abc.lv skaitļos

Lietotāji online94
Aktīvie uzņēmumi24905
Nozares raksti1135
Ekspertu atbildes3041
Ietaupi laiku un naudu! : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Ietaupi laiku un naudu!

Ietaupi laiku un naudu!
Izbaudi apkuri ar siltumsūkni jau tagad.
Pienākot rudens drēgnajam periodam, aktualizējas jautājumi saistīti ar ēkas apkuri, tās izmaksām un kurināšanas ērtībām saistītiem jautājumiem.

Siltumsūknis ir viena no modernākajām apkures iekārtām, kas salīdzinoši nesen ir pieejama mūsu patērētājiem. Tie ir dažādu veidu un pielietojumu, tāpēc ar to uzstādīšanu, lietošanu un reālajiem ieguvumiem joprojām valda aizspriedumi un nezināšana. Attieksme pret šo salīdzinoši jauno apkures metodi bez degšanas procesa ir neviennozīmīga.

Mēs, kas reāli strādājam ar šo iekārtu tirdzniecību, redzam laimīgus iekārtu lietotājus un pozitīvus piemērus to pielietojumam arī Latvijas ziemas apstākļos. Lai kliedētu šaubas, gribam dalīties ar patiesiem piemēriem, kā cilvēki, pielietojot "Daikin" siltumsūkņus, ir atvieglojuši savu ikdienu, guvuši no tā reālu labumu un bauda siltumsūkņu sniegtās priekšrocības.

Jebkurš Latvijas iedzīvotājs, izlasot šos siltumsūkņu pielietojuma piemērus, savā draugu un paziņu lokā ieraudzīs līdzīgas situācijas un iespējamos risinājumus, kā padarīt savu vai sev tuvu cilvēku dzīvi ērtāku un komfortablāku.
Banner 280x280 Banner 280x280
 
1. piemērs. 
"Daikin FTXLS25K" Gaiss-gaiss siltumsūknis ēkām ar krāsns vai cietā kurināmā apkuri.
 
Gaiss-gaiss siltumsūknis ir vienīgais siltumsūkņu veids, kuram nav nepieciešama centrālapkure, tāpēc  šī veida siltumsūkņu pielietošanas diapazons ir visplašākais. Tas var atslogot Jūs no ikdienas darbībām ar kurināšanu un būt lielisks "dežurants" jūsu prombūtnes laikā.

Daudziem no Latvijas iedzīvotājiem vecvecāki vai arī attālāki radi – parasti gados vecāki cilvēki – dzīvo viensētās vai ciematos, kur privātmājās nekad nav ierīkota centrālapkure. Šādās ēkās apkure notiek ar vairāku krāšņu un sildmūrīšu palīdzību. Kā kurināmais tiek izmantota malka, kas ir savlaicīgi jānopērk, jāsazāģē, jāsaskalda, jāieved šķūnī. Tur malka vienu vai vairākus gadus žūst, un beigu beigās vēl pirms kurināšanas malka jāienes līdz krāsnij. Visas šīs darbības ir visai darbietilpīgas un bieži vien nav pa spēkam pašiem sirmgalvjiem, tāpēc par dažām no tām vai pat katru no šīm darbībām tiek maksāts. Nereti šie cilvēki dzīvo vieni, un bērni vai radi brauc tiem sniegt palīdzību, skaldot vai pārkrāmējot malku apkures vajadzībām. Tādā veidā pašiem iedzīvotājiem nemaz nav priekšstata, cik līdzekļu kopumā ir iztērēts un cik izmaksā apkure visā gada griezumā.
 
Cilvēki gados ir visai konservatīvi, tāpēc neuzticas visam jaunajam vai nezina, ka šai problēmai ir iespējams cits risinājums, kas var būtiski atvieglot viņu dzīves ritējumu. Tā vietā, lai tērētu laiku, degvielu, naudu un citus resursus, centrālajā dzīvojamā telpā var uzstādīt gaiss-gaiss siltumsūkni.
 
Šādas iekārtas uzstādīšana, protams, ir saistīta ar sākotnējo investīciju un prasīs veikt salīdzinoši lielākus maksājumus par elektroenerģiju, taču plusus no šādas apkures ierīkošanas varēs redzēt jau pavisam drīz. Gaiss-gaiss siltumsūknis nodrošinās telpās nepieciešamo klimatu un nebūs nepieciešams malkas sagādes, pārnešanas un pārstrādes procesi, un atbilstoši par tiem nebūs jāmaksā, vai arī jādara tas daudz retāk – reizi trīs četros gados.
 
