Iekštelpu remonts, restaurācija
Iekštelpu remontdarbu veidi
* Vienkāršajā kosmētiskajā remontā ietilpst sienu līdzināšana, krāsošana, tapešu nomaiņa, griestu pielabošana, krāsošana, flīzēšanas darbi un grīdas segumu nomaiņa.
* Savukārt izvērstais iekštelpu remonts salīdzinājumā ar kosmētisko ietver jau daudzus pamatīgākus un sarežģītākus darbus, kuru veikšanai parasti tiek piesaistīti sertificēti speciālisti.
Lielāka apjoma remonts ir nepieciešams, ja vecajā dzīvoklī ir nosēdušies vai sabojājušies pārsegumi, tad jāatsedz grīda un vajadzības gadījumā tie jānomaina. Izvērstā remontā ietilpst arī starpsienu izlaušana, nereti vannas istabā būvēto sapuvušo koka sienu nomaiņa vai protezēšana (izņem ārā sapuvušo un ieliek jaunu antiseptizētu koku). Arī dzīvokļa pārplānošana pieder pie lielāka apjoma remonta, kad klients pieaicina arhitektu vai arī firmu, kas izpilda pasūtījumu.
Parasti izvērsto remontdarbu laikā ir nepieciešama arī elektroinstalācijas maiņa, drošinātāju kastes iebūve koridorā, elektrouzskaites iznešana kāpņu telpā, telekomunikāciju (vājstrāvu) tīkla izbūve pasūtītāja izvēlētajos punktos, tāpat arī radiatoru, cauruļvadu un kanalizācijas maiņa un vēl daudzi citi darbi.
Iekštelpu koka pārsegumi un to rekonstrukcija
Nereti Rīgas vēsturiskajā centrā dzīvokļu koka pārsegumi laika gaitā ir kļuvuši nelīdzeni. Kvalitatīva izlīdzināšana ir iespējama, demontējot esošo grīdas segumu (lielākoties tie ir dēļi vai parketa segums), izņemot starpstāvu pārseguma saturu, atsedzot sijas. Tāpat dažkārt siju gali vai citas vietas, kuras ir bijušas pakļautas ūdens iedarbībai, ir satrunējušas, tad tās tiek iztīrītas, apstrādātas ar ķīmiju, kas neitralizē trupi. Visas sijas tiek nostiprinātas no abām pusēm, pieskrūvējot jaunas, žāvētas un antiseptizētas brusas ar caurejošām bultskrūvēm, tās līmeņojot un iestrādājot pārseguma līmenī. Tiek atbērts vai nu esošais starpstāvu pārsegums vai iegādāts jauns (piemēram, presētā jumta vate), uz sijām tiek uzskrūvēts retināts dēļu klājs, saplāksnis un klienta izvēlētais grīdas segums.
Tāpat bieži vien veco māju bēniņu pārsegumā (augšējā stāvā), pēc kādreizējiem vecās būvniecības likumiem, ir sabērtas baltās smiltis, kas paredzētas ugunsdrošībai: ja aizdegas dzīvoklis, neaizdegas tā jumts, jo smiltis nobirst un noslāpē uguni. Ja jūsu mājokļa pārsegumā ir izmantots šāds ugunsdrošības materiāls, ar laiku iespējami dažādi pārsteigumi, piemēram, pārsegumi var būt cietuši no smilšu smaguma vai lietus ūdens (ja jumtam ir defekti), tādējādi tiek izliektas koka sijas un veicināta koka detaļu pūdēšana.
Dzīvokļa restaurācija
Bieži vien veco dzīvokļu griestos ir ģipša veidojumi, kurus restaurē sekojoši: ņem nost vecos fragmentus, tad tos atlej formās, veido jaunus ģipša veidojumus, kurus stiprina klāt pie griestiem. Dažreiz pietiek tikai attīrīt un izveidot uz vietas kādu trūkstošo ģipša gabalu.
Ir objekti, kur tiek demontēta vecā glazēto podiņu krāsns, podiņi sanumurēti, tad krāsns būvēta no jauna. Lielākoties gan cilvēki izvēlas veidot kamīnu no tiem pašiem nojauktās krāsns podiņiem. Tāpat vecā dēļu grīda izskatās skaisti, ja tai tiek noņemta krāsa un slāņi, to slīpē un ieeļļo, attīra un aizdara dēļu spraugas. Toties vecu koka logu restaurāciju veic, nomainot sabojājušās koka daļas pret jaunām, dedzinot nost krāsu, tāpat restaurē arī durvis. Restaurēt ir iespējams arī durvju rokturus, kuri, iespējams, saglabājušies vēl no vecvecāku laikiem. Protams, jauns rokturis maksā lētāk, taču ir prieks par klienta vēlmi saglabāt senās lietas. Tāpat ir iespējams izgatavot arī slēdzenes, pat, ja tās pazudušas.
Uldis Briedis
SIA "Uldis Briedis" valdes loceklis