Sienām telpā tiek pievērsta vislielākā uzmanība un tieši tamdēļ jāizvēlas kvalitatīvu un interesantu sienas apdares materiālu. Koks – viens no izplatītākajiem celtniecības materiāliem. Ir ilgizturīgs un ekoloģiski tīrs produkts, arī ārēji pievilcīgs. Arī to var izmantot iekšējo sienu apdarei.Lētākie varianti ir dēļi, brusas un klasiskie vagondēļi. Tiek izmantotas dažādas koka sugas – gan priede, gan ozols, gan riekstkoki, gan bērzi, ābeles un pat eksotiskas sugas. Jāsaprot, ka apdarē ar koku pat sīkām detaļām ir ļoti liela nozīme – jāpievērš uzmanība gan koka sugai un struktūrai, gan paneļu formai un izmēriem.
Dabīgā koka izmantošana vienmēr sniedz iespēju radīt stilīgu interjeru un nodrošināt mitruma apmaiņas procesus, kas savukārt nodrošina labvēlīgu telpas mikroklimatu.
Katram apdares veidam ir savas priekšrocības un arī trūkumi:
Vagondēļi
Vagondēļu izmantošana telpas iekšējā apdarē ir viens no ekonomiskākajiem apdares veidiem. Parasti apdarē izmanto dekoratīvos dēļus, kurus izgatavo no tādiem kokiem kā priede, egle, liepa, apse, lapegle, ozols, alksnis, ciedra un citi. Šāda apdare ir izturīga pret mehānisko iedarbību, viegli montējama, tai piemīt laba skaņas izolācija un nav dārga. Turklāt interjeru iespējams atsvaidzināt regulāri, jo šajā gadījumā tonēšanu un krāsošanu var veikt vairākkārtēji.
Kā trūkumu var minēt iespēju ieviesties sēnītei un insektiem, kā arī materiāls slikti panes mitrumu un temperatūras svārstības.Eiropas vagondēļi
Izskatās kā parasti dēļi, bet to izgatavošanai izmanto augstas kvalitātes materiālus, kas apstrādāti pēc Eiropas kvalitātes standartiem. Viena no izteiktām atšķirībām – gareni padziļinājumi, kas paredzēti ventilācijai. Tie kalpo kā aizsardzība no kondensāta, kā arī no spiediena koksnes iekšpusē. Pastāv trīs Eiropas vagondēļu kategorijas:
* A – pati augstākā, uz virsmas nav neviena zariņa
* B – vidējā, ir pieļaujama zariņu esamība uz virsmas
* C – zemākā, reti tiek izmantota apdares darbosGuļbūves imitācija (blockhouse)
Blockhouse ir viens no koka apdares materiāliem, visbiežāk tiek izgatavots no egles vai priedes. Līdzīgi kā vagondēļi materiāls nav dārgs.
Priekšrocības: ilgderīgums, izturība, lieliska siltumizolācija un skaņas izolācija, vienkārša montāža. Pēc 20 – 30 gadiem nebūs manām nekāda deformācija. Piemīt augstas pakāpes ugunsdrošība, jo materiāls piesūcināts ar antiseptiķiem un antipirēniem, praktiski netiek inficēts ar sēnītēm un neieviešas kukaiņi. Pats lētākais Blockhouse variants ir izgatavots no priedes vai egles, kas izdala sveķus, tādā veidā tiek uzlabota hidroizolācija un paaugstinās izturības līmenis. Izmantojot materiālu no ciedras, telpā tiek uzturēts optimāls mitruma līmenis un veselīgs mikroklimats.
Dabīgās koka tapetes
Finiera ruļļi, kas izgatavoti no vērtīgām koksnes sugām, biezums 0,1 – 0,6 mm. Pastāv vairāki koka tapešu veidi, kas izgatavoti no vairāk nekā 100 koka sugām. Katram no tiem piemīt citādāka finiera struktūra, finieris tiek līmēts virsū biezam papīram. Lai saglabātu labvēlīgu izskatu, šādas tapetes nepieciešams pārklāt ar laku, vasku vai eļļu. Papildu tam, koka tapetes saules staru ietekmes rezultātā var mainīt krāsu, kā arī piebriest gadījumos, ja uz tām ticis ūdens. Vēl viens trūkums – viegli var ieviesties sēnītes un kukaiņi.Tapetes no termokoksnes
Ir dabīgā koka tapešu alternatīva, uzskatāms par praktiskāku variantu, jo, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, ārējo faktoru iedarbības rezultātā nemaina izskatu, ir mitrumu izturīgas, ugunsdrošas, kalpo ilgu laika periodu, tajā neieviešas sēnītes un citi kaitēkļi. Bet piemīt viena iezīme – atšķirībā no citiem materiāliem, šādas tapetes tiek līmētas tikai uz līdzenām sienām.
Dekoratīvie sienas paneļi
Ir viens no dārgākajiem apdares materiāliem, kas izgatavots no vērtīgas koksnes. Apdare ar koka paneļiem istabu padara elegantāku. Pieejami sendvičtipa paneļi, kas aprīkoti ar dārgas koksnes finieri. Pārējie paneļi tiek izgatavoti no priedes vai egles, tas ir, no lētākām izejvielām, ar mērķi ietaupīt. Paneļi tiek noklāti ar akrila laku vai vasku, lai nodrošinātu mitrumizturību. Videi draudzīgāki ir ar vasku noklāti paneļi, tamdēļ tos iesaka izmantot bērnistabās vai guļamistabās.
Nepieciešams zināt, ka jebkurš koka sienu paneļu veids pieprasa diezgan delikātu apkopi. Tos regulāri nepieciešams slaucīt ar mitru drānu (stipri saslapināt ir kategoriski aizliegts). Apkopšanā nedrīkst izmanot abrazīvus līdzekļus un šķīdinātājus. Pie tam, nepieciešama pastāvīga pārklājuma atjaunošana (laka vai vaska) ik pēc pieciem gadiem.Ja iekšējā sienu apdarē ir izvēlēts koks, tad nepieciešams cītīgi parūpēties par to – nepieciešams, lai telpā nebūtu paaugstināts mitrums un istaba regulāri tiktu vēdināta, pretējā gadījumā koka apdare jau pēc gada neizskatīsies pietiekami labi un zaudēs sākotnējo formu.
Foto: www.remontbp.com