Īpašniekiem graustu Marijas ielā 6 nāksies steidzami sakārtot

Grausta Marijas ielā 6 īpašniekiem ne vēlāk kā līdz 20.janvārim uz ietvēm gar ēku būs jāuzstāda gājēju aizsargtunelis, kā arī jānodrošina ēkas konstrukciju tehniskā apsekošana un jāveic nepieciešamās darbības sabiedriskās drošības nodrošināšanai.

Par to šodien nolemts sanāksmē pie grausta, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Īpašuma departamenta pārstāve Ilze Krūkle.

Departamenta direktors Oļegs Burovs šodien tikās ar Marijas ielas nama īpašnieku pārstāvjiem un pārstāvjiem no Rīgas pilsētas Būvvaldes, Rīgas Austrumu izpilddirekcijas un Rīgas domes Satiksmes departamenta. Viņi sertificētu būvinženieru pavadībā apskatīja ēku ne tikai no ārpuses, bet arī no iekšpuses.

Grausta īpašniekiem nāksies nomainīt arī dekoratīvo aizsargsietu, to pirms tam saskaņojot ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju. Savukārt par paveiktajiem darbiem būs jāiesniedz Tehniskās apsekošanas atzinuma kopija un informācija par turpmāko tehnisko darbību.

Burovs norādīja, ka gadījumā, ja ēkas īpašnieks neveiks nepieciešamās darbības līdz 23.janvārim, Īpašuma departaments gatavos Rīgas domes lēmumu par būves piespiedu sakārtošanu, kas paredzēs pēc konservācijas izdevumus piedzīt no ēkas kopīpašniekiem.

Jau ziņots, ka pēdējo pāris nedēļu laikā būtiski ir pasliktinājies nekustamā īpašuma Rīgā, Marijas ielā 6, tehniskais stāvoklis - ir acīmredzami dekoratīvā sieta bojājumi, un šodien, apsekojot ēkas fasādi no pagalma puses, tika konstatēts, ka ēkai ir brīva piekļuve. Rīgas domes izveidotajā klasifikatorā ēkai mainīta klasifikācija no D uz B kategorijas graustu, kas nozīmē, ka tas rada augstu sabiedrības drošības apdraudējumu.

Piecstāvu dzīvojamā ēka Marijas ielā 6 ir celta 1904.gadā pēc arhitekta Konstantīna Pēkšēna projekta. Ēka ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis, kas atrodas valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa Rīgas vēsturiskā centra teritorijā un vienlaicīgi UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma vietas "Rīgas vēsturiskais centrs" teritorijā.

Kā informēja Krūkle, cīņa par grausta sakārtošanu sākusies jau 2001.gada beigās, kad Latgales priekšpilsētas izpilddirekcija informēja Īpašuma departamentu, ka avārijas stāvoklī ir grausta Marijas ielā 6 stūra tornītis. Pēc Īpašuma departamenta brīdinājuma īpašniekiem ēkas īpašnieku pilnvarotā persona Jurija Gorbova informēja, ka ir saņemts tehniskais atzinums un tiek izstrādāts tornīša nostiprināšanas projekts.

2005.gadā ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) un Būvvaldes piekrišanu demontēts jumta kārniņu segums, kas bija stipri bojāts vētru rezultātā, un jumts pārsegts ar plēvi. Laika apstākļu ietekmē pagaidu plēves jumta segums tiek bojāts, un ēkas fiziskais stāvoklis pasliktinās dienu no dienas.

Īpašuma departaments 2006.gada aprīlī uzdevis Latgales izpilddirekcijai aktualizēt ēkas būvlietu un nosūtīt īpašniekiem brīdinājumus. 2007.gada beigās, departamenta Būvniecības pārvaldes darbiniekiem veicot kārtējo apsekošanu, konstatēts, ka īpašnieki nav darījuši neko, lai ēkas tehnisko stāvokli uzlabotu. Namam joprojām bija tikai pagaidu jumta segums, kas bija stipri bojāts, un tornītis atkal nonācis avārijas stāvoklī.

Ēkas īpašniece Ludmila Baumane 2007.gada novembrī vērsās Būvvaldē ar lūgumu izsniegt arhitektūras - plānošanas uzdevumu ēkas rekonstrukcijai, savukārt Īpašuma departaments pēc VKPAI un Būvvaldes atzinumu saņemšanas nosūtīja brīdinājumu īpašniekiem sakārtot ēku saskaņā ar atzinumos norādītajām prasībām. No Baumanes pilnvarnieka saņemta informācija, ka līdzīpašnieks Tomass Tools izvairās no ēkas uzturēšanas pienākuma un atsakās saskaņot projektu dokumentāciju.

2008.gada sākumā Būvvalde izsniedza Baumanei plānošanas arhitektūras uzdevumu, savukārt augustā no Būvvaldes saņemta informācija, ka tornīša konservācijas projekts ir akceptēts, bet darbi tā arī netika sākti.

2008.gada 18.oktobrī tika pieņemts Rīgas domes lēmums par ēkas piespiedu sakārtošanu, kas tika izpildīts līdz 2009.gada martam.

Taču pēc decembra vētrām jautājums par ēkas stāvokli atkal kļuvis aktuāls - pēdējās nedēļas laikā būtiski pasliktinājās nekustamā īpašuma Marijas ielā 6 tehniskais stāvoklis un radīja bīstamību garāmgājējiem un sabiedriskajam transportam. 

Rīga, 9.janv., LETA. 

2012.gada 10.janvārī

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Operatīvie dienesti aicina uz konferenci par drošību svētkos

Operatīvie dienesti aicina uz konferenci par drošību svētkos

Tieši 20 dienas pirms stāsies spēkā Ugunsdrošības noteikumu prasība, kas nosaka, ka visos mājokļos jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) kopā ar Valsts policiju (VP) un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD) 12. decembrī plkst. 12.00, Jaunpils ielā 13, Rīgā, rīkos preses konferenci, kurā atgādinās par drošību svētkos.

Uzņēmējs runā