abc.lv skaitļos

Lietotāji online51
Aktīvie uzņēmumi22601
Nozares raksti1028
Ekspertu atbildes2576
Kā atjaunot virtuves interjeru, ietaupot naudu un saudzējot dabu? Iesaka dizainere : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kā atjaunot virtuves interjeru, ietaupot naudu un saudzējot dabu? Iesaka dizainere

Kā atjaunot virtuves interjeru, ietaupot naudu un saudzējot dabu? Iesaka dizainere

Virtuve ir mājokļa sirds, un tieši virtuvē norisinās daudzas no svarīgākajām ikdienas aktivitātēm. Vienlaikus tur veidojas visvairāk izdevumu. Vai mēdz, piemēram, aizdomāties par to, ka virtuvē rodas vislielākais sadzīves atkritumu daudzums? IKEA interjera dizainere Kristīne Jansone iesaka labākos paņēmienus, kā atsvaidzināt virtuvi, lai ietaupītu naudu un saudzētu dabu.

"No funkcionālā viedokļa virtuve un vannasistaba ir noslogotākās telpas mājoklī. Šajās telpās ir vislielākais enerģijas un citu resursu patēriņš. Tiek tērēts ūdens, karsēta plīts, gatavots ēdiens utt. Tāpēc, iekārtojot virtuvi, es vienmēr pievēršu uzmanību tam, lai telpa būtu ne tikai ērta, bet arī ekonomiska," skaidro interjera dizainere. Viņa uzsver, ka mūsdienās ir pieejamas virtuves iekārtas un sadzīves tehnika, kas dod iespēju ietaupīt resursus, turklāt ir izgatavotas no pārstrādātiem materiāliem.

Pirmajā vietā – ergonomija un ilgtspēja

Ja virtuves plānojums ir ergonomisks, mēbeles ir īstajās vietās, un telpā valda kārtība, gatavotprieks nāk pats no sevis. Svarīgi, lai būtu viegli kustēties, ērti strādāt un ātri varētu atrast visu nepieciešamo. Galvenais ir atstāt vietu starp trim galvenajām funkcionālajām zonām – izlietni (mazgāšanai, mizošanai, atkritumu šķirošanai), plīts virsmu (ja iespējams, vietu atstāj abās pusēs, lai ērti novietotu gatavojot nepieciešamos produktus) un ledusskapi (ēdiena glabāšanai). Plānojot novieto mēbeles tā, lai maksimāli izmantotu dienasgaismu. Ņem vērā logu, apkures elementu, ventilācijas un kondicionieru atrašanās vietu. Svarīgi, lai nenovietotu šo elementu priekšā lielas mēbeles, jo tad gaisa un siltuma izplatīšanai būs nepieciešams lielāks enerģijas daudzums.

Izvēlies mēbeles un sadzīves tehniku no atjaunojamiem un pārstrādātiem materiāliem

Plānojot ilgtspējas principiem atbilstošu virtuvi, liela nozīme ir materiālu izturībai un kvalitātei. IKEA piedāvājumā ir, piemēram, ilgmūžīgas virtuves iekārtas fasādes no pārstrādātām plastmasas pudelēm – ideāli piemērotas tiem, kas īpaši pievērš uzmanību pārstrādātu materiālu izmantošanai. Dabai draudzīgāki ir arī ātri atjaunojami resursi, teiksim, bambuss. Pievērs uzmanību garantijas termiņam un tam, cik ilgi virtuvi varēs lietot; gadu gaitā virtuves iekārtu var modificēt un atjaunot.

"Mēs lēšam, ka virtuves iekārtas vidējais mūža ilgums ir apmēram 10 gadi – vēlāk gan sadzīves tehnika, gan fasāde sāk nolietoties un varbūt iziet no modes. Taču virtuves iekārtas garantijas termiņš var būt pat 25 gadi, tāpēc var nomainīt tikai fasādi, pievienot nepieciešamās detaļas un paturēt to pašu virtuvi vēl ilgāk. Arī tā var ietaupīt resursus un naudu," dizainere paskaidro.

Taupi ūdeni

Apmēram 8% no pasaules ūdens patēriņa veidojas mājās. Piemēram, trauku mazgājamā mašīna var samazināt ūdens patēriņu apmēram par 85%, bet enerģijas patēriņu – apmēram uz pusi, salīdzinot ar trauku mazgāšanu ar rokām. Savukārt, izmantojot jaucējkrānus ar aeratoru, var samazināt patēriņu par apmēram 40%, turklāt daudziem no tiem ir arī cold start funkcija nevajadzīga karstā ūdens patēriņa samazināšanai. Vēl vairāk patēriņu var samazināt, augļus un dārzeņus mazgājot bļodā.

Ietaupi enerģiju

Vai zināji, ka, izvēloties īstā izmēra trauku un uzliekot tam vāku, samazinās ēdiena gatavošanai nepieciešamais laiks un nepieciešama tikai trešā daļa no enerģijas, ko patērētu, gatavojot vaļējā nepareiza izmēra traukā? Enerģijas patēriņu var samazināt, lietojot energoefektīvus risinājumus; pirms kaut ko iegādāties, vienmēr pārliecinies, kādai enerģijas klasei šī prece atbilst. Piemēram, LED apgaismojumam nepieciešams pat par 85% mazāk elektrības nekā kvēlspuldzēm. LED apgaismojums ar regulējamu intensitāti ir racionāla izvēle, jo ļauj ietaupīt, turklāt var nodrošināt gan darba, gan noskaņas apgaismojumu.

