Juris Bergs: "Investīcijas īpašumā dod atdevi ilgtermiņā!"
Diemžēl dažādu iemeslu dēļ joprojām liels skaits Rīgas vēsturiskajā centrā esošo agrāk tik skaisto namīpašumu nav atjaunoti. Pirmsavārijas vai avārijas stāvoklī ir ne tikai pašas ēkas, bet arī šo māju fasādes. Viedoklī par šīs situācijas risinājumu dalās SIA Berga fasādes, valdes loceklis Juris Bergs.
Daļa īpašnieku vienkārši nevar atļauties atjaunot fasādi līdzekļu trūkuma dēļ, jo ne visiem denacionalizēto ēku īpašniekiem ir milzīga rocība. Taču ir risinājums, par kuru daudzi nemaz nenojauš – ieguldot līdzekļus ēkas restaurācijā, piecus gadus var saņemt nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi līdz pat 90%. Faktiski tas nozīmē, ka, piemēram, ēkas ielas puses fasādes renovācija minēto ēku īpašniekiem nerada nekādus papildu izdevumus, bet īpašuma kopējā vērtība būs krietni paaugstinājusies.
Matemātika šeit ir gaužām vienkārša – pērn septembrī pieņemtie grozījumi Rīgas domes 2012. gada 18. decembra saistošajos noteikumos Nr. 198 "Nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtība Rīgā" paredz, ka ēkām, kas atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļu aizsardzības teritorijā un kurām ir izbūvēts ēkas fasādes dekoratīvais apgaismojums, tiks piemērota 25% atlaide, ēkām, kurām veikta fasāžu pilna atjaunošana un ir izbūvēts fasādes dekoratīvais apgaismojums, paredzēta 50% atlaide, savukārt, veicot ēkas pilnu restaurāciju, renovāciju vai rekonstrukciju un izbūvējot fasādes dekoratīvo apgaismojumu, nodokļa atlaide iecerēta 75% apjomā. Koka ēkām, tās restaurējot un izbūvējot dekoratīvo apgaismojumu, nekustamā īpašuma nodokļa atlaide sasniegs 90%.
Nekustamā īpašuma nodokļa apjoms Rīgas centrā ir pietiekami liels, lai katrs īpašnieks pats varētu izrēķināt galīgo ieguvumu, ko viņš iegūs, izmantojot normatīvajos aktos dotās iespējas. Protams, kvalitatīva renovācija varbūt izmaksās vairāk par nekustamā īpašuma nodokļa atlaides summu, tomēr šajos aprēķinos ir jāņem vērā ilgtermiņa ieguvumi, no kuriem būtiskākais ir pašas ēkas vērtības pieaugums līdz ar remonta veikšanu. Nav šaubu, ka gala rezultāts noteikti būs ar plusa zīmi ierakstāms jebkura namīpašnieka bilancē.
Interesanti, ka par šo iespēju daudzi namīpašnieki vispār nav dzirdējuši un tikai sarunās ar mums viņi uzzina, ka pašvaldība ir radījusi patiešām labu mehānismu, kas ļauj atrisināt daļai namīpašnieku dilemmu – ņemt salīdzinoši dārgo aizdevumu ēkas fasādes rekonstrukcijai un savest vismaz mājas fasādi ielas pusē cienījamā izskatā, vai arī atstāt visu kā ir un turpināt riskēt ar ēkas stāvokļa pasliktināšanos, kas savukārt var novest pie tā, ka pašvaldība sodīs īpašnieku par nesakārtotu ēku, piemērojot nekustamajam īpašumam nodokļa likmi 3% apjomā no tā kadastrālās vērtības.
Pieredze rāda, ka tie namīpašnieki, kuri uzdrošinājušies renovēt vismaz ēkas fasādi ielas pusē, patiešām izjutuši ieguvumus gan nodokļu atlaides veidā, gan arī no ēkā dzīvojošo cilvēku attieksmes maiņas pozitīvā virzienā, jo tagad viņi uzskatāmi redz, kur tiek iztērēta viņu maksātā īres nauda par dzīvokli.
Svarīgi saprast – ja arī īpašnieks uzreiz nevar atļauties renovēt visu māju, arī tikai ielas pusē esošās fasādes remontā ieguldītais atmaksājas, jo nākotnē, kad tiek izlemts restaurēt arī pārējo mājas daļu, ielas puses fasādes renovāciju vairs nav otrreiz jāveic, jo veiktie darbi nav "kosmētiskais remonts", tikai piekrāsojot plaisas vai nolupušo krāsu – fasādes restaurācija tiek veikta pilnā apjomā un ar darba izpildītāja attiecīgu garantiju par veikto darbu kvalitāti.
Tādēļ viennozīmīgi namīpašniekiem vajadzētu izmantot pašvaldības pretimnākšanu ar nodokļu atlaidēm, jo šis ir lielisks risinājums kā ar ļoti minimāliem papildus līdzekļiem iespējams vismaz daļēji sakārtot savu īpašumu – faktiski tā ir to pašu izdevumu novirzīšana daudz lietderīgākam mērķim.
Raksts tapis sadarbībā ar Juri Bergu, (SIA Berga fasādes, valdes loceklis)