Iekārta ražos siltumu arī pašos bargākajos salos, jo "Daikin" speciāli Skandināvijas klimatam ir izstrādājis iekārtu sēriju, kas spēj darboties pat vislielākā sala apstākļos, kā -25oC un zemāk.  Taupības nolūkos lielos salos to ir iespējams brīvi kombinēt ar esošajām apkures krāsnīm, nemainot iestatījumus vai temperatūru režīmus. Siltumsūknis labi izlīdzinās temperatūru iekštelpās starp kurināšanas reizēm, kā arī veicinās ātrāku gaisa kustību un samazinās temperatūru starpības starp vairākām telpām.
 
Pats būtiskākais ieguvums nebūs izmērāms naudā, šo laiku, ko parasti jāvelta kurināmā transportēšanai, kraušanai, pārkraušanai, nešanai vai pārstrādei, var veltīt pašam sirmgalvim. Pilsētās dzīvojošiem cilvēkiem, kuri nav raduši pie lielas fiziskās slodzes, izpaliks arī pārpūles radītās locītavu un muskuļu sāpes.
 
Ilgtermiņā siltumsūknis atvieglos sadzīvi pašam sirmgalvim, nodrošinās tam labvēlīgākus un stabilākus dzīves apstākļus un komfortu. Jau pirms vairākiem gadiem šo patiesību ir atklājuši gan Igaunijā, gan Somijā un citās Skandināvijas valstīs, kur siltumsūkņa ierīkošana ir kļuvusi par labāko dāvanu vecāku vai vecvecāku jubilejā.


Foto: Siltumsūknis gaiss-gaiss ar pievienotu Wi-Fi tīklam pievienotu tālvadības moduli.
 
2. piemērs
"Daikin EHVX" gaiss-ūdens dalītu bloku siltumsūknis mājai vai vasarnīcai.
 
Pozitīvs piemērs, kā rekonstruēt agrāk celtu vasaras māju par mūsdienīgu ēku ar pilnīgi autonomu universālu centrālapkures sistēmu, kas izmantojama ziemas periodā kā apkure un vasarā dzesēšanas vajadzībām.
 
Apkārt lielākajām Latvijas pilsētām atrodas vairāki dārzkopības kooperatīvu rajoni ar salīdzinoši nelieliem zemes gabaliem, kas Padomju laikos, atkarībā no īpašnieka rocības, tika aprīkoti ar vasaras mājiņām, namiņiem un būdiņām. Liela daļa no šīm būvēm nav piemērota dzīvei ziemas mēnešos, jo tajās netika ierīkota apkure vai ierīkotā apkure ir paredzēta iztukšošanai ziemā. Tas ir darīts ar nolūku, lai sistēma neciestu no sala iedarbības. Laikā, kad šīs ēkas būvēja, nepastāvēja paņēmieni, kas ļautu telpās uzturēt minimālu pret aizsalšanas temperatūru, pastāvīgi nedzīvojot uz vietas, turklāt vienīgā pieejamā enerģija veida ciematiņos ir elektroenerģija. Tagad liela daļa šo ēku jau ir pārbūvētas, kooperatīvu numuri ir aizvietoti ar ielām un adresēm, un daudzas no ēkām ir nosiltinātas, pārbūvētas un tiek apdzīvotas visa gada garumā.
 
Šobrīd jau ir pieejami piemēroti enerģijas avoti arī šādiem apstākļiem, kas funkcionē un ir regulējams bez cilvēka klātbūtnes. Ņemot vērā, ka zemes platība ir neliela, liela teritorijas daļa ir apzaļumota, labiekārtota un aizņemta ar bruģi, zemes siltumsūkņa pielietošana nebija iespējama. Šādos apstākļos daudz piemērotāks būs gaiss-ūdens siltumsūknis, kas ņemtu enerģiju no apkārtējās vides. 

Arī mūsu piemērā, pārbūvējot vecāku būvēto vasarnīcu, jaunie saimnieki zināja, ka gribēs šeit viesoties arī dažos ziemas brīvajos vakaros un brīvdienās, kas savukārt nozīmēja, ka nav pieļaujama ēkas sasaldēšana. Ja  ēka paliek pilnībā bez apkures, sienas pievelkas ar mitrumu, vide ir draudzīga pelējuma sēnītei un var just  pelējuma smaržu, uzsākot kurināt, ēka ir piemērota dzīvošanai tikai 2–3 dienas pēc kurināšanas uzsākšanas. Tas viss ierobežo ēkas izmantošanu ziemas sezonā.
Izmantojot siltumsūkni, kas var uzturēt 10–12oC periodos, kad ēka nav apdzīvota un pie nepieciešamības, savlaicīgi ieslēdzot, var ātri uzsildīt telpas līdz komforta temperatūrai. Tas ļauj izvairīties no iepriekš minētajām neērtībām, turklāt ēkas uzturēšanai nebūs nepieciešami lieli līdzekļi.
 
