Interjera dizains lofta stilā: Kas tam raksturīgs un kā tādu izveidot?
Lofta stilā veidots mājoklis nozīmē maksimālu telpas paplašināšanu, nojaucot lielāko daļu iekšējo sienu un veidojot atvērto plānojumu. Par "loftu" sauc Ņujorkā radušos stilu, kad zemās īres maksas dēļ radoši cilvēki savas darbnīcas, studijas un dzīves vietas iekārtoja vecās un pamestās rūpnīcu ēkās, noliktavās un citos rūpniecības objektos.
Vēsture
Ideja par pamestu rūpnīcu telpu izmantošanu dzīvojamo un darba telpu iekārtošanai radusies jau 20. gadsimta 40. gados Manhetenas rūpniecības rajonā. Tajā laikā zemes cenas pilsētas centrā pieauga, un ražotnes tika pārceltas uz tās nomali. Šajās tukšajās telpās labprātīgi iekārtojās mākslinieki un citi radoši cilvēki cilvēki, kurus piesaistīja tādas telpu funkcionālās īpašības kā augsti griesti un labs apgaismojums. Īpaši populārs "lofts" kļuva 50. gados. Pakāpeniski lofti kļuva par elitāriem mājokļiem, kādu ikkatrs mākslinieks vairs nevarēja atļauties.
Lofta stils mūsdienās
Mūsdienās šis stils ir ārkārtīgi populārs ne tikai ASV, bet arī Eiropā un citur pasaulē, un tam raksturīgās arhitektūras un estētiskās iezīmes ir augstie griesti, atsegtas ķieģeļu sienas, lieli logi (bieži no grīdas līdz pat griestiem), plaša, atvērta telpa bez iekšējām nodalošām sienām, kā arī daudz gaismas un iespējas telpu dažādi transformēt, veidojot starpstāvus, pārkares un citus elementus.
Lai nodrošinātu maksimālu saules gaismas iekļūšanu telpā, aizkari parasti netiek izmantoti. Tāpat arī, lai gan tradicionāli krāsniņas kalpoja rūpnīcas telpu apsildīšana, bieži vien šis elements ir kļuvis par lofta akcentu un ir cieši saistīts ar šāda veida interjeru. Griestu augstums un telpas platums parasti ļauj aprīkot telpu otro līmeni jeb "otro stāvu", piemēram, guļamistabai vai darba zonai, uz kuru ved atsegtas koka vai metāla kāpnes.
Lofts īpaši piemērots ir jauniešiem, kas dzīvo vieni, kā arī pārim bez bērniem – cilvēkiem, kas mazāk laika pavada mājās, tajā pārlaižot nakti, un kuriem ir ļoti aktīva sabiedriskā dzīve; kuriem ir svarīga karjera un laba laika pavadīšana kopā ar draugiem. Turklāt tas ir variants, kā pat nelielā dzīvoklī iegūt ar gaismu piepildīta plašuma sajūtu.
Interjera veidošana
Foto: shutterstock.com; autors: loft_interjers
Lai izveidotu interjeru šajā unikālajā stilā, ideāla būs liela telpa bez starpsienām, ar lieliem logiem un betona vai ķieģeļu sienām. Visa telpa jāveido, apvienojot mūsdienīgus un vecus (vai vecinātus) rūpnieciskus materiālus, faktūras un virsmas. Lofta galvenās vērtības ir atvērtība, plašums un gaisma, kuras ir ārkārtīgi būtiski saglabāt, plānojot mājokļa iekārtojumu un izvēloties mēbeles.
Pamatā sienas izmanto tikai vannas istabu, saimniecības telpu vai guļamzonas izolēšanai. Zonēšanai to vietā var izmantot, piemēram, stikla blokus, plauktus, aizslietņus un citus elementus. Arī mēbeles vai, piemēram, virtuves lete, kā arī dažāda seguma grīdas var palīdzēt nodalīt dažādas zonas.
Lai panāktu rūpniecisku telpas izskatu, jākombinē dažādi materiāli, piemēram, koks un metāls; tas attiecas gan uz apdari, gan dažādiem akcentiem. Tās var būt koka grīdas un metāla kāpnes, tāpat dažādu apgaismes ķermeņu izmantošana. Izmantojot lielu skaitu lampu, telpu iespējams ne tikai izgaismot un padarīt omulīgu, bet arī zonēt to.
Sienu krāsai lofta stilā jāatbilst telpas sākotnējam industriālajam stilam, tāpat arī nebūtu ieteicams apmest un aplīmēt ar tapetēm oriģinālās ķieģeļu sienas. Retos gadījumos izņēmums ir tapetes, kas imitē ķieģeļu vai akmens sienu. Vislabāk izvēlēties neitrālus toņus, kas nodrošinās tīru un minimālistisku izskatu, vienlaikus kalpojot kā audekls mākslinieciskām izpausmēm. Dažādas drosmīgas krāsas var izmantot tādos akcentos kā mākslas darbi, paklāji un spilveni.