Juristi: Būvniekiem liek pārkāpt normatīvo aktu prasības
Pie šāda atzinuma LJA nonāca, izvērtējot situāciju par SIA "Skonto būve" piederošo pagaidu būvju demontāžu, pēc uzņēmēja līguma ar Valsts Vides dienestu "Vēsturiski piesārņotās vietas "Inčukalna sērskābā gudrona dīķi" projektēšana un sanācijas darbi" izbeigšanas, informēja LJA valdes priekšsēdētājs Rihards Bunka.
Saskaņā ar Valsts vides dienesta pieprasījumu, SIA "Skonto būve" tika uzlikts par pienākumu atstāt objektu, kā arī demontēt un izvest pagaidu būves. Inčukalna novada Būvvalde saskaņā ar Vispārīgo būvnoteikumu 131.2.pantu būvdarbus objektā apturēja, tomēr rakstveidā deva SIA "Skonto Būve" atļauju bez saskaņota projekta un spēkā esošas būvatļaujas demontēt tai piederošās būves, kuras tika uzstādītas būvdarbu nodrošināšanai, un tās izvest.
Saskaņā ar Būvniecības likuma 17.pantu, būvdarbus drīkst uzsākt pēc tam, kad būvvalde ir izdarījusi atzīmi būvatļaujā par visu tajā ietverto projektēšanas nosacījumu izpildi, būvdarbu uzsākšanas nosacījumu izpildi un būvatļauja kļuvusi neapstrīdama. Arī judikatūrā nostiprinājusies atziņa, ka dokuments, kas dod tiesības uzsākt būvdarbus un rada tiesiskas sekas, ir būvatļauja.
Pēc LJA rīcībās esošās informācijas, Inčukalna novada Būvvalde rakstisku atļauju saliekamo konstrukciju palīgēku demontāžai bez spēkā esošas būvatļaujas deva 2015.gada 13.augustā. 2015.gada 23.oktobrī Inčukalna novada dome atļauju atsauca, cita starpā, uzņēmējam paziņojot: "pat, ja Lēmums būtu spēkā esošs, ir jāņem vērā, ka šajā gadījumā tā prettiesiskums ir tik acīmredzams, ka Lēmuma adresāts varēja un viņam vajadzēja to apzināties." Dome secina, ka "lēmums pieprasa, t. i., dotas atļaujas ēku nojaukšanai izmantošana, no adresāta tiesību normu pārkāpumu, t. i., būvniecības noteikumu pārkāpšanu, par ko paredzētā administratīvā atbildība."
LJA ieskatā nav pieļaujama situācija, kad uzņēmējam pašam jāizvērtē, vai no atbildīgās institūcijas saņemtais dokuments atbilst tiesību normām, vai tomēr neatbilst.
Minētais gadījums liecina, ka būvniecības nozarē joprojām pastāv tādas situācijas, kurās nav pietiekoša normatīvā regulējuma, un norāda uz sistēmiskām nepilnībām būvniecības nozarē, tādēļ LJA valdes sēdē 12.novembrī tika nolemts vērsties ar iesniegumu par nozari atbildīgajā Ekonomikas ministrijā.
LJA iesniegumā Ekonomikas ministrijai minēts, ka šādu situāciju novēršanai nākotnē, būvniecības procesu regulējošos normatīvajos aktos nepieciešams strikti noteikt, kādos gadījumos palīgbūvju nojaukšanai nepieciešama būvatļauja. Tāpat LJA ieskatā nepieciešams izstrādāt atbildības kritērijus par būvniecības nozari atbildīgajām amatpersonām, kā arī metodiskos materiālus par Būvniecības likuma normu piemērošanu.
Foto: Elvert Barnes/Flickr.com