Gaiss-ūdens siltumsūknis spēj nodrošināt apkuri visos ziemas apstākļos, sagatavot karsto ūdeni, un, ja ir piemērota apkures sistēma,  tas spēj arī nodrošināt dzesēšanu vasaras mēnešos. Mūsu pielietojuma piemērā vienkāršu  radiatoru vietā  tika uzstādīti "FanCoil" tipa aktīvie radiatori-šķidruma dzesētāji , kas ļauj sistēmu pilnvērtīgi izmantot gaisa dzesēšanai. 

Konkrētajā gadījumā tika izmantots "Daikin" dalītais siltumsūknis, kas sastāv no neliela āra bloka un iekštelpu bloka, ar jau iebūvētu karstā ūdens tvertni un visām apkures apsaistei nepieciešamajām komponentēm. Tas pilnībā atrisināja ar apkuri, karstā ūdens sagatavošanu saistītās problēmas. Vasaras laikā 2. stāvā izbūvētās jumta istabas tika dzesētas, nodrošinot tajās patīkamu vēsumu.  Dzesēšanas / sildīšanas režīmi pārslēdzas un regulējas automātiski saskaņā ar ievadīto temperatūru līkni, atkarībā no āra gaisa temperatūras.


Foto: Dalītais Gaiss-ūdens siltumsūknis ar atsevišķu karstā ūdens tvertni.

Iekārta ir pilnībā automatizējama, sniedzot iespēju šo apkuri pieskaņot savam dzīves ritmam, lai iegūtu papildus ekonomiju.

3. piemērs
"Daikin EHYHBX" Hibrīda siltumsūkņa pielietošana, izbūvējot jaunu sistēmu vai nomainot esošu gāzes katlu.
 
Izbūvējot apkuri dzīvoklī vai privātmājā, kur ir pieejams dabasgāzes pieslēgums, risinājums šķiet acīmredzams. Lielākā patērētāju daļa izvēlas lētāko / uzticamāko vai / ekonomiski izdevīgāko no esošajiem gāzes katlu piedāvājumiem, un ar to viss ir galā. Līdzīgi rīkojas arī patērētāji pie esošā gāzes katla nomaiņas. Taču arī šajā jomā ekonomiskums, ko klients redz pašreizējā momentā un ilgtermiņā, ir krietni atšķirīgs, tikai retais zina, ka ir iespējams ekonomēt vēl vairāk. "Daikin" ir radījis iekārtu, kas sevī apvieno vairāku apkures veidu izmantošanu, kas ļauj ietaupīt vēl līdz pat 30% no apkurei nepieciešamajai enerģijai, pat salīdzinot ar lēto dabasgāzes apkuri.
 
Mūsu aprakstītajā gadījumā klients zināja, ka viņa ielā būs pieejams gāzes pieslēgums, kas sniedz iespēju iegūt visas augstākminētās priekšrocības. No ieguldījumu viedokļa, lētākais variants būtu izvēlēties lētāko kondensācijas tipa gāzes katlu. Taču, iepazīstoties ar "Daikin Hybrid" sniegtajām priekšrocībām (siltumsūkņa un kondensācijas tipa gāzes apkures katla pārslēgšanās atkarībā no katra energoresursa cenas notiek automātiski atkarībā no ievadītajiem tarifiem), klients izlēma instalēt tieši šādu "Hybrid" sistēmu.  

Iekārtas uzstādīšana, neapšaubāmi, prasa lielāku sākotnējo investīciju, salīdzinot ar vienkāršu gāzes katlu, taču šis ieguldījums atmaksājas ar uzviju. Izbūvētā sistēma ne tikai spēj uzturēt precīzu temperatūru telpās atbilstoši sastādītajam grafikam, bet arī sniegt maksimālu efektivitāti, jo spēj izmantot katra energoresursa labākās īpašības, turklāt to augstākās lietderības zonā. Iekārta spēj  mainīt enerģijas avotus pēc diviem algoritmiem: ekonomija vai ekoloģija, veicot to bez jūsu līdzdalības – pat nakts stundās vai brīžos, kad mājās neviena nav. Būtībā klients par vienas iekārtas cenu ir nopircis divas iekārtas – gāzes katlu un gaiss-ūdens siltumsūkni. 
 
