Jelgavā noris inovatīvas, videi draudzīgas siltināšanas paneļu tehnoloģijas izpēte
Pētījuma "Paaugstinātas ekoloģiskās vērtības koksnes materiālu izpēte" dalībnieku – SIA "Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts", SIA "Latvāņi" un SIA "Paroc" – mērķis ir izpētīt, cik efektīvu siltumizolāciju var nodrošināt no Latvijas kokmateriāliem un Paroc akmens vates radītajiem siltināšanas paneļiem, tāpēc tajos ievietotas temperatūras un mitruma monitoringa sistēmas.
Inovatīvo siltināšanas paneļu galvenie plusi ir ekoloģisko un ilgtspējīgo Latvijas kokmateriālu, kā arī videi draudzīgās Paroc akmens vates izmantošana to tapšanā. Šie paneļi tiek izgatavoti rūpnīcā, kas nodrošina tiem augstāku kvalitāti nekā būvobjektos tapušām konstrukcijām. Tāpat iespējams ietaupīt uz laiku, kas citādi būtu jāvelta siltināšanas vai renovācijas darbiem. Pētāmie siltināšanas paneļi ir divu veidu – paredzēti ventilējamām un apmestām fasādēm.
Ēkas siltināšanas paneļos uzstādīta monitoringa sistēma, ar kuras palīdzību tiešsaistē iespējams vērot dažādu rādītāju – gaisa temperatūras un relatīvā mitruma, materiāla un tā virsmas temperatūras –, izmaiņas, apkopot iegūtos datus un izmantot tālākā pētniecībā un siltināšanas paneļu ražošanas tehnoloģijas attīstībā. Monitoringa sistēmas nolasītos datus iespējams vērot katru dienu, taču plašākus secinājumus plānojam izdarīt pēc gada," stāsta SIA "Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts" (MEKA) direktora vietnieks Kārlis Būmanis.
Uzņēmums "Paroc" aktīvi piedalījās šī projekta projektēšanas fāzē. "Paroc" jau ilgstoši sadarbojas ar MEKA zinātniekiem, jo mūsu akmens vate ir nedegoša un "elpojoša", kas ir ļoti būtiski koka konstrukciju siltināšanai. Esam ļoti gandarīti, ka varam piedalīties šajā inovatīvo siltināšanas paneļu izstrādes projektā, kura rezultāts būs Latvijā ražotu, ilgtspējīgu un ekoloģisku siltināšanas paneļu īpašību izpēte un, domājams, rūpnieciskās ražošanas uzsākšana uzņēmumā "Latvāņi","uzsver SIA "Paroc" izstrādājumu attīstības vadītājs Ronalds Liepiņš.
Kā inovatīvam un energoefektīvam risinājumam, šiem siltināšanas paneļiem ir iespēja kļūt par plaši pielietotu risinājumu ēku siltināšanas darbos Latvijā. Arī rietumeiropā un Skandināvijā šāds ēku siltināšanas risinājums tiek pētīts vairākos energoefektīvas renovācijas pilotprojektos. Latvijā pagaidām šis risinājums pielietots četros zināmos ēku projektos - RTU Dizaina un enerģētiķu fakultātes jaunajā ēkā Ķīpsalā, Biroju centrā Deglava ielā, Rīgā, un nu jau arī LLU MF Kokapstrādes katedras ēka Jelgavā. Minētajiem projektiem koka paneļu izgatavošana notika rūpnīcā un uz būvlaukumu tos atveda gatavus, ar iestrādātu siltinājumu, pretvēja aizsardzību, tvaika izolāciju, iekšējo pelēko apdari, bet bez ārējās apdares plāksnēm, kas katrā projektā ir atšķirīgas. Montāžas laiks šādai sistēmai ir vismaz trīs reizes īsāks par būvniecībā patērēto laiku, izmantojot tradicionālos siltināšanas paņēmienus. Vidējais montāžas laiks, siltinot ar gatavajiem paneļiem, ir 100 - 120 m2 dienā, kas var ievērojami samazināt būvlaukuma un aprīkojuma uzturēšanas izmaksas siltināšanas procesā. Paneļi izdevīgi zema enerģijas patēriņa koncepcijas ēkām ar siltumizolācijas biezumu, kas pārsniedz 250 mm, ar siltuma caurlaidības koeficienta vērtību zem 0,14 W/m2K, kad vienkāršotais apmetuma pielietojums šādām prasībām ir sarežģīti veicams.
Pētījums "Paaugstinātas ekoloģiskās vērtības koksnes materiālu izpēte" tiek veikts programmas "Kompetences centri" ietvaros, ko pārvalda SIA "MNKC", projekts tiek finansēts ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru noslēgtā līguma Nr. L-KC-11-0004 ietvaros.
Publicitātes foto