Kā aizpildīt mozaīkas flīžu šuves?
Plašajā apdares materiālu piedāvājumā lielu popularitāti ir iemantojušas mozaīkas flīzes. To praktiskums un ēstētiskais izskats iedvesmo visdažādāko dizaina ideju īstenošanai. Taču tas, kā rezultātā izskatīsies izveidotā mozaīkas kompozīcija, lielā mērā atkarīgs no pareizas līdzekļa izvēles šuvju aizpildīšanai. Izvēlētā maisījuma (javas) kvalitāte, toņa izvēle un uzklāšanas tehnika ir galvenie noteicošie faktori veiksmīgam apdares darbu rezultātam.
Kas jāņem vērā, izvēloties javu šuvju aizpildei?
Mozaīkas flīzes ir praktisks un vienlaikus grezns dizaina elements. To izmanto gan iekštelpās sienu, grīdas, griestu, kamīna, vannas un citu virsmu apdarei, gan ārdarbos, tāpēc galvenais kritērijs, pēc kura izvēlēties javu šuvju aizpildīšanai, ir mozaīkas flīžu ekspluatācijas vide. Izvērtējot, kādu javu iegādāties, obligāti jānoskaidro tās izturība pret mitrumu un ūdens tvaikiem, ķīmisko vielu iedarbību, gaisa temperatūras svārstībām un mehānisko iedarbību. Būtiski ņemt vērā arī javas saķeres īpašības ar virsmu, kā arī flīžu šuvju platums.
Javas veidi
Pārsvarā būvmateriālu tirgū tiek piedāvātas javas uz cementa vai epoksīda sveķu bāzes.
Cementa bāzes šuvju aizpildīšanas sastāva galvenās priekšrocības ir vienkārša uzklāšana un noņemšana, kā arī zema cena. Taču, atšķirībā no epoksīda sveķu javas, cementa bāzes maisījums ir mazāk izturīgs pret mitrumu, ķīmiskām vielām un mehānisko iedarbību.
Lai uzlabotu cementa bāzes javas kvalitatīvās īpašības, sastāvam nereti pievieno smilti un dažādas pildvielas. "Tīru" cementa javu var izmantot vienīgi tad, ja nepieciešams aizpildīt ne vairāk kā trīs milimetrus platas šuves. Vēl viens un ne mazāk svarīgs cementa javas trūkums – maza krāsu izvēle.
Epoksīda sveķu javu mozaīkas flīžu šuvju aizpildīšanai izmanto salīdzinoši biežāk. Tā atšķiras ar savu elastību un augsto izturību pret mitrumu, gaisa temperatūras svārstībām, kā arī pret ķīmisko vielu un ultravioleto staru iedarbību. Šo pozitīvo īpašību dēļ epoksīda sveķu java izmaksā dārgāk nekā šuvju aizpildes sastāvi uz cementa bāzes.
Šuvju aizpildīšanas maisījumos mēdz iekļaut arī abas pamatsastāvdaļas – gan epoksīda sveķus, gan cementu, tādējādi uzlabojot javas kvalitāti un īpašības.
Krāsas izvēle
Mūsdienās šuvju aizpildīšanas sastāvi tiek piedāvāti arvien plašākā krāsu gammā. No izvēlētā toņa ir atkarīgs, kā izskatīsies apdares darbu gala rezultāts. Pareizi piemeklēta javas krāsa ļaus ne tikai nomaskēt dažādas kļūdas, kas pieļautas mozaīkas flīžu ieklāšanas procesā, bet arī uzlabot kopējo mozaīkas flīžu klājuma estētisko izskatu.
Daudzi meistari iesaka pieskaņot javu flīžu krāsai vai arī izvēlēties nedaudz tumšāku toni. Ja tiks izmantota java, kas ir gaišāka par pašām mozaīkas flīzēm, tas liks izveidotajai kompozīcijai vizuāli saplūst kopā un rezultātā zīmējums vai ornaments nebūs tik izteiksmīgs. Tāpat jāzina, ka pēc pilnīgas sacietēšanas šuvju aizpildes materiāls var mainīt krāsu.
Domājot par to, kādu javu iegādāties, būtiski ņemt vērā arī mozaīkas flīžu īpašības. Piemēram, ja tās izgatavotas no stikla, labāk izmantot caurspīdīgu šuvju aizpildes maisījumu.
Jebkurā gadījumā krāsas izvēle paliek katra paša ziņā, taču pirms šuvju aizpildīšanas ieteicams paeksperimentēt ar dažādiem toņiem.
Kā aizpildīt mozaīkas flīžu šuves?
Pēc mozaīkas flīžu ieklāšanas ir jānogaida vismaz 24 stundas un tikai tad var ķerties klāt šuvju aizpildīšanai. Šāds pārtraukums nepieciešams, lai flīžu līme varētu pilnībā sacietēt. Pretējā gadījumā, mitrumam iztvaikojot, iespējama dažādu pleķu veidošanās uz aizpildītajām šuvēm.
Pirms javas izmantošanas šuves nepieciešams kārtīgi attīrīt no netīrumiem, putekļiem un taukvielām, kā arī flīžu līmes atliekām.
Lai atvieglotu darbu, jau mozaīkas ieklāšanas procesā flīžu malas ieteicams notīrīt ar mitru lupatiņu un noņemt līmes atliekas ar speciāliem instrumentiem.
Kad flīžu virsma kārtīgi notīrīta, sagatavo javas maisījumu – stingri saskaņā ar instrukciju, ievērojot precīzas proporcijas. Javu rūpīgi samaisa, izmantojot speciālu celtniecības maisītāju vai urbi ar maisīšanas uzgali.
Javu uzklāj ar gumijas špakteļlāpstiņu, ar augšup un lejup ejošām diagonālām kustībām, blīvi aizpildot visas šuves. Jāvas pārpalikumus jānoņem nekavējoties. Lai būtu vienkāršāk noņemt lieko javas masu, flīžu virsmu pirms šuvju aizpildīšanas arī var apstrādāt ar speciāliem līdzekļiem, kas veido aizsargājošu slāni.
Lai šuvju aizpildīšana būtu vienkāršāka un uzklātā javas masa neplaisātu, virsmu pirms tam ieteicams samitrināt, izmantojot sūklīti vai izsmidzinot ūdeni ar pulverizatoru. Tādējādi tiks uzlabota arī javas saķere ar šuvju virsmu.
Kad šuves aizpildītas, jānogaida 20 līdz 45 minūtes, tad flīzes kārtīgi jānomazgā ar tīrā ūdenī samitrinātu lupatiņu vai sūklīti. Flīzes mazgā ar vieglām apļveida kustībām. Procesā jāuzmanās, lai nejauši nesabojātu apstrādātās šuves. Pēc tam virsmu noslauka ar sausu lupatiņu.
Līdz flīzētās virsmas ekspluatācijai jānogaida pāris dienas, kas parasti tiek norādīts arī šuvju aizpildīšanas sastāva lietošanas instrukcijā. Šajā laikā ieteicams pasargāt flīzes no tiešiem saules stariem, gaisa temperatūras svārstībām, caurvēja un kontakta ar ūdeni.
Ievērojot šos ieteikumus un stingri sekojot javas lietošanas instrukcijai, iegūt vēlamo rezultātu nebūs sarežģīti.
Veiksmīgu mājokļa remontu!
Foto: Flickr.com/ Sarah Barker