Kā atrast piemērotāko arhitektu sava mājokļa projektam?
Plānojot savas sapņu mājas būvniecību, renovāciju vai telpu pārplānošanu, bez sertificēta un pieredzējuša speciālista palīdzības neiztikt. Mājoklim ir jābūt ērtam, drošam un funkcionālam – tādam, kurā vienmēr būs vēlēšanās atgriezties pēc sarežģītas darba dienas un kur varēs labi pavadīt laiku kopā ar ģimeni vai draugiem, kā arī kopumā justies fiziski un psiholoģiski komfortabli. Tāpēc ir ļoti svarīgi atrast piemērotu arhitektu, kas spēs tev to nodrošināt un piedāvās labākos risinājumus, ņemot vērā tavas vēlmes. "Īstā" arhitekta meklējumi ir ilgstošs un sarežģīts process, kam jāpieiet ļoti atbildīgi un stingri, lai ieguldītais laiks un līdzekļi rezultātā attaisnotu tavas cerības un tava jaunā mājokļa projekts izdotos.
Kam jāpievērš uzmanība un kādus jautājumus uzdot potenciālajam arhitektam?
Mūsdienās pastāv virkne arhitektūras un projektēšanas pakalpojumu sniedzēju, kurus var atrast gan internetā, gan caur sludinājumiem, avīzēm un žurnāliem. Tā kā arhitekts ir tas cilvēks, no kura lielā mērā atkarīga tava turpmākā dzīve un labsajūta jaunuzceltā vai renovētā mājoklī, būtiski, lai jums izveidotos labs kontakts un savstarpējā sapratne.
Pirmais, par ko vajadzētu painteresēties, ir speciālista izglītība, iegūtie sertifikāti, pieredze un, protams, pakalpojuma izcenojumi. Arhitekta darbs ir