Konkrētajā gadījumā papildus energoresursu ekonomijai negaidīts bija vēl kāds papildus ieguvums, kas sākotnēji šķita nenozīmīgs. Siltumsūknis spēj darboties arī reversi – ražojot aukstumu –, tādējādi siltās grīdas vasaras karstajās dienās tika izmantotas kā vēsās grīdas un nodrošināja patīkamu vēsumu visās telpās. Tādā veidā papildus dzesēšanas sistēmas izbūve vairs nebūs nepieciešama, tiks ietaupīti ievērojami līdzekļi tās iegādei un izbūvei.
 
Pielietojot šāda veida "Hybrid" siltumsūkni, ir iespējams ietaupīt līdz pat 30% no kopējām energoresursu izmaksām, salīdzinot pat ar vismodernākajiem gāzes katliem, turklāt iegūt dzesēšanas iespējas, ja tam piemērotas iekšējās apkures sistēmas. "Hybrid" apkures sistēma ir pieejama arī ēkām, kas aprīkotas ar sašķidrinātās gāzes (propāna) apkures sistēmu. Tā kā sašķidrinātās gāzes kW izmaksas ir krietni lielākas par dabasgāzi, izbūvējot šādu sistēmu, varēs ietaupīt jau 50–55% no apkures izdevumiem. Turklāt tas ir visai labs kā pagaidu risinājums vietām, kur gazifikācija gaidāma tuvākajā laikā, jo iekārtu ātri var pielāgot dabas gāzes pieslēgumam, kad tas tiks izbūvēts.

 
Foto: "Daikin Hybris" siltumsūknis ar pieslēgumu maināmai propāna gāzes kasetei.


Secinājumi
Kā redzam, visos šajos piemēros bez ekonomiskā ieguvuma vēl ir virkne citu ieguvumu, kas sevī ietver papildus komfortu un brīvo laiku. Siltumsūkņu pielietojums ir visai daudzveidīgs, un katram gadījumam un situācijai var tikt pielietots atšķirīgs risinājums. Šajā sadaļā nav ietverti pat visi to veidi un pielietojumi.
 
Siltumsūkņa pielietošana apkures nodrošināšanai sniegs jums augstu komforta līmeni,  kas sevī ietver mūsdienīgu dzīves stilu. Tā ir apkure, kas nav jāpieskata, kur nav degšanas procesa, dūmgāzu un ar tām saistīto smaku; ne iekštelpās ne ārpusē nav  kurināšanas, nav pelnu, putekļu un pabiru. Tas būs piemērots apkures risinājums cilvēkiem ar alerģijām un astmatiskam saslimšanām, jo nesekmē putekļu rašanos un to cirkulācijai ēkā. Ierīkojot siltumsūkņa apkuri, tiks ietaupīti ievērojami līdzekļi ēkas apkurei un tiks iegūts brīvais laiks, ko var veltīt ģimenei, sevis pilnveidošanai vai citām nodarbēm.

Iespējams, Latvijas vidējam iedzīvotājam "Daikin" zīmols nav tik plaši dzirdēts, jo "Daikin" neražo ne automašīnas, ne telefonus, ne arī  citu sadzīves tehniku. Taču tas ir ļoti labi zināms aukstumtehnikas un siltumsūkņu nozares speciālistiem kā līderis un inovatīvu produktu un tehnoloģiju izstrādātājs. "Daikin" ir ražotājs ar senu vēsturi, un tā iekārtas ir sevi pierādījušas kā uzticamas un ilgmūžīgas.


SIA "Airwave" ir japāņu zīmola "Daikin" un zviedru ražotāja "Thermia" siltumsūkņu tiešais pārstāvis Latvijā. Mēs sniedzam konsultācijas par visa veida siltumsūkņu ierīkošanu, kā arī apmācām un nodrošinām ar rezerves daļām labākos montāžas un apkalpošanas uzņēmumus dažādos Latvijas reģionos.  Ja arī Jums šķiet, ka ir pienācis laiks komfortablai dzīvei, vērsieties ar pieprasījumu pie mums, sūtot pa e-pastu: info@airwave.lv, tālrunis 67566607 vai arī pie mūsu dīleriem visā Latvijas teritorijā.

Vairāk informācijas par siltumsūkņu veidiem, jaudām un pielietojumu www.airwave.lv.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

Veikals-noliktava CITA SANTEHNIKA: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Veikals-noliktava CITA SANTEHNIKA: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Jau vairāk nekā 28 gadus "Cita Santehnika" veiksmīgi darbojas santehnikas tirgū Latvijā. "Cita Santehnika" piedāvā plašu santehnikas, flīžu, instrumentu, vannas istabas mēbeļu sortimentu un visu nepieciešamo apkures sistēmu nomaiņai. Iegādājoties preces veikalā, saņemsi ne tikai kvalitatīvas preces, bet arī lielisku iespēju ietaupīt.