Izveidots unikāls būvrisinājumu eksperimentālās testēšanas poligons
Dažādo būvkonstruktīvo risinājumu pirmo mērījumu mēnešu datu analīze parāda būtiskas atšķirības gan energopatēriņā, gan telpu termiskā komforta apstākļos, ko nosaka konstrukciju mitruma dinamikas, masivitātes u.c. faktoru ietekme stipri mainīgos meteorolo/iskajos apstāk+os, kā arī siltumsūkņu izmantošana apsildes, dzesēšanas un ventilācijas nodrošināšanai.
Ceturtdien, 13.jūnijā, plkst.11.00 LU Botāniskajā dārzā (Kandavas ielā 2, Rīgā) būvniecības nozares un mediju pārstāvjiem būs iespēja iepazīties ar šo stendu konstruktīvajiem risinājumiem, mērījumu norisi, uzzināt par šobrīd iegūtajiem monitoringa rezultātiem un pētījuma plāniem turpmākajiem 3 gadiem.
Pasākumā piedalīsies:
* Andris Jakovičs, projekta vadītājs,
* Indriris Muižnieks, Latvijas Universitātes zinātņu prorektors,
* Ainārs Pauniņš, RE&RE valdes priekšsēdētājs,
* Juris Matvejs, "Latvijas finieris" padomes loceklis,
* Ivars Fabriciuss, PAROC izpilddirektors,
* Latvijas Universitātes, LU Fonda un būvniecības nozares pārstāvji.
Projekta mērķis ir sadarbībā ar būvniecības nozares partneriem praktiski pārbaudīt izstrādāto ārējo norobežojošo konstrukciju risinājumu, kas galvenokārt veidoti no vietējām izejvielām, energoefektivitāti un piemērotību Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, vienlaicīgi nodrošinot termiskā komforta apstākļus telpās. Šāda, pirmo reizi Latvijā veiktā pētījuma zinātnisko novitāti nosaka iespējas izvērtēt faktisko energoefektivitāti mainīgos, Latvijai tipiskos meteoroloģiskajos apstākļos, salīdzinot ar vērtībām, kas iegūtas aprē-inos, izmantojot dažādus modeļtuvinājumus, tai skaitā atbilstoši Latvijā spēkā esošajai energoefektivitātes aprē-ina metodei, kā arī detalizētāk ievērojot EN standartu nosacījumus.
Projekta ietvaros Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā (Kandavas ielā 2, Rīgā) izveidots testēšanas poligons ar īpašām celtnēm, kuru būvniecībā izmantotas Latvijas klimatiskajiem apstāk+iem piemērotas būvkonstrukcijas, risinājumi, izejmateriāli un sistēmas.
Saskaņā ar Eiropas Padomes Direktīvu par ēku energoefektivitāti (2010/31/ES) līdz 2020.gadam jānotiek pārejai uz "gandrīz nulles patēriņa" ēku būvniecību un plašu atjaunojamo energoresursu izmantošanu. Pateicoties šājā projektā iegūtajiem datiem tiks sagatavoti objektīvi un praksē pamatoti ieteikumi, rekomendācijas būvniecības nozares prakti-iem, būvmateriālu ražotājiem, likumdevējiem Latvijas Republikas normatīvo dokumentu pilnveidošanai un rīcības plānam.
Projekta īstenošanā ir iesaistīti vairāki pašmāju būvnieki un būvmateriālu ražotāji (RE&RE, Burtnieks R, Latvijas finieris, Dores fabrika, Lode, Paroc, Rehau, Mārupes logi, Jāņrāmis, Indutek LV, Sakret, Jelgavas būvniecības sistēmas, Siga u.c.).
Informāciju sagatavoja Iveta Minate, "Jazz Communications" pārstāve
Foto: Fotolia