Infografika: Izmaiņas būvniecības procesā

Infografika: Izmaiņas būvniecības procesā
Trešdien, 12.novembrī, Ministru kabinetā atbildīgās amatpersonas informēja par gada laikā paveikto Zolitūdes traģēdijas seku likvidēšanā. Preses konferencē piedalījās arī Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Lazdovskis, kas piedāvāja vizuāli uzskatāmu materiālu par izmaiņām būvniecības procesā.

Infografikā minēts, ka turpmāk valsts līmeņa kontroles sistēmas izveide nodrošinās lielāku kontroli pār būvniecības procesa normatīvo aktu, kā arī kvalitātes un cilvēku drošības prasību ievērošanu.

Infografikā lasāmā informācija:

No 2014.gada 1.oktobra ieviestas izmaiņas Būvniecības likumā:
*sadalītas kontroles funkcijas starp pašvaldību būvinspektoriem,
*izveidots Būvniecības valsts kontroles birojs.

Līdz šim būvinspektori dažādi iemeslu dēļ dažkārt neapmeklēja būvobjektus to būvniecības stadijā, turpmāk paredzēts, ka būvinspektors būvlaukumu apmeklēs vismaz 2 līdz 4 reizes būvniecības laikā.

Ja līdzās dzīvojamai vai publiskai apbūvei ir ierosināta būvniecība, kas var radīt būtisku ietekmi (smaku, troksni, vibrāciju vai cita veida ietekmi), jānodrošina būvniecības ieceres publiska apspriešana.

Turpmāk ne retāk kā reizi 5 gados tiks noteikta būvspeciālistu kompetence, pārbaudot patstāvīgo praksi, informāciju par izglītību un profesionālu pilnveidi, kā arī tiks pārbaudītas sūdzības un iesniegumi par būvspeciālistu.

Noteikta būvniecības procesā iesaistīto personu atbildība (zemes īpašnieks, būves īpašnieks, būvprojekta izstrādātājs, būvdarbu veicējs, būvuzraugs un būveksperts).

Turpmāk paredzēta kriminālatbildība personām, kuras turpina veikt būvdarbus pēc to apturēšanas. Plānotais sods – īslaicīga brīvības atņemšana, piespiedu darbs vai naudas sods.

Paaugstinās atbildību par būvniecības un ugunsdrošības noteikumu pārkāpšanu, ja tās rezultātā bojā gājuši vismaz 2 cilvēki, paredzot sodu – brīvības atņemšanu līdz 8 gadiem līdzšinējo 4 gadu vietā.

Būvniecības valsts kontroles birojs darbību uzsāk pakāpeniski:
*no 2014.gada 1.oktobra birojs organizē būvprojektu un būvju ekspertīzi, nodrošina metodisko palīdzību savas kompetences jautājumos un veic citas funkcijas,
*no 2015.gada 1.janvāra birojs veiks publisko ēku (ēkas, kurās paredzēts vienlaikus uzturēties vairāk nekā 100 cilvēkiem) ekspluatācijas uzraudzību,
*no 2015.gada 1.jūlija birojs pilnībā veiks visas likumā noteiktas funkcijas, tai skaitā nodrošinās būvdarbu valsts kontroli, veicot likumā noteikto būvju būvdarbu kontroli un pieņemšanu ekspluatācijā,
*no 2015.gada 1.oktobra būvniecības informācijas sistēma nodrošinās būvniecības dokumentu elektronisko apriti, t.sk. pārskatāmu, sabiedrībai pieejamu informāciju par būvniecības procesiem un pieņemtajiem lēmumiem,
*Ar 2016.gada 1.janvāri veiks būvspeciālistu kompetences novērtēšanu un pastāvīgās prakses uzraudzību būvekspertīzes specialitātē.

Valsts kanceleja un Ekonomikas ministrija izveidojusi īpašu sadaļu mājaslapā www.mazaksslogs.gov.lv, kurā saņemti vairāk nekā 40 ziņojumi par iespējamiem pārkāpumiem būvniecībā.

Lai nepieļautu sabiedrisko nozīmīgu ēku būvniecību par zemāku cenu uzņēmumiem, kas lielu darba daļu uztic apakšuzņēmējiem, no 2015.gada 1.augusta pretendentam:
*jābūt samaksātiem nodokļiem,
*tiks ņemts vērā darbinieku vidējais atalgojums,
*tiks izvērtēts, vai piedāvājums nav pamatoti lēts.
 

Valsts kancelejas sagatavotā infografika lejupielādei oriģinālā izmērā pieejama šeit: http://bit.ly/1yC5yQN

Būvniecības portāls abc.lv jau ziņoja, ka, pārstāvot Ekonomikas ministriju preses konferencē, Lazdovskis atzina: "Pagājušā gada traģēdija ļāva atzīt, ka līdz šim būvniecības nozarē nebija skaidri nodalītas atbildības."


 
Foto: abc.lv redakcija
 

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Onninen Santehnikas dienas Valmierā!

Onninen Santehnikas dienas Valmierā!

Onninen Express veikalā Valmierā nedēļas ietvaros, no 23. līdz 27.aprīlim, varēsit sastapt vadošo santehnikas ražotāju pārstāvjus, saņemt konsultācijas par produkciju un piedalīties loterijas izlozē! Katru dienu vērtīga balva un īpašie piedāvājumi santehnikas precēm!

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Restorāns tavā dārzā

grils2

Ikviens zina, ka ēdiens svaigā gaisā garšo daudz labāk. Vasaras laikā ikviens vēlas baudīt nesteidzīgas maltītes savā dārzā – visbiežāk pagatavojot tās grilējot.