Kā atjaunot mūra sienas šuves
Reizēm mūra sienām izmantotā java mēdz nodrupt, veidojot plaisas un bojājot sienas kopējo izskatu. Šādās reizēs tās iespējams veiksmīgi atjaunot. Līdzīgi kā sienas, iespējams atjaunot arī no ķieģeļiem mūrētus skursteņus, krāsnis un kamīnus.
Pat tad, ja mūrēšanai izmantoti paši kvalitatīvākie ķieģeļi, slikti sajaukta java un neprasmīga mūrēšanas tehnika var sabojāt gala rezultātu.
Mūrējumu kvalitāte ir nozīmīgs mājas uzturēšanas aspekts un to noteikti nevajadzētu ignorēt. Izdrupusi java var būt par iemeslu plaisām, kas, savukārt, var kļūt par mitruma izplatīšanās iespēju mājā.
Java ir viela, kas atdala ķieģeļus cietu no cita un aizpilda ķieģeļos izveidojušos robiņus, plaisiņas un citas nepilnības. Neatkarīgi no tā, vai māja ir būvēta no ķieģeļiem, akmeņiem vai betona blokiem, java ir nozīmīga mājas konstrukcijas sastāvdaļa.
Java ir krietni mīkstāka viela nekā ķieģeļi, tāpēc laikā gaitā parādīsies apkārtējās vides iedarbībā radītie bojājumi. Šuvju ārējās javas daļas atjaunošana ir ierasts un nepieciešams darbs, kas saglabāsies nākamos 50 vai pat 60 gadus.
Ja sienai redzama izdrupusi java, tad ir pienācis īstais laiks tās atjaunošanai. Tas ir vienkāršs darbs, turklāt nepieciešamie materiāli ir salīdzinoši lēti un neprasīs lielus finansiālus ieguldījumus. No otras puses, tas ir ļoti darbietilpīgs uzdevums, tāpēc vari apsvērt domu nolīgt profesionāli.
Mūsdienās iespējams iegūt dažādas tekstūras un krāsas javas, tomēr visbiežāk izmantotā ir kaļķa java. To iespējams novērot lielākajai daļai padomju laikos celtajām mājām.
Cementa izmantošana šuvju atjaunošanas maisījumos parasti nav ieteicama, jo tas sadrūp ātrāk nekā kaļķa java, līdz ar to ir lielāka iespēja, ka mājā parādīsies mitrums. Cementa javas ir cietākas, mazāk porainas un trauslākas nekā kaļķa javas, turklāt tās noveco vēlāk par pašiem ķieģeļiem.
Tāpat cementa javas ir uzņēmīgākas pret sāli un sulfātiem, turpretī kaļķa java nepakļaujas šādiem faktoriem. Cementa java gan ir krietni lētāka par kaļķa javu, tomēr ilgtermiņā tā atmaksājas.
Dari pats!
Vispirms no šuvēm izkal veco javu. Ja tā nāk ārā viegli, izmanto plakano skrūvgriezi, bet citādi noderēs kalts. Vispirms izkal vertikālās šuves. Ja sākumā ķersies klāt horizontālajām, vari nejauši sabojāt ķieģeli. Izkal aptuveni 8 līdz 12 mm no šuvju virspuses. Pēc tam ar saru birsti noslauki šuves, lai atbrīvots no javas putekļiem.
Sajauc nelielu daudzumu javas priekš apmēram trīs ķieģeļu rindām. Ja sajauksi pārāk daudz javas, to vienkārši var nākties izmest, jo java sāk sacietēt uzreiz pēc sajaukšanas. Svarīgi, lai java nebūtu pārāk šķidra, citādi to būs ļoti grūti uzklāt.
Javas ieklāšanai izmanto ķelli un špakteļlāpstiņu. Vispirms uzliec nelielu daudzumu javas uz ķelles un novieto to tieši pretī sienai. Tad ar špakteļlāpstiņu javu iespied šuvēs. Vispirms aizpildi horizontālās šuves un vienā piegājienā pievērsies apmēram kvadrātmetra lielam laukumam.
Kad java nožuvusi, ar asu saru birsti notīri tās pārpalikumus no ķieģeļiem.
Foto: Chris Esty/Flickr.com