Jaunās elektroniskās zemesgrāmatas versijā varēs sekot nostiprinājuma procesam
Jaunā elektroniskā zemesgrāmatas versija izstrādāta par Eiropas Savienības (ES) fondu naudu 1,16 miljonu latu apmērā, Lapiņa teica. Šī summa ietver "vairākas aktivitātes", tostarp informācijas sistēmu pārprogrammēšanu un arhīva digitalizēšanu.
Informācijas tehnoloģiju (IT) kompānijas "FMS", kas izstrādāja jauno datorizētas zemesgrāmatas versiju, valdes priekšsēdētājs Jānis Bergs teica, ka risinājumam ir zināms eksporta potenciāls un ar to jau ir iepazinušies Ukrainas pārstāvji.
Vienlaikus Bergs teica, ka vairums datorizētās zemesgrāmatas jaunās versijas jaunumu esot "neredzami", jo skar ieviesto iekšējo, "uz servisu orientēto datu arhitektūru". Šī tehnoloģija, arī saukta SOA (no service-oriented architecture), ļauj integrēt lielu skaitu svarīgu datu apstrādes funkciju, tās pēc vajadzības savienojot vienu ar otru caur sava veida "centrāli", nevis turot pastāvīgā sasaistē.
To var salīdzināt ar organizāciju, kur tā vietā, lai visi sēdētu pie viena liela galda un cits ar citu pastāvīgi sarunātos, darbojas sekretāre, kas savieno noliktavu ar sagādes daļu tikai un vienīgi, kad noliktavai vajadzīgi sagādes pakalpojumi.
Kā izskanēja jaunās datorizētās zemesgrāmatas versijas prezentācijas pasākumā, risinājums darbosies Tiesu administrācijas datu centrā un to varēs izmantot ar interneta pārlūku. Tas savukārt nozīmē, ka programmatūras elementi netiks izlikti ārpus datu centra, padarot sistēmu drošāku pret uzlaušanu. Vienlaikus visām Zemesgrāmatas nodaļām būs pieejams arhīvs un visi pakalpojumi centralizētā sistēmā, kas arī ir programmēta, lai dalītu slodzes no nodaļu aktivitātēm.
Iedzīvotāji, kas lieto datorizēto zemesgrāmatu arī drīzumā varēs iegūt tā saukto izsekošanas kodu, ko izmantot papīra izziņas vietā, lai dažādu darījumu gaitā apstiprinātu, ka viņiem ir Zemesgrāmatā apstiprinātas īpašuma tiesības vai ka tādas ir procesā. Ar izsekošanas kodu jau patlaban bankas var elektroniski piekļūt ar kodu apzīmētām Zemesgrāmatas lietām.
Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (VL/TB-LNNK), piedaloties jaunā risinājuma prezentācijā, norādīja, ka Latvijā Zemesgrāmata atjaunota pirms 20 gadiem un sasniegusi šodienas servisa un tehnisko iespēju līmeni lielā mērā, pateicoties Latvijas IT industrijai.
Rīga, 22.maijs, NOZARE.LV.
Foto: Evija Trifanova/LETA