Ja Priedaines ielas dzīvojamās ēkas īpašnieki piekritīs zemes maiņai, tiem ēka būs jānojauc
Ja daudzstāvu ēkas Zolitūdes traģēdijas vietā, Priedaines ielā 20, īpašnieki piekritīs īpašumu maiņas darījumam, kuru piedāvāja Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC), viņiem sākotnēji būs jādemontē minētā ēka.
Kā aģentūrai LETA pastāstīja Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs (GKR), pašvaldība ir ar mieru īpašniekiem SIA "Tineo" un SIA "Homburg Zolitude" iemainīt kādu līdzvērtīgu pašvaldības zemes īpašumu pret zemesgabalu, uz kura pašlaik atrodas daudzstāvu dzīvojamā ēka.
Ja kopīpašnieki šim darījumam piekritīs, pašvaldība būs tiesīga mainīt zonējumu teritorijai, kurā notika traģēdija, jo zeme vairs nebūs privātīpašums, bet gan pašvaldības īpašums. Pašvaldības pārstāvji vēlas šo vietu noteikt par dabas jeb zaļo teritoriju. Tad šajā teritorijā varēs izbūvēt parku vai skvēru, līdz ar to varēs tikt īstenota iecere par memoriāla izveidi traģēdijas upuru piemiņai.
Burovs pastāstīja, ka 7.augustā notiks Vidi degradējošu būvju komisijas sēde, kurā skatīs šodien atlikto jautājumu par paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmes piemērošanu būvei Priedaines ielā 20. Šajā sēdē ēkas kopīpašniekiem būs jāziņo par viņu turpmāko ieceri ēkas izmantošanā. Īpašniekiem jālemj, vai viņi pie pašreizējā tehniskā stāvokļa vēlas ēku atjaunot vai arī demontēt, kā arī jāizšķiras, vai piekritīs zemes maiņas darījumam.
Kā ziņots, daudzstāvu ēkas Zolitūdes traģēdijas vietā, Priedaines ielā 20, kopējais nolietojums tehniskajā atzinumā noteikts 70%, un Rīgas Vidi degradējošu būvju komisija šodien pieņēma lēmumu klasificēt ēku kā A kategorijas graustu.
Kā pastāstīja Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs, SIA "Commodo" veiktajā ēkas tehniskajā atzinumā, kuru būvvaldē iesnieguši ēkas īpašnieki, konstatēts, ka tās kopējais stāvoklis ir neapmierinošs un pašreizējā stāvoklī būves telpas nav ekspluatējamas. Vienlaikus nesošajās konstrukcijās nav tādu defektu, kas apdraudētu apkārtesošo drošību. Ēka arī ir konservēta atbilstoši normatīviem.
Atzinumā noteikts, ka ēkas kopējais nolietojums ir 70% apmērā. Eksperts secinājis, ka ekspluatācijas laikā pie konkrētas lietojuma slodzes pastāv ēkas iegrimšanas riski.
Jau ziņots, ka pirms gada, 4.jūlijā, Rīgas domes Vidi degradējošo būvju komisija pieņēma lēmumu, kurā uzdeva Zolitūdē sagruvušā veikala "Maxima" ēkas īpašniekiem veikt virszemes daļā esošo drupu un bīstamo konstrukciju demontāžu. Pērn rudenī demontāžas darbi tika pabeigti. Komisija arī nolēma, ka ēkas Priedaines ielā 20 īpašniekiem ir jāiesniedz dzīvojamās daudzstāvu ēkas tehniskais atzinums.
Traģēdijā cietušo tuvinieki uzstāj, ka traģēdijas vietā ir jānojauc minētā daudzstāvu māja un jāizveido memoriāls upuru piemiņai. Arī Rīgas domes priekšsēdētājs Ušakovs iepriekš paudis, ka atstāt daudzstāvu ēku traģēdijas vietā būtu necieņa pret bojāgājušajiem, uzsverot, ka meklēs veidus, kā vienoties ar būves īpašniekiem, ka māja tur nevar palikt. "Memoriāls traģēdijas vietā būs," apgalvoja Ušakovs.
Jau ziņots, ka 2013.gada 21.novembrī, iebrūkot lielveikala "Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.
LETA
Foto: Edijs Pālens / LETA