abc.lv skaitļos

Lietotāji online63
Aktīvie uzņēmumi24941
Nozares raksti1122
Ekspertu atbildes3041
Iznācis žurnāla "Būvinženieris" februāra numurs : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Iznācis žurnāla "Būvinženieris" februāra numurs

Iznācis žurnāla "Būvinženieris" februāra numurs

Lasītājiem pieejams žurnāla "Būvinženieris" jaunais februāra izdevums.

Žurnāla februāra izdevumā Nr. 84 lasi:

Aktualitātes

Būvniecībā labi izaugsmes priekšnosacījumi arī šogad

Latvijas būvniecības nozarē 2022.gadam vajadzētu būt pietiekami labam, prognozē Mārtiņš Āboliņš, AS Citadele banka ekonomists. Viņš norāda, ka Latvijas ekonomikas atkopšanās no Covid-19 pandēmijas šoka 2020.gada pavasarī ir bijusi ievērojami straujāka nekā citās Eiropas valstīs, un mazāk nekā divus gadus pēc pandēmijas sākuma Latvijas ekonomika ir sasniegusi iepriekšējo IKP līmeni.

Būvuzņēmumus likvidē divreiz vairāk nekā reģistrē

Vēl 2019.gadā būvniecībā strādājošo uzņēmumu skaits pieauga, jo reģistrēto uzņēmumu bija vairāk nekā likvidēto, taču pēdējie divi gadi jau iezīmējuši pretēju dinamiku – likvidēto uzņēmumu nozarē bijis vairāk nekā jaunreģistrēto. To ietekmējis gan mazāks jauno uzņēmumu skaits, kas nozarē reģistrēti pēdējos gados, gan arī likvidēto uzņēmumu skaita pieaugums, liecina  Lursoft pētījuma dati.

Uzbekistānā būvspeciālistus plāno vērtēt kā Latvijā

Pagājušā gada nogalē notika biedrības Cleantech Latvia organizēta Latvijas delegācijas darba vizīte Uzbekistānas Republikā. Vizītes mērķis – iepazīstināt Uzbekistānas Celtniecības ministrijas amatpersonas un profesionālo organizāciju pārstāvjus ar būvspeciālistu sertifikāciju Latvijā.

Personība

Optimistiskais ceļinieks

Visa aktīvā darba dzīve aizritējusi uzņēmumā Ceļuprojekts. Kopš 1963.gada iziets cauri visām uzņēmuma nodaļām, katrā no tām jūtot dinamiku un aizrautību. Viens no sava gadagājuma spilgtākajiem ceļiniekiem, kas atstājis paliekošas vērtības Latvijas ceļu izskatā, racionālus un izsvērtus inženiertehniskos risinājumus. Viņš – AS Ceļuprojekts padomes priekšsēdētājs Anatolijs Gulbis – 2021.gadā par mūža ieguldījumu būvindustrijā saņēma valstī augstāko nozares apbalvojumu Būvindustrijas lielo balvu – Pamatakmeni.

Inženieriem darbs būs vienmēr

Apbalvojuma Būvindustrijas lielā balva 2020 laureāts kategorijā Gada jaunais inženieris Dāvis Golds intervijā Būvinženierim pauž gandarījumu par augsto novērtējumu. Viņš nenoliedz – liela loma prestižā nozares apbalvojuma saņemšanā bijusi arī veiksmei, kāda varbūt ne vienmēr uzsmaida jauniem inženieriem – ar kolēģu tūlītēju uzticēšanos un jaunam speciālistam doto iespēju jau no paša sākuma apliecināt savu varēšanu.

Būve

Siguldas Jaunās pils jaunā dzīve

Vairāk nekā četrus gadus Siguldas Jaunajā pilī norisinājās apjomīga pārbūve un restaurācija. Tagad pils var lepoties ar atgūto krāšņumu un atjaunoto pagājušā gadsimta 30.gados tapušo unikālo nacionālā romantisma stilā veidoto interjeru.

Lidl Loģistikas centrs sper platu soli nākotnē

Mazumtirdzniecības uzņēmuma Lidl loģistikas centrs skatē Gada labākā būve Latvijā 2020 nominācijā Ražošanas ēka ieguva 1.vietu. Tituls saņemts pelnīti – līdztekus vērienīgumam un apjomam centrs var lepoties ar daudzām inovācijām, īpašu uzsvaru liekot uz energoefektivitāti, ilgtspēju un atbilstību starptautiskā EDGE būvniecības sertifikāta prasībām.

Koka būve

Inovatīvs bērnudārzs Salaspilī

Salaspilī 7.pirmsskolas izglītības iestāde ir jāizceļ ne tikai tāpēc, ka tā nodrošinās papildus 288 vietas bērniem, un pat ne tāpēc, ka tā tiks būvēta no koka konstrukcijām. Tā izceļas starp citām izglītības iestāžu būvēm kā energoefektīva ēka, kurā dabisko materiālu izmantojums nodrošinās veselīgu vidi jaunajai paaudzei.

Energoefektivitāte

Klimatam draudzīgs risinājums

Galvenokārt siltumapgādes sistēmā tiek integrēti lieli centralizētie saules kolektoru parki, bet ir ļoti maz informācijas par nelieliem decentralizētiem risinājumiem, kad, piemēram, uz mājsaimniecības jumta izvietoti saules kolektori būtu pieslēgti pie centralizētajiem siltumtīkliem. Decentralizēto saules kolektoru integrēšana pilsētas centralizētajā siltumapgādes sistēmā ir viens no risinājumiem, kā samazināt siltumnīcefekta gāzu izmešus, vienlaikus uzlabojot kopējo sistēmas efektivitāti.

Inovācijas

Stiklplasts kesonu izgatavošanai

Lai virs ūdens būvēta konstrukcija droši un nekustīgi stāvētu paredzētajā vietā, ņemot vērā platformu un iekārtu svaru, ūdens viļņus, vēju un citus apstākļus, nepieciešams izbūvēt augstas stiprības pamatus. Pagaidām šādu konstrukciju pamatu veidošanai lieto kesonus, ko izgatavo no tērauda. Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Būvniecības bakalaurants Ivo Liepa savā bakalaura izpētes darbā Stiklplasta piemērotības novērtēšana kesonu izgatavošanai aplūko alternatīvu un inovatīvu kesonu ražošanas metodi.

Mantojums

Prestižs Rīgas pilī

Pils atjaunošanas darbi ietvēra daudzus inovatīvus risinājumus, kuri Latvijā lietoti pirmoreiz. Ar Rīgas pils atjaunošanas darbu procesā gūto pieredzi dalās Rīgas pils priekšpils un austrumu piebūves restaurācijas un rekonstrukcijas projekta autors arhitekts Artūrs Lapiņš.

Divas pērles viena ezera krastos

Arhitektūras vēsturniece Inese Grandāne iepazīstina ar diviem atšķirīgiem, arhitektoniski un vēsturiski savdabīgiem dievnamiem, kas ikdienā slēpjas no daudzu acīm. Abi dievnami atrodas pie Ķīšezera, tikai katrs savā krastā – Gustava Ādolfa baznīca Mežaparkā un Jaunciema baznīca.

Infrastruktūra

Jaunā dzelzceļa stacija pie lidostas Rīga namdurvīm

Viens no iespaidīgākajiem Latvijas Rail Baltica posma objektiem ir stacijas un saistītās infrastruktūras izbūve lidostā Rīga, kas aizsākās 2021.gadā. Ikvienam, kurš dosies uz lidostu Rīga un no tās, 2025.gada beigās skatam pavērsies iespaidīga koka elementu ēkas fasāde, uz estakādēm izvietotas dzelzceļa sliedes un uzlabota, mūsdienīga apkārtējā infrastruktūra.

Abonē drukāto un elektronisko "Būvinženieri":

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Alpina" produkti un krāsas iekšdarbiem: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Zīmols "Alpina" – tā ir Premium klases tirdzniecības zīme DIY klasē (Do it yourself – dari pats), piedāvājot klientiem produktus „visiem dzīves gadījumiem”: gruntis, ūdens dispersijas krāsas, alkīda/ akrila emaljas krāsas, lakas, lazūras, dekoratīvos materiālus – visu, kas var ievajadzēties meistaram mājas, dzīvokļa vai dārza mājas atjaunošanai.