Jelgavas novadā atklās Vircavas vidusskolas telpas pēc rekonstrukcijas
Viņa skaidroja, ka svinīgajā pasākumā piedalīsies pagasta un pašvaldības vadība, kā arī SIA "IP būve" pārstāvji. Tāpat pasākumā klātesošos uzrunās un skolas telpas iesvētīs Vircavas luterāņu draudzes mācītājs Jānis Tālums.
Rekonstrukcijas gaitā Vircavas vidusskolas ēkā veikta bēniņu siltināšana, piebūves ārsienu siltināšana, koka durvju nomaiņa uz PVC tipa durvīm, energoefektīva apgaismojuma uzstādīšana, kā arī elektrības sistēmas sakārtošana, ventilācijas rekuperācijas sistēmas sakārtošana un apkures sistēmas sakārtošana.
Vircavas vidusskola ir viena no piecām novada skolām, kuras siltināšanas darbi Klimata pārmaiņu finansēšanas instrumenta (KPFI) projekta ietvaros sākti šā gada maijā, skaidroja Kaņepone.
KPFI projektu konkursā rekonstruēta ne vien Vircavas vidusskolas ēka, bet abas tās filiāles - Platonē un Lielvircavā. Visu trīs ēku energoefektivitātes celšanas projekta kopējās izmaksas ir 932 885 lati, no kuriem 330 410 lati ir programmas finansējums, bet 745 967 lati - Jelgavas novada pašvaldības finansējums.
"Varbūt tas var šķist neierasti, ka pašvaldības finansējums kopsummā lielāks nekā KPFI piešķirtais, tomēr tas saistīts ar patlaban ne līdz galam sakārtoto jautājumu ar tā saucamajām skolu filiālēm, kuras patstāvīgi nevar startēt projektu konkursos. Līdz ar to pie situācijas, kad vienam projektam - skolai - piešķir limitētu naudas summu, tāpat kā skolai, kurai nav filiāļu, tā tiek nostādīta izvēles priekšā, kuru ēku renovēt, kā tas ir Vircavas vidusskolas gadījumā," iepriekš pauda Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune (ZZS).
Viņš atgādināja, ka ir "jāsaprot, ka bērni, kuri mācās filiālēs, ne ar ko neatšķiras no bērniem citās skolās, tieši tāpat ir ar izdevumiem ēku uzturēšanai, tādēļ dome šo projektu līdzfinansēšanai paredzējusi lielākus līdzekļus". Caune to uzskata par nesakārtoto situāciju ar skolu filiāļu statusu un to iespēju saņemt līdzfinansējumu projektu konkursos.
Vircavas vidusskolā vērienīgāks remonts bijis ilgi gaidīta nepieciešamība, pauda Vircavas pagasta pārvaldes vadītāja Rita Borščevska.
"Iepriekš lielāks skolas remonts veikts vien 1978.gadā, bet vēlāk sekojuši tikai nelieli remonti. Ēka ir sena, un tās apkures sistēma visai neefektīva un dārga ekspluatācijā. Lielas raizes mums radīja pēdējo trīs gadu ziemas, kad tika apdraudēta mācību procesa norise skolā, jo varēja aizsalt ūdensvads. Rekonstrukcija ir liels ieguvums skolai, un ceram, ka līdz ar šo jautājums par ūdensvada aizsalšanu vairs nebūs aktuāls," skaidroja Borščevska.
Pašvaldības pārstāve skaidroja, ka Vircavas vidusskola atrodas vēsturiskā ēkā - Vircavas muižas Kavalieru namā. Muižas apbūve veidojusies no 17.gadsimta līdz 19.gadsimtam, domājams, ka ēkas celtas pēc Severina Jensena projekta. Vircavas pils bijusi hercoga Pētera Bīrona uzturēšanās vieta.
19.gadsimta 70. gados muiža tika nodota cariskās Krievijas armijas militārā resora rīcībā un pārbūvēta, pielāgojot to armijas vajadzībām. 1919.gadā muižu nodedzināja Bermonta karaspēks, bet bijušajā klētī - noliktavā 1920.-1930.gados tika ierīkots un darbojās Tautas nams. No muižas ēkas saglabājies ziemeļaustrumu korpuss un virtuve kā atsevišķa ēka. Muižas parks ir 15 hektāru plašs baroka stila dārzs ar savdabīgu dārza parteru.
Vispilnīgāk no kompleksa ēkām saglabājies tieši Kavalieru nams, kur pašlaik darbojas skola, skaidroja Kaņepone.
Jelgava, 4.okt., LETA.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Cali4beach