abc.lv skaitļos

Lietotāji online270
Aktīvie uzņēmumi19852
Nozares raksti835
Ekspertu atbildes2480
Industriālās grīdas ražošanas telpām : abc.lv

Industriālās grīdas ražošanas telpām

Industriālās grīdas ražošanas telpām

Grīda ir svarīga jebkuras ēkas sastāvdaļa – tā ir nozīmīga ne tikai no dizaina un estētikas viedokļa, bet tai jābūt arī praktiskai. 

Ražošanas ēkās grīdas risinājuma izvēle ir īpaši svarīga, jo ražošanas procesu apstādināšana, lai saremontētu grīdu – dīkstāve –, izmaksā uzņēmumiem lielu naudu. Ražošanas ēkās grīdas nodrošina ne tikai nestspēju, bet arī nodrošina higiēniskumu un drošu pārvietošanos.

Ikdienā sastopamies ar to, ka pasūtītāju ražošanas process prasa specifisku grīdu pārklājumu, kas iekļauj tādas īpašības kā ķīmiskā, temperatūras un punktveida slodzes un uz virsmas stāvoša ūdens noturība u.tml. Tomēr ierobežotā budžeta dēļ vēlas izmantot lētāku risinājumu, kas dotās slodzes un apstākļus ilgtermiņā nevar nodrošināt, tāpēc ar laiku notiek seguma delaminācija un plaisāšana.

Grīdu pārklājumu sistēmām tiek norādīts, pie kāda biezuma tās spēj izkliedēt slodzi, piemēram, zem elektro iekrāvēja vai "rohlu" radītās punktveida slodzes. Ja, piemēram, grīda ir krāsota ar epoksīda krāsu un pa grīdu pārvietojas "rohla" ar maksimālu kravas svaru, tad zem epoksīda krāsas esošais betons nespēj izkliedēt punktveida slodzi, tādēļ delaminējas epoksīda krāsojums.

Grīdas izbūve sākas ar pareizu pamatnes sagatavošanu un nesošās betona plātnes izveidi. Ražošanas ēku grīdas izveidei piemērots transportbetons ar spiedes klasi ne mazāku par C20/25. Ja uz grīdas ir paredzēts izveidot polimērsveķu pārklājumu, tad obligāti jāparedz tvaika izolācijas plēve, kā arī virsmu nedrīkst cietināt ar pulverveida vai litija bāzes sastāviem.

Grīdām, kas pakļautas mitrajiem procesiem, problēmas rada rukuma šuves, jo bieži vien tīrāmo līdzekļu vai tehnoloģisko procesu ietekmi (noliktavas iekrāvēju radītā punktveida slodze, stāvošs ūdens) nespēj izturēt tradicionālie hermētiķi, līdz ar to ir nepieciešams maksimāli samazināt rukuma šuvju tīklu. To ir iespējams izdarīt, izmantojot MAPECRETE piedevu sistēmu, kas samazina hidraulisko rukumu un ir iespējams veidot betona plātnes ar laukumu līdz pat 50x50 m, nevis 6x6 m. Izmantojot Mapecrete sistēmu, tāpat neveidosies plātnes pacēlumi pie rukuma šuvēm.


Katram grīdu pārklājuma risinājumam ir savi plusi un mīnusi, līdz ar to nevajag nevienu no risinājumiem unificēt.

Prasības, pēc kurām mēs izvēlamies grīdas pārklājumuPulverveida un litija bāzes cietinātāji
Populārs risinājums, kā nostiprināt betona virsmu, ir iestrādāt virsmas cietinātāju MAPETOP N AR6 vai/un izmantot litija bāzes cietinātāju MAPECRETE LI HARDENER. Šāda veida pārklājumi nodrošina pieejamu cenu izmaksu līmeni un tas der lielākajai daļai pasūtītāju, kuriem nav specifisku prasību pret grīdu, tostarp higiēniskumu. Noturības rādītāji tabulā Nr. 1.


