Kā atdzesēt māju bez gaisa kondicioniera?
Foto: Pixabay.com
Gaisa kondicionieris ir lieliska ierīce, tomēr skatīsimies patiesībai acīs – ne visās mājās pieejama šāda ekstra. Ja karstajā laikā arī iekštelpās jūties kā cepoties uz pannas, iemācies atvēsināt māju bez lieliem tēriņiem un piepūles.
Seko līdzi temperatūrai
Karstajā laikā uzmanīgi seko līdzi temperatūras izmaiņām. Ja ārā kļuvis vēsāks nekā iekštelpās, atver logus un durvis, lai nodrošinātu kaut nelielu ventilāciju. Neaizmirsti atvērt arī aizkarus, lai netraucētu brīvai gaisa apmaiņai.
Iegādājies ventilatoru
Lai gan ventilatori neatdzesē gaisu, tie rada patīkamu vēja plūsmu tieši tur, kur tā nepieciešama. Ja nakts laikā novietosi ventilatoru pret atvērtu logu, karstais gaiss no iekštelpām tiks izsūkts ārā, piepildot istabu ar atdzesētu, vēsu gaisu.
Aizver aizkarus
Samazini karstumu, turot aizvērtus aizkarus un žalūzijas mājas austrumu un rietumu pusēs. Lai izvairītos no tiešiem saules stariem, noderēs arī jumta pārkares, zaļie vīteņi un nojumes.
Samazini gaisa mitrumu
Lai karstumu būtu vieglāk izturēt, cik vien iespējams samazini gaisā esošā mitruma līmeni. Dienas vidū nemazgā un neizkarini veļu, centies izvairīties no dušas un ēst gatavošanas. Ja tas tomēr ir nepieciešams, vannasistabā obligāti ieslēdz mitruma nosūces ventilatorus, lai savāktu lieko mitrumu. Pēc tam gan tie jāizslēdz, lai izvairītos no iekštelpās atdzesētā gaisa izvadīšanas ārpusē.
Izslēdz siltumu radošas ierīces
Karstajā laikā izslēdz mākslīgo apgaismojumu un visas ierīces, ja vien tās nav ļoti nepieciešamas. Šeit gan jāpiebilst, ka "izslēgt" nozīmē atvienot no elektrības pavisam, jo arī gaidīšanas režīmā ierīces rada siltumu. Dienas vidū izvairies no plīts un cepeškrāsns izmantošanas, tāpēc, ja vien iespējams, izmanto āra grilu vai ēd svaigus augļus un dārzeņus.
Pielāgo logus
Lai karstais āra gaiss neiekļūtu mājā, aizdari logu un durvju šķirbas ar blīvgumijām, bet saules siltuma atstarošanai izmanto speciālās logu plēves. Tās nodrošinās, ka saules gaisma neiekļūst iekštelpās, tādējādi izvairoties ne tikai no siltuma ieplūšanas, bet arī samazinot ultravioleto starojumu, kas bojā mēbeles. Šeit gan jāpiebilst, ka, izmantojot logu plēves, jārēķinās arī ar tumšākām telpām.