Kā atjaunot vannas emalju?
Ja vecās un uzticamās vannas virsma ir raupja, nodilusi, plankumaina vai ar švīkājumiem, varētu domāt, ka tās nomaiņa ir labākais risinājums. Tomēr, pirms iegādāties jaunu vannu, kas var izmaksāt vairākus simtus eiro, ņem vērā, ka veco vannu ir iespējams atjaunot par krietni zemākām izmaksām.
Iespējams, lielākais ieguvums finansiālajā ziņā, atjaunojot vannu, ir tas, ka viss paliek savā vietā; ļoti bieži gadās, ka mājas remonts sākas, izmainot tikai vienu lietu. Saglabājot esošo vannu, nebūs vajadzības mainīt flīzes, grīdu un santehniku un, iespējams, pat nolemt par labu kapitālremonta veikšanai.
Nelielu defektu novēršana
Ja vanna nav ļoti nolietota, to ir iespējams saglābt un likvidēt mazās nepilnības, izmantojot maisījumu no supercementa līmes, kam pievieno balto pigmentu. Modernāka izvēle ir īpašs emaljas atjaunotājs. Šāda veida ielāpi var atšķirties krāsā, taču pildīs savu funkciju godam.
Vannas pārkrāsošana
Vannas iekšpusi var pārklāt ar krāsu. Tā kā vannas virsma ir pakļauta īpašai slodzei – karstā un aukstā ūdens ietekme, ūdenī esošais kaļķis, mazgāšanas līdzekļi, cilvēka svars un arī nejauši mehāniski triecieni – krāsai jābūt pēc iespējas kvalitatīvākai. Ņem arī vērā, ka krāsas ar laiku sāk dzeltēt, tāpēc ieteicams tās nedaudz ietonēt.
Vannas emaljas atjaunošana
Veco vannu var atjaunot, pārklājot tās iekšpusi ar īpašu vannas emaljas atjaunotāju, kura sastāvā ir uz ūdens bāzes veidota epoksīdu krāsa. Līdzeklis ir iegādājams būvmateriālu veikalos.
Vannu vispirms izmazgā un atbrīvo no rūsas un citiem netīrumiem vai nosēdumiem. Ar smalka grauda smilšpapīru rūpīgi noberž emalju, līdz tā kļūst matēta, un ar putekļusūcēju izsūc slīpēšanas putekļus. Kad tas paveikts, jāattauko matējums (var izmantot acetonu, sālsskābi un citus līdzekļus). Virsmai jābūt tīrai un sausai. Tad vannu jāgruntē ar komplektā esošo divkomponentu grunti, vēlreiz jāslīpē un jāieklāj divkomponentu emalja.
Risinājums nestandarta vannām
Ne visas vannas ir vienādas, un, iespējams, tieši vannas senatnīguma un īpašās formas dēļ tu nevēlies no tās šķirties. Šajā gadījumā tajā nebūs iespējams iestrādāt akrila čaulu (vanna vannā), tāpēc atliek vien atjaunot emalju. Šo darbu gan labāk uzticēt speciālistam.
Efektīvs risinājums šādā gadījumā ir šķidrā ielejamā akrila metode, ar kuras palīdzību var restaurēt visu veidu vannas – čuguna, metāla, akmens un akrila –, arī nestandarta, piemēram, sēdvannas, un citas. Materiāls ir izturīgs pret triecieniem, nodilumu, baktērijām, mehānisko un ķīmisko iedarbību, turklāt arī ekoloģisks. Akrila šķidrums izplūst un cieši pieguļ virsmai, neatstājot brīvu vietu starp jauno un veco virsmu. Vannas tilpums nemainīsies, kā gadījumā, ja tajā tiktu ievietots jau gatavs akrila ieliktnis.
Turklāt atceries – lai vanna kalpotu vēl ilgi, kā arī izskatītos labi, tā regulāri jātīra. Vannas kopšanai nav ieteicams izmantot spēcīgus, skābi saturošus vai abrazīvus tīrīšanas līdzekļus, jo tie var neatgriezeniski sabojāt tās virsmu.