Virsmas sagatavošana
Virsmas sagatavošana ir tikpat svarīga kā pārklājuma izvēle. Virsma pirms pārklājuma iestrādes tiek slīpēta ar dimanta diskiem vai skrotēta. Ja virsmas sagatavošanas tehnoloģija nodrošina nelielu virsmas raupjumu, tas uzlabos adhēziju ar grunts slāni. Virskārtas noņemšana ir nepieciešama, lai no virsmas noņemtu cementa pienu, vāji saistītos betona slāņus vai arī, ja uz betona grīdas virsmas ir esošs virsmas cietinātājs, kas var ierobežot adhēziju ar epoksīda grunts slāni. Ja pamatnē ir novērojamas plaisas, tās pirms pārklājuma izveides ir obligāti jāsalīmē ar epoksīdsveķu līmi MAPEPOXY BI-IMP.

Epoksīda un poliuretāna krāsojums
Vienkāršākais no epoksīdsveķu pārklājumiem ir ūdens bāzes epoksīdsveķu produkts MAPECOAT I 62W vai jau 100% epoksīdsveķu krāsa MAPECOAT I. Šādi pārklājumi ir piemēroti līdz vidējai noslodzei paredzētās telpās, tādās kā tehniskās telpas, kāpnes, privātmāju garāžas, ja auto netiek izmantotas riepas ar radzēm. Privātmāju interjerā slīpētas betona grīdas krāso ar ūdens bāzes poliuretāna krāsu MAPEFLOOR FINISH 52W un MAPEFLOOR FINISH 58W, kas ir UV noturīgi pārklājumi. MAPEFLOOR FINISH 52W piemērots arī pretputekļu pārklājuma izveidei eksponēta betona sienām un griestiem. Noturības rādītāji tabulā Nr. 2.

Epoksīda/ poliuretāna hibrīds hidroizolācijas risinājums ar flīžu klājumu
Pārtikas ražošanas uzņēmumos popularitāti iemanto plaisas sedzoša hidroizolācija MAPEGUM EPX, kas ir uz epoksīda/ poliuretāna bāzes, un uz kuras tiek līmētas akmens masas flīzes ar epoksīdsveķu bāzes līmi/šuvotāju Kerapoxy, un šuves aizpildītas ar to pašu sastāvu – Kerapoxy. Šāda sistēma ir piemērota piena pārstrādes rūpnīcās, alus darītavās, lopkautuvēs un pārtikas industrijā kopumā, šāda veida ražotnēs nav ieteicams lietot cementa bāzes produktus, jo tie, dēļ agresīvās vides, sadalās. Noturības rādītāji tabulā Nr. 3.

Pašizlīdzinoši epoksīda un poliuretāna pārklājumi
Pašizlīdzinošo epoksīdsveķu sastāvu Mapefloor EP SL vai poliuretāna pārklājumu MAPEFLOOR PU SL sistēmas ieteicams lietot noliktavās, koridoros, laboratorijās, farmācijas ražotnēs, tipogrāfijās, auto darbnīcās un zivju pārstrādes telpās. Ar šiem produktiem var veidot gludus vai raupjus pārklājumus, pielietojot attiecīgas frakcijas kvarca smiltis, lai nodrošinātu pretslīdes īpašības. Ja ražošanā ir mitrie procesi, virsmas gludums vai raupjums ir pilnīgi pretēji risinājumi no higiēniskuma un pretslīdes nodrošināšanas viedokļa. Ja ražošana neietver mitros procesus, grīdai nav nepieciešams virsmas raupjums. Tāpat jāņem vērā, ka poliuretāna sastāvi laika gaitā UV staru ietekmē dzeltē, bet tas neietekmē grīdas seguma īpašības, tikai vizuālo izskatu. PU pārklājumu  var nokrāsot ar alifātisku pārklājumu MAPEFLOOR FINISH 58W, kas neļaus PU pārklājumam dzeltēt, tikai jāņem vērā, ka to nāksies ik pa laikam atjaunot, jo šis pārklājums veido plānu kārtu, kam ir tendence ar laiku nodilt. Ražošanas telpās dzeltēšana parasti nav būtiskākā problēma.

Ražošanas telpas, biroji, servertelpas un slimnīcu telpas ir specifiskas telpas, kur nepieciešams nodrošināt antistatisku grīdu. MAPECOAT SL-3 ANTISTATIC ir daudzslāņu sistēma, ko var iestrādāt gan gludu, gan ar virsmas raupjumu. Noturības rādītāji tabulā Nr. 4.

