abc.lv skaitļos

Lietotāji online9
Aktīvie uzņēmumi20053
Nozares raksti939
Ekspertu atbildes2538
Izveidots subsidētās elektroenerģijas ražotāju reģistrs : abc.lv

Izveidots subsidētās elektroenerģijas ražotāju reģistrs


Ekonomikas ministrija (EM) izveidojusi subsidētās elektroenerģijas ražotāju reģistru, kurā iekļauti tie elektroenerģijas ražotāji Latvijā, kuriem ir pienākums maksāt subsidētās elektroenerģijas nodokli (SEN), kā arī noteikts viņiem maksājamā nodokļa apmērs, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja ministrijā.

Subsidētās elektroenerģijas ražotāju reģistrs publicēts EM mājaslapā (http://www.em.gov.lv/em/2nd/em/2nd/?cat=30981 ).

Ministrijā uzsvēra, ka turpmākajos gados nav pieļaujams obligātā iepirkuma komponentes (OIK) pieaugums, kas nozīmē tā saglabāšanu 2013.gada OIK līmenī (2,69 centi par kilovatstundu), kas nepieciešams Latvijas tautsaimniecības konkurētspējas saglabāšanai. Elektroenerģijas kopējās cenas pieaugums ietekmētu mājsaimniecības un to pirktspēju.
OIK turpmāka pieauguma radīto seku novēršanai 2013.gadā ir izveidots atsevišķs mehānisms, kas nodrošina, ka obligātā iepirkuma radītās izmaksas kompensē gan elektroenerģijas lietotāji, gan no valsts budžeta.

SEN ieviešana nodrošinās valsts budžetā nepieciešamos papildu līdzekļus, kas ļaus nodrošināt elektroenerģijas lietotāju atbalsta mehānisma darbību un sniegt atbalstu mazturīgākajām mājsaimniecībām elektrības izmaksu pieauguma kompensēšanai.

SEN ieviests no 2014.gada, lai ierobežotu elektroenerģijas kopējās cenas pieaugumu, nodrošinot ekonomikas konkurētspēju. Tāpat SEN mērķis ir veicināt konkurētspējīgu elektroenerģijas ražošanu no atjaunojamiem energoresursiem (AER) un efektīvā koģenerācijā, motivējot ražot enerģiju visefektīvākajā veidā un nodrošinot, ka turpmāk tirgū ienāk tikai konkurētspējīgas tehnoloģijas.

Nodokļa maksātāji ir elektroenerģijas ražotāji, kuriem ir tiesības pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, saņemt garantēto maksu par koģenerācijas stacijā vai elektrostacijā uzstādīto elektrisko jaudu, pārdot elektroenerģiju saskaņā ar laikposmā no 1998.gada 6.oktobra līdz 2005.gada 7.jūnijam spēkā bijušajiem Enerģētikas likuma nosacījumiem.
Lai veicinātu AER attīstību un plašāku izmantošanu, elektroenerģijas ražošanai no dabasgāzes tiks noteikta augstāka likme (15%), bet AER ražotājiem - zemāka (10%). Lai neradītu būtisku ietekmi siltumenerģijas tarifa pieaugumam centralizētā siltumapgādē, centralizētam siltumapgādes komersantam saņemtais atbalsts obligātā iepirkuma ietvaros tiek aplikts ar samazināto SEN likmi 5% apmērā.

Ieviešot SEN no 2014.gada, tiks novērsta turpmāka OIK izmaksu palielināšanās visiem elektroenerģijas lietotājiem un būtiskāks elektroenerģijas kopējās cenas pieaugums.
Lai panāktu, ka OIK izmaksas nepalielinās virs pašreizējā līmeņa - 2,69 centi par kilovatstundu -, EM pērn piedāvāja izveidot elektroenerģijas lietotāju atbalsta mehānismu, no kura kompensētu elektroenerģijas lietotājiem OIK pieaugumu. Lai 2014.gada 1.aprīlī nesadārdzinātos OIK, Likumā par valsts budžetu 2014.gadam OIK komponentes daļējai segšanai ir paredzēti 29 264 488 eiro. Savukārt visi ieņēmumi no subsidētā nodokļa tiks pārskaitīti budžetā, pēc tam daļēji kompensējot OIK no budžeta.