Glabā gudri

Caurspīdīgos traukos uzreiz ir redzams, kāds ēdiens atrodas virtuves skapīšos, ledusskapī vai saldētavā, cik daudz vēl palicis un vai pienācis laiks papildināt krājumus. Papildini traukus ar etiķetēm, lai būtu redzams, kad ēdiens sagatavots. Mājās netālu no durvīm var novietot vairākkārt lietojamus iepirkumu maisiņus, lai atcerētos paņemt līdzi un veikalā nevajadzētu iegādāties plastmasas maisu. Izdevumus var samazināt vēl vairāk, ņemot līdzi savu ūdens pudeli, krūzīti vai pārtikas traukus. Maltītes pārpalikumus var ielikt traukā un nākamajā dienā paņemt pusdienās uz skolu vai uz darbu. Tā labs ēdiens nenonāks atkritumos, un ietaupīsies nauda.

Šķiro ērti

Ja vietas nav daudz, ir jādomā radoši. Atkritumu šķirošanai nav jānotiek tikai vienā vietā, tvertnes var novietot arī dažādās mājokļa telpās. Piemēram, virtuvē var novietot mazākas tvertnes (organiskajiem atkritumiem), bet priekšnamā – lielākas (papīram un plastmasai), jo tad tās būs vieglāk iznest ārā. Vietu var ietaupīt ar tvertnēm, kuras var salikt vienu uz otras.  Dzīvojamā vai ēdamistabā var iekārtot vietu, kur likt vecus žurnālus, apģērbu, rotaļlietas un citas mantas pārstrādāšanai, atkārtotai lietošanai vai ziedošanai. Uz tvertnēm var uzlīmēt piktogrammas un tās novietot bērniem aizsniedzamā augstumā. Sīki un bīstami atkritumi ir jātur vietā, kur bērni tiem netiek klāt.

Mazdārziņš pilsētā

Pamēģini vismaz mazliet pārtikas izaudzēt arī pašu spēkiem – tas nāks par labu gan maciņam, gan dabai. Dažādi puķupodi un augu statīvi dod iespēju audzēt garšaugus un dārzeņus dažādās vietās, arī novietojot tos pie sienām vai iekarinot pie griestiem. Svaigi garšaugi labi izskatās kā galda rotājums un ir ērti, lai paņemtu tieši nepieciešamo daudzumu un pievienotu to maltītei. Mini dārziņš mājās ir brīnišķīga iespēja pavadīt laiku kopā ar bērniem un iemācīt, kā pašiem izaudzēt pārtiku un kā kompostēt. Bērniem noteikti patiks redzēt, kā atkritumi pārvēršas auglīgā zemē.

Galerijā apskati virtuves pārvērtības Stopiņu novadā. Mājokļa saimnieku virtuve bija tapusi pirms vairāk nekā 10 gadiem un lielākoties veidota pašu spēkiem. Pa šo laiku saimnieki sākuši vairāk apzināties, cik svarīgi ir rūpēties par dabu, un vēlējās atjaunot virtuvi tā, lai tiktu ievēroti ilgtspējas principi. Noskaties, kā interjera dizainere pārveido virtuvi, iesakot labākos risinājumus mūsdienīgai, ilgtspējīgai virtuvei. 

PIRMS

Virtuve_PIRMS__2_

Virtuve_PIRMS__4_

Virtuve_PIRMS__7_

PĒC

Virtuve__PEC__3_

Virtuve__PEC__4_

Virtuve__PEC__6_

Virtuve__PEC__7_

Virtuve__PEC__8_

Virtuve__PEC__10_

Virtuve__PEC__11_

Virtuve__PEC__12_

Virtuve__PEC__13_

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Ūdens sūkņi – no "Akvedukta"

Ūdens sūkņi – no

"Akvedukts" vairāk nekā 25 gadu garumā piedāvā dažāda lietojuma ūdens sūkņus. "Akvedukta" speciālisti jums palīdzēs izvērtēt un ieteiks labāko − vai tas būtu sūknis ūdensapgādei, iegremdējamais sūknis drenāžai vai kanalizācijai vai cirkulācijas sūknis apkures sistēmai. 

Aktuālie piedāvājumi

Energoefektīvas koka karkasa mājas

Energoefektīvas koka karkasa mājas

JK Būve piedāvā koka karkasu māju būvniecību ar pilnu apdari. Vairāk nekā 15 gadu pieredze būvniecībā. Strādājot skandināvu valstīs, iegūtā pieredze ļauj veikt karkasa māju būvniecību pēc augstākajiem standartiem.

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Reaton" vannas istabas būvniecība: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Veidojot savas vannas istabas stilu, jāpievērš uzmanība tās funkcionalitātei un dizainam, jo, iespējams, ka tieši šī telpa kļūs par tavu miera ostu un pozitīvās enerģijas avotu. "Reaton" īstenos tavas ieceres atbilstoši jaunākajām interjera dizaina un stila tendencēm.