Vēl viens no industriālo grīdu risinājuma veidiem ir MAPEFLOOR EP COMPACT, kur speciāla epoksīda sastāvā iestrādā parastas vai krāsainas kvarca smiltis un virsmu slīpē ar slīpmašīnu. Šādas grīdas sistēmas biezums ir 3–5mm. Ieguvumi no šāda pārklājuma ir slodzes izkliede no 4mm biezuma, temperatūras noturība līdz +60˚C, viegla kopšana un laba ķīmiskā noturība pret sārmainu vidi, eļļām un smērvielām.Metilmetakrila pārklājumi (MMA)
RESCRYL grupas akrila pārklājumu galvenās priekšrocības ir ātra iestrāde, labas pretslīdes īpašības un iespēja uzklāt pat zemas temperatūras apstākļos. Sistēmas biezums ir 4–6mm, slodzes izkliede, sākot no 4 mm. Rescryl ir lietojams koridoros, automazgātavās, virtuvēs, pārtikas ražotnēs, auto darbnīcās, zivju rūpniecības un pārstrādes uzņēmumos. Noturības rādītāji tabulā Nr. 5.


Polyurea pārklājumi
PURTOP 1000 ir 100% polyurea, šis produkts sevī apvieno no būvmateriālu viedokļa neapvienojamas lietas – augstu nodilumizturību un augstu plaisu segtspēju, līdz ar to šo produktu var pielietot noliktavās, ūdens rezervuāros, zaļajiem jumtiem, autostāvvietās, t.sk jumta pārsegumam. Materiāls pēc uzklāšanas uz pamatnes nav lipīgs un pakļaujams vieglai gājēju slodzei pēc 30 minūtēm. Purtop 1000 ir laba ķīmiskā noturība, skatīt ķīmiskās noturības tabulu. Produktu var uzklāt gan uz horizontālām, gan uz vertikālām virsmām. Noturības rādītāji redzami tabulā Nr. 6.


Poliuretāna/ cementa pārklājumi
MAPEFLOOR CPU grupas produkti ir augstvērtīgākie risinājumi ražošanas un pārstrādes industrijai. Šoreiz apskatīšu MAPEFLOOR CPU/RT. Šo produktu iestrādā 6–9mm biezumā. Pārklājums ir paredzēts pārtikas industrijai, ražošanai, kur ir nepieciešama bieža grīdu uzkopšana, piemēram, zivju un gaļas pārstrādes rūpnīcās, piena pārstrādes uzņēmumos, kā arī vīna, alus pudeļu uzpildes telpās. Ieguvumi no šī pārklājuma ir ūdens necaurlaidība, noturība pret pastāvīgu ūdens vai asins pilēšanu uz grīdas, augsta mehāniskā noturība, temperatūras noturība no -40…+120˚C.  Pārklājums ir noturīgs pret termisko šoku, kad uz virsmas tiek izliets verdošs šķidrums vai virsma tiek mazgāta ar karstu tvaiku. MAPEFLOOR CPU RT veido virsmas faktūru, kas nodrošina vieglu kopšanu, kā arī ļoti labas pretslīdes īpašības. Noturības rādītāji tabulā Nr. 7


Aprakstītais ir tikai neliels ieskats produktu klāstā, kā arī iestrādes niansēs, līdz ar to aicinu, pirms izvēlēties kādu no risinājumiem, vienmēr kontaktēties ar materiālu piegādātāju.

Pārklājumu sistēmu tehniskās lapas un ķīmisko noturības tabulu skatīt www.velvemst.lv 

SIA "Velve M.S. Tehnoloģijas"
MAPEI ekskluzīvais pārstāvis Baltijas valstīs
Ing. Kaspars Dzeguze

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Dzīvoklis vai māja

Dzīvoklis vai māja

Dzīvoklis vai māja - šis jautājums nomoka ne vienu vien nekustamā īpašuma tīkotāju. SIA REIZ piedāvā izvērtēt lēmumu, izdalot tos aspektus, kas parasti kalpo par pārdomu pamatu.

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Kā uzbūvēt māju, ja pietrūkst naudas?

neuromarketing

Vai ir cerības kļūt par mājas īpašnieku ar vidējiem vai pat zemiem ienākumiem? SIA REIZ jums var piedāvāt ne tikai apbūves gabalus, bet arī palīdzēt atrast ceļu pie jūsu sapņu īpašuma.