti mākslinieks Kiwie, ar kuru sadarbība tika uzsākta jau aizvadītajā gadā.

Jau ceturto gadu ’’Mangaļi’’ kopā ar Pasaules Dabas Fondu turpina izglītot sabiedrību par kritisko upju ekoloģisko stāvokli un veidiem, kā situāciju kopīgi iespējams uzlabot, kā arī informēt, kāpēc upju aizsprostu nojaukšana vai pārbūve ir vitāli nepieciešama. Šogad projekta ’’Par tīrām upēm!’’ atklāšanas pasākums norisinājās Open Rivers Programme finansētā projekta ’’Nepārvaramo caurteku kartēšana ekoloģiski augsti prioritārajā Gaujas baseinā’’ noslēguma pasākuma ietvaros. Pārstāvji kopā ar zinātniekiem prezentēja aktuālos Gaujas baseina kartēšanas rezultātus, kuros tika identificētas 98 problemātiskas caurtekas, no kurām 20 tiek izvirzītas pārbūvei tuvāko gadu laikā. Pirmo no tām plāno pārbūvēt projekta ’’Par tīrām upēm!’’ ietvaros jau šogad.

’Projekta “Par tīrām upēm!” ideja atspoguļojas arī minerālūdens zīmola “Mangaļi” būtībā un vērtībās. Jau 30 gadus dabīgā minerālūdens “Mangaļi” ražošanas fokusā ir kvalitatīvs, tīrs un minerālsāļiem bagāts minerālūdens. Līdz ar to ļoti nozīmīgas ir rūpes par kvalitatīvu dabas resursu izmantošanu ikvienā darbībā. Esam patiesi priecīgi, ka šo četru gadu laikā kopā ar Pasaules Dabas Fondu mums ir izdevies paveikt tiešām daudz. Trešais projekta gads bija zīmīgs ar to, ka mums kopīgiem spēkiem izdevās uzsākt upju atbrīvošanas darbus, nojaucot un pārbūvējot pirmos divus projektam nozīmīgus objektus, taču pie tā negrasāmies apstāties – arī šogad turpināsim atbrīvot upes un atjaunot to ekoloģisko stāvokli, kā arī izglītot, informēt un iesaistīt sabiedrību šajā procesā,’’ komentē Estere Ermale, minerālūdens zīmola ’’Mangaļi’’ vadītāja.

"Nepārvaramo caurteku kartēšana ekoloģiski augsti prioritārajā Gaujas baseinā" projekta galvenais mērķis ir pārbaudīt jaunu, attālinātu caurteku kartēšanas metodi, lai apzinātu Gaujas upes baseina caurtekas, kas rada būtisku ietekmi uz upju brīvo tecējumu un zivju migrāciju upē. Kopumā projekta laikā tika identificētas 98 potenciāli problemātiskās caurtekas, un 20 no šiem šķēršļiem tika identificēti, kā pārbūvējami, ņemot vērā to radīto ietekmi uz vidi un ieinteresēto pušu viedokļus. Minerālūdens zīmols "Mangaļi" kopā ar Pasaules Dabas Fondu ir apņēmušies turpināt projektu "Par tīrām upēm!", katru gadu nojaucot vismaz vienu šķērsli uz upēm - šogad plānots pārbūvēt vienu no identificētajām 20 caurtekām un pabeigt nojaukšanas darbus pie Bejas dambja otrā posma.

Banner 280x280

Projektam "Par tīrām upēm!" ir būtiska loma uzstādītā Latvijas nacionālā mērķa sasniegšanā – mēģināt atbrīvot 50 km upes. Pagājušajā projekta gadā tika pārbūvēts pirmais projekta ietvaros identificētais upes šķērslis — Sveķupes caurteka, Gaujas Nacionālā parka teritorijā. To pārbūvējot, tika atbrīvoti aptuveni 4 kilometri upes, kas iepriekš nebija pieejami migrējošajām zivīm un citiem dzīviem organismiem. Kā arī tika iesākti darbi pie Bejas dambja nojaukšanas – nojaucot pirmo posmu. Bejas dambis ir vienīgais aizsprosts 24 kilometrus garajā Alūksnes upē un, to nojaucot, tiks atbrīvoti apmēram 20 km virs šķēršļa. Pēc tā likvidēšanas tiks nodrošināta barības vielu, zivju un citu dzīvo organismu pārvietošanās pa upi. Ceturtais projekta gads būs nozīmīgs ar to, ka plānots nojaukt Bejas dambja otro posmu, tādējādi divu projekta gadu laikā atbrīvojot 24 km upes, kas ir apmēram puse no Latvijas nacionālā uzstādītā mērķa.

"Diemžēl Latvijas nacionālais uzstādītais mērķis nav liels, jo kā redzams, tad ar divu īstenotu šķēršļu nojaukšanu projekta ietvaros pagājušajā gadā, esam sasnieguši gandrīz pusi no tā. Tāpēc mums ir jāmeklē iespējas, kā palielināt atbrīvoto upju garumu. Un tieši caurtekas var būt viens no risinājumiem, kā atbrīvot vairākus kilometrus upju, jo šeit ir mazāks interešu konflikts. Upju atbrīvošanas iniciatīvu kopā ar minerālūdens zīmolu ’’Mangaļi’’ īstenojam jau ceturto gadu un mums it patiess prieks, ka jau pagājušajā gadā varējām uzsākt pirmos darbus upju ekosistēmas atjaunošanā," saka Magda Jentgena, Pasaules Dabas Fonda Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītāja.

Pagājušajā gadā par projekta lieldraugu kļuva Latvijā un pasaulē zināmais grafiti mākslinieks Kiwie, kurš savu atpazīstamību pasaules mērogā ir ieguvis ar radīto tēlu “Fat Monster” (“Resnais briesmonis”), ko jau kopš 2006. gada var sastapt gan Rīgas ielās, gan citviet pasaulē. Jau šajā pavasarī limitētā daudzumā būs iespēja iegūt unikālu Kiwie merčendaizu – metāla krūzīti un depozīta somu, uz kuras būs attēlots PET pudeles ezītis – briesmonītis, kas simbolizē neizsīkstošo cīņu pret upju piesārņojumu.

’"Esmu uzaudzis starp divām upēm, un jau no bērnības nesapratu, kā cilvēks pie pilna saprāta var mest atkritumus upē, kur dzīvo radības? Upes ir mūsu zemes vēnas. Šī situācija ir jālabo un par to ir jārunā, jāmāca. Liels prieks, ka turpinām sadarbību ar minerālūdens zīmolu ’’Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fondu arī šogad. Ceru, ka uzspridzināsim arī pāris dambjus,’’ saka Kiwie, Latvijā un pasaulē zināmais grafiti mākslinieks.

Šogad par projekta “Par tīrām upēm!” sadarbības partneri ir kļuvis arī sūtījumu piegādes tirgus līderis "DPD Latvija", ar kura palīdzību visiem interesentiem būs iespēja tikt pie unikālā Kiwie merčendaiza limitētā daudzumā.


Par projektu “Par tīrām upēm!”:

Minerālūdens zīmols “Mangaļi” ar Pasaules Dabas Fonda atbalstu 2021. gadā uzsāka ilgtermiņa projektu "Par tīrām upēm!" ar mērķi rūpēties par Latvijas upju ekosistēmas uzlabošanu. Projekta pirmajā darbības gadā tika iegūta informācija par dabīgi vai mākslīgi izveidotiem aizsprostiem Latvijas upēs, par kuriem ziņoja sabiedrība, kā arī tiks veikts vides pētījums ar Pasaules Dabas Fonda ekspertu iesaisti, lai izvērtētu šo aizsprostu ietekmi uz dabu. Kopumā tika identificēti 70 aizsprosti no kuriem 10 noteikti kā aizsprosti, kas nodara nozīmīgu kaitējumu kopējai Latvijas upju ekosistēmai. Tuvāko gadu laikā mērķis ir nojaukt vai pārbūvēt visus no šiem šķēršļiem. Latvijas upju ekosistēmas uzlabošana plānota vairāku gadu garumā, taču jau šogad uzsākta upju izpēte un sabiedrības izglītošana.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai