Ugunsdrošības situācija Latvijā joprojām ir viena no sliktākajām Eiropas Savienībā. Par biežāk sastopamajām problēmām būvniecības jomā stāsta Latvijas Ugunsdzēsības asociācijas valdes priekšsēdētājs Ilgvars Cēris.
Foto: Latvijas Ugunsdzēsības asociācijas arhīvs
Modernā problēma – siltināšana
Ja agrāk mājas dega tikai no iekšpuses, piemēram, atstāta izsmēķa dēļ, tad tagad tas notiek arī no ārpuses, radot daudz lielāku un straujāk izplatošos postu. Mūsdienās visi vēlas siltināt mājas, taču ne vienmēr izmanto atbilstošus materiālus, kas ir ugunsdroši. Tie sadārdzina projektu, taču to neizmantošana rada traģiskas sekas – atcerēsimies "Grenfell" torņa ugunsgrēku Londonā, ko izraisīja neatbilstošais apšuvums.
Nepilnīgas ugunsdrošās konstrukcijas
Efektivitātes nodrošināšanai vajag izvēlēties ugunsdrošus stiklus un durvis kopā ar ugunsdrošiem rāmjiem – pretējā gadījumā tiem nav nekādas jēgas. Bieži vien taupības nolūkos tiek izvēlēts tikai viens no šiem ugunsdrošās konstrukcijas elementiem.
Neatbilstošu ventilācijas un dūmu novadīšanas kanālu izvēle
Ir tendence sertificētus ventilācijas un dūmu novadīšanas kanālus nomainīt pret neatbilstošiem metāla kanāliem ar izolāciju. Šādas atkāpes no standartiem padara objektus bīstamus lietotājiem, jo nepārbaudītas konstrukcijas ugunsgrēka gadījumā nepildīs savu funkciju un kavēs gan cilvēku evakuāciju, gan glābšanas darbus.
Nepareiza ekspluatācija
Problēmas rodas arī tajā, vai telpa tiek izmantota pareizi. Piemēram, vai tiek tīrītas ventilācijas lūkas un skursteņi. Tajos uzkrājas bieza putekļu vai sodrēju kārta, kas noteikti veicina uguns izplatību. Sava mājokļa uzturēšana drošībā ir katra paša atbildība.
Problēmas rada attieksme
Valstī vadošā attieksme pret ugunsdrošību – taupība nevietā, nezināšana un bezatbildība – ir nepieļaujama. Konkursos parasti uzvar zemākā cena – to bieži vien samazina uz ugunsdrošības rēķina. Atbildīgās iestādes nav noteikušas ugunsdrošības standartus kā obligātus, lai gan normatīvos jau ilgstoši šādas prasības pastāv, tāpēc tie netiek ievēroti. Pirms nelaime nav reāli notikusi, neviens pat neaizdomājas par šādas rīcības sekām.
Ugunsnelaimes risks pastāv vienmēr. Lielākoties ugunsgrēki izceļas dzīvojamās telpās (apmēram 85% ugunsgrēku), tāpēc būvniekiem un objektu ekspluatētājiem ir jāpiedomā pie ugunsdrošības noteikumu ievērošanas. Jāsāk ar tā saucamo pasīvo ugunsdrošību – kvalitatīvu būvniecību, ievērojot normatīvos aktus un ugunsdrošības standartus, izmantojot atbilstošus materiālus. Nedrīkst taupīt uz veselības un dzīvības rēķina.
Latvijas Ugunsdzēsības asociācija ir profesionāla sabiedriska organizācija, kas apvieno zinošākos un pieredzes bagātākos Latvijas ugunsdzēsības servisa profesionāļus un vadošos uzņēmumus. Dibināta 2002. gadā, tā pašlaik apvieno vairāk nekā 30 Latvijas vadošos ugunsdzēsības servisa uzņēmumus. Kā svarīgāko uzdevumu savai darbībai asociācija izvirza iedzīvotāju ugunsdrošības nodrošināšanu valstī.
Latvijas Ugunsdzēsības asociācija
J.Asara iela 13, Rīga, LV-1009
Tel./fakss +371 67367737
Mob. tel. +371 29414689
E-pasts: lua@ugunsdzesiba.lv