Ieviešot būvgružu uzskaites sistēmu, valsts budžets tiktu papildināts ar 100 000 latu

Ieviešot būvgružu uzskaites sistēmu, valsts budžets tiktu papildināts ar 100 000 latu
Ieviešot būvniecības atkritumu uzskaites sistēmu, valsts budžets nākamgad varētu tikt papildināts ar 100 000 latu, aģentūru LETA informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāve Linda Tilta.

Par būvniecības atkritumu apglabāšanu ir jāmaksā dabas resursu nodoklis, kas ir 15 lati par vienu tonnu atkritumu. Pagājušajā gadā kopējie ieņēmumi no dabas resursa nodokļa maksājumiem par būvgružu apglabāšanu bija 102 tūkstoši latu.

Šī summa tiek sadalīta starp valsts pamatbudžetu, kam tiek 40% no summas, un pašvaldību vides aizsardzības speciālajiem budžetiem, kam tiek 60% no ieņēmumiem. Ieviešot būvgružu pārvadājumu stingrās uzskaites sistēmu, var prognozēt, ka valsts budžetā ieņēmumi no dabas resursu nodokļa par šādu atkritumu apsaimniekošanu pieaugs par 100 000 latu un pašvaldību budžeta ieņēmumi - par 140 000 latu, skaidroja Tilta.

Valdībā atbalstītajos grozījumos Atkritumu apsaimniekošanas likumā noteiktās prasības attieksies uz atkritumu apsaimniekošanas komersantiem, kuri nodarbojas ar būvniecības atkritumu apsaimniekošanu, kā arī komersantiem - būvniecības atkritumu radītājiem. Tāpēc jaunais regulējums neko nemaina, jo attiecas tikai uz šādu atkritumu un to pārvadājumu uzskaiti, kas uzlabos kontroles iespējas un novērsīs šo atkritumu nonākšanu tam neatbilstošās vietās, piemēram, mežos.

Uz jautājumu, vai tas nozīmē, ka būvgružus nevarēs izmantot, piemēram, slēpošanas kalnu izveidē, kā tas ir vairākos gadījumos Latvijā, Tilta atbildēja, ka jebkura normatīvo aktu prasībām atbilstoša būvniecības atkritumu reģenerācija ir atbalstāma. Turklāt Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2013.-2020.gadam ir noteikts mērķis samazināt apglabājamo būvniecības apjomu, palielinot atkritumu reģenerācijas apjomus.

Jau ziņots, ka valdība šonedēļ atbalstīja grozījumus Atkritumu apsaimniekošanas likumā, paredzot būvgružu uzskaites sistēmas izveidošanu. Pirms tam valdība atbalstīja arī 20 000 latu piešķiršanu šīs sistēmas izveidei.

Jaunā būvniecības atkritumu un to pārvadājumu uzskaites sistēma, kas darbu uzsāks 2014.gada 1.janvārī, tiks veidota kā daļa no bīstamo atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas, lai pēc iespējas mazinātu privātpersonām radīto ievērojamo papildu administratīvo un finansiālo slogu. Maksas apmēru par būvniecībā radušos atkritumu pārvadājumu uzskaiti un tās maksāšanas kārtību saskaņā ar likumprojektu noteiks Ministru kabinets. Noteikumus plānots izdot līdz 2013.gada beigām.

Pašreiz Latvijā nav pilnībā izveidota sistēma, lai varētu nodrošināt precīzu būvniecībā radušos atkritumu uzskaiti un šo atkritumu pārvadājumu uzskaiti. Rezultātā nav iespējams nodrošināt tādu būvniecības atkritumu savākšanas un pārvadāšanas kontroli, lai nepieļautu vides aizsardzības prasībām neatbilstošu būvniecības atkritumu apsaimniekošanu un šo atkritumu nelegālu apglabāšanu tam neparedzētās vietās, tādējādi izraisot vides piesārņojumu, ainavu degradāciju un vides kvalitātes pasliktināšanos.

Rīga, 22.sept., LETA.

Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Oliver Quinlan

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

"ACO Nordic" – ilgtspējīgi notekūdeņu apsaimniekošanas risinājumi cilvēku un vides labklājībai

"ACO Nordic" – ilgtspējīgi notekūdeņu apsaimniekošanas risinājumi cilvēku un vides labklājībai

Ūdens ir ekosistēmu dzīvības avots un cilvēces veselības un labklājības pamats. Tomēr dažādu cilvēka ikdienas darbību rezultātā ūdens sastāvs un kvalitāte tiek radikāli izmainīta. Kā komunālie, tā rūpnieciskie notekūdeņi, neattīrīti vai nepilnīgi attīrīti, ar dažādām tajos esošajām kaitīgajām vielām, baktērijām un mikroorganismiem rezultātā nokļūst apkārtējā vidē, to piesārņojot.

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Atliek ūdens patēriņa skaitītāju dzīvokļos verificēšanu ārkārtējās situācijas laikā

Atliek ūdens patēriņa skaitītāju dzīvokļos verificēšanu ārkārtējās situācijas laikā

Ar mērķi ierobežot vīrusa Covid-19 izplatību un sekmēt nepieciešamo drošības pasākumu ievērošanu, uz Latvijā izsludinātās ārkārtējās situācijas laiku nebūs nepieciešams nodrošināt piekļuvi dzīvokļos esošajiem ūdens patēriņa skaitītājiem un citiem skaitītājiem (arī siltuma maksas sadalītājiem), kas nav komercskaitītāji, un veikt to nomaiņu vai atkārtoto vai pirmstermiņa verificēšanu.

Uzņēmējs runā