Ieteikumi drošām Lieldienām
Paveikt pirmos dārza darbus, iekurināt grilu vai ar draugiem atpūsties pie ūdens – šīs ir tikai dažas no aktivitātēm, kuras iespējams paveikt Lieldienu brīvdienu laikā. Lai pavasara svētkus neizbojātu dažādi nelaimes gadījumi, neaizmirsti par savu un apkārtējo drošību.
Uzmanīgi ar uguni
Brīvdienās, pieturoties salīdzinoši siltam un saulainam laikam, noteikti vēlēsies paveikt pirmos dārza darbus un apkopt piemājas teritorijas. Atceries, ka pērnās zāles dedzināšana nav veids, kā sakopt savu īpašumu – kūlas dedzināšana ir aizliegta un par to var tikt piemērots administratīvais sods. Tās dedzināšana ne tikai apdraud īpašumu, veselību un dzīvību, bet arī nodara būtisku kaitējumu dabai. Tavs pienākums ir arī nepieļaut ugunsgrēka izcelšanos vai darbības, kas var novest pie ugunsgrēka.
Ja plāno atklāt grilēšanas sezonu, neaizmirsti, ka dārzu un privātmāju pagalmos grils ir jānovieto uz stabilas virsmas un drošā attālumā no ēkām un žogiem, lai, uzpūšot stiprākam vējam, dzirksteles neizraisītu ugunsgrēku.
Grila iekurināšanai jāizmanto tikai tie degšķidrumi, kas ir paredzēti šim mērķim, nevis, piemēram, benzīns vai acetons, jo, tam uzliesmojot, cilvēks var gūt smagus apdegumus. Pirms grila aizdedzināšanas kurināmais jāaplej ar degšķidrumu, jāpagaida, kamēr tas sasūksies un tikai tad uzmanīgi jāaizdedzina. Grila iededzināšanu nedrīkst uzticēt bērniem, jo pat pieaugušo klātbūtnē viņiem to darīt ir bīstami.
Ja brīvdienās, atpūšoties pie dabas, rodas vēlme iekurināt ugunskuru, atceries, ka pirms tam ir jānoskaidro konkrētā novada saistošie noteikumi par ar ugunskuru kurināšanu, jo dažviet par to var tikt piemērots sods. Tad, ja ugunskura kurināšana ir atļauta, jāatrod īstā vieta, kur to darīt – tāda, kurai tuvumā nav sausā zāle vai koki, kas var aizdegties.
Ugunskura vietu sākotnēji jāsagatavo, aprokot tai apkārt zemi vai apliekot akmeņus. Pēc tam, kad plāno doties projām, ugunskurs obligāti ir jānodzēš, piemēram, ar līdzpaņemtu ūdens pudeli, lai, uzpūšot stiprākam vējam, tas no jauna neuzliesmotu.
Lieldienu brīvdienu laikā nedrīkst aizmirst par bērnu drošību. Uzmani bērnus un neatstāj viņus bez uzraudzības. Ugunskuri vai piemājas ūdenskrātuves var radīt bērnam īpašu vilinājumu, kas var beigties ar traģiskām sekām - pat uz minūti novēršot uzmanību no bērna, viņam no ugunskura var aizdegties drēbes vai arī viņš var paslīdēt un iekrist ūdenī.
Ievēro elektrodrošību
Lieldienu pasākumu un svinību norises vietās jāizmanto tikai drošas un pārbaudītas iekārtas. Elektroiekārtu tuvumā bez uzraudzības nedrīkst atstāt bērnus. Ikviena neapdomīga un neuzmanīga darbība ar elektroiekārtām vai elektrotīkla tuvumā var būt bīstama cilvēka dzīvībai!
Rūpējoties par savu un bērnu drošību, pārbaudi mājā esošo elektroiekārtu stāvokli, lai pārliecinātos, ka tās nav bojātas vai nav bojāta to izolācija. Bojātas elektroiekārtas, vadu izolācija vai ar izolāciju nepārklāti vadi var izraisīt gan bīstamu elektrotraumu, gan degšanu. Elektroiekārtas rūpīgi jāpārbauda, jāiepazīstas ar to lietošanas instrukciju, kā arī par elektroiekārtu drošu un pareizu lietošanu jāpastāsta bērniem.
Organizējot un piedaloties brīvdabas Lieldienu svinību pasākumos, izvēlies elektroiekārtas, kuras paredzētas lietošanai ārpus telpām. Šādos gadījumos uzmanība jāpievērš iekārtas marķējumam "IP", kas norāda, kādos apstākļos iekārtu var izmantot. Ārpus telpām jālieto arī atbilstoši pagarinātāji. Tie jānovieto tā, lai pārvietojoties ne pieaugušie, ne bērni tos nevarētu aizķert. Izmantojot pagarinātājus ārpus telpām, tie jāliek ar rozetēm uz leju, lai to iekšpusē nenokļūst mitrums.
Ņemot vērā, ka brīvdienās bērni izvēlas pavadīt brīvo laiku ārpus telpām, bērniem jāatgādina, ka elektroapgādes infrastruktūras tuvumā ir jābūt īpaši uzmanīgiem. Bīstamo objektu tuvumā ir izvietoti brīdinājumi par elektrobīstamību – dzeltenas trīsstūrveida zīmes ar melnu apmali un melnu zibens simbolu vidū – kas ikvienam obligāti jāievēro.
Bērniem jāpastāsta, ka ir aizliegts bojāt vai atvērt elektroapgādes sadales skapju un transformatoru apakšstaciju durvis, iet aiz šo objektu drošības nožogojumiem un apakšstaciju teritorijās. Lai gan uz šiem objektiem ir izvietotas brīdinājuma zīmes par elektrības bīstamību, tomēr bērni un jaunieši nezin vai aizmirst elektrodrošības noteikumus un, pavadot brīvo laiku dabā, mēģina atvērt šo elektroietaišu durvis, iekļūt tajās, piemēram, spēlējot paslēpes, vai izmantot sportiskām aktivitātēm.
Ja tomēr pavasara brīvdienu laikā ir notikusi nelaime un nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, nevilcinies un nekavējoties zvani uz tālruni 112, bet, konstatējot bīstamu situāciju elektrolīniju un citu elektroietaišu tuvumā, zvani AS "Sadales tīkls" diennakts bezmaksas bojājumu pieteikšanas tālruni 80 200 404!
Foto: Pixabay.com; Stock.XCHNG