Iebūvētais skapis tavām vajadzībām – kā pareizi izplānot tā uzbūvi?
Iebūvētais skapis ir lielisks, praktisks risinājums ikvienā interjerā – tas ir moderns, ērts lietošanā un neaizņem daudz vietas. Visbiežāk tos izbūvē guļamistabās, lai būtu iespējams ērti uzglabāt gultas veļu, drēbes un citus priekšmetus. Taču pirms šāda skapja iegādes nepieciešams labi pārdomāt un izplānot, kā izskatīsies skapja iekšējā uzbūve, jo variāciju iespējas ir plašas.
1. solis: Revīzija
Izveido sarakstu ar lietām, kuras paredzēts uzglabāt jaunajā skapī. Izmantojot šo sarakstu, sadali konstrukciju atsevišķos funkcionālos nodalījumos: virsdrēbes, apavi, gultas veļa utt.
Sistematizē visu plānoto skapja saturu, vienlaikus aptuveni novērtējot, cik lieli plaukti būs nepieciešami katrai daļai. Pievieno vēl 20 – 30 % telpas katrai šai daļai – rezervei. Tādā veidā taps skaidrība par jaunā skapja izmēriem.
Optimālais variants ģimenei ir trīsdurvju skapis ar bīdāmām durvīm. Ja istabas platība ļauj – tad vēl labāks variants būs skapis ar četrām vai vairāk vērtnēm.
2. solis: Iekšējo elementu izvēle
Visbiežāk iebūvēto skapju iekšpusē ir stienis un plaukti. Tomēr ir ļoti plaša izvēle ar dažāda veida elementiem, kas veidos skapi funkcionālāku. Tās var būt izbīdāmas atvilktnes, sadalītāji, apavu turētāji, kastītes utt. Kārtīgi apdomā, kuri no šiem elementiem tev patiešām ir vajadzīgi. Pārdomāti un funkcionāli skapja moduļi krietni atvieglos tavu dzīvi.
Apdomā, vai tev ir vajadzīgs antresols. Ja lielāka daļa no lietām, ko paredzēts uzglabāt skapī, ir pastāvīgā ekspluatācijā, nebūs ērti katru dienu kāpt tik augstu, lai aizsniegtu vajadzīgo priekšmetu. Antresols ir labs risinājums tādu priekšmetu uzglabāšanai, kuri netiek izmantoti ikdienā un tiem nav citas piemērotas uzglabāšanas vietas.
3. solis: Plānošana
Paņem papīru, zīmuli un pamēģini shematiski uzzīmēt topošā skapja plānojumu. Sāc ar augšējām sekcijām, kur paredzēts izkarināt garās drēbes. Tās augstumā aizņems vidēji 140 – 160 cm. Krekli aizņem 70 – 80 cm, bet bikses – līdz 130 cm. Zem stieņa, kur tiks karinātas īsākās drēbes, iespējams izplānot atvilktnes vai kastītes.
Nākamais solis – platuma mērīšana. 5 – 10 kleitas aizņems līdz 40 cm, 10 uzvalki – līdz vienam metram. Iepriekš veidotais lietu saraksts palīdzēs saprast, cik liels skapis un tā nodalījumi būs nepieciešami.
Izbīdāmās atvilktnes izplāno sev ērtā augstumā, jo tās noderēs ikdienā. To platums nedrīkst pārsniegt vienu metru, bet to vidējais augstums ir no 20 līdz 25 cm.
Skapja augšpusē un lejā parasti izvieto plauktus. Starp tiem būtu jāveido vismaz 40 cm atstarpe.
Ieteicams izvēlēties iemontētu furnitūru, jo atvilktņu rokturi aizņems pārāk daudz vietas.
Pēc atlikuma principa izplāno papildus elementus, ja tādi ir nepieciešami, piemēram, apavu turētāju.