SEN ieviests uz laiku līdz 2018.gadam, paredzot tā samazinājumu vai izbeigšanu, ja tiek faktiski panākts OIK ietvaros izmaksājamo subsīdiju apjoma samazinājums.
Subsidētās elektroenerģijas nodokļa likums nosaka subsidētās elektroenerģijas nodokļa objektu, nodokļa maksātājus, nodokļa likmi, subsidētās elektroenerģijas ražotāju reģistra izveidošanas un uzturēšanas kārtību, nodokļa aprēķināšanas, maksāšanas un administrēšanas kārtību, kā arī atbildību par šā likuma pārkāpumiem.

Jau ziņots, ka šā gada 1.janvārī stājās spēkā Subsidētās elektroenerģijas nodokļa (SEN) likums, kura mērķis ir ierobežot elektroenerģijas kopējās cenas pieaugumu.
SEN piemēros no 1.janvār līdz 2017.gada 31.decembrim. Nodokļa likme tiek noteikta, ņemot vērā stacijā izmantotā energoresursa veidu.

Noteiktas sekojošas SEN likmes - ar 15% tiek aplikts saņemtais atbalsts, ja elektroenerģijas ražošanai izmanto fosilos energoresursus, ar 10% tiek aplikts saņemtais atbalsts, ja elektroenerģijas ražošanai izmanto atjaunojamos energoresursus.

Bet, lai neradītu būtisku ietekmi uz centralizētas siltumapgādes sistēmā piegādātās siltumenerģijas gala tarifa pieaugumu, siltumapgādē tiek piemērota SEN likme 5%.
Pērn kritiski par SEN izteicās vairākas reģionālās energokompānijas, norādot, ka jaunais nodoklis kavēs siltumenerģijas cenas samazināšanu.

AS "Daugavpils siltumtīkli" valdes loceklis Andrejs Kuzņecovs atzina, ka jaunā subsidētās enerģijas nodokļa ieviešana liegs Daugavpils siltumapgādes uzņēmumam īstenot nākotnē plānoto siltumenerģijas cenu pazeminājumu.

SIA "Fortum Jelgava" valdes priekšsēdētāja Ginta Cimdiņa norādīja, ka līdz ar jaunā subsidētās enerģijas nodokļa ieviešanu siltumenerģijas tarifs Jelgavā varētu augt par aptuveni 5%.
Savukārt SIA "Valmieras siltums" valdes priekšsēdētājs Pēteris Streļčs sacīja, ka līdz ar jaunā subsidētās enerģijas nodokļa ieviešanu siltumenerģijas cena Valmierā varētu pieaugt par aptuveni 6%.

SIA "Rēzeknes enerģija" valdes loceklis Aldis Mežals prognozēja, ka jaunā subsidētās enerģijas nodokļa ieviešana var "noēst" šogad Rēzeknē plānoto 5-6% siltumenerģijas cenu samazinājumu.

Rīga, 6.febr., NOZARE.LV.
Foto:gmahender/Flickr
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Kamēr arhitekti Latvijā savu likumu vēl gaida

abc.lv_arhitekts

Bezmaksas reklāmu arhitektiem piedāvā sludinājumu portāls dalder.lv. Šeit varat ievietot ne tikai savu sludinājumu brīvā formā, bet klāt nāks arī papildus bonusi – speciāli noformētā lapā varat ievietot arī papildus informāciju par sevi, savu uzņēmumu, pievienot atrašanās vietu, darba laiku. 

Jā vai nē malkas apkurei?

abc.lv_apkure

Sadarbībā ar Commodus iepazīsim malkas apkuri – Viadrus apkures katli ir viens no nozares līderiem. Iezīmēsim pilnu panorāmu, apskatot arī malkas alternatīvas – granulu apkuri un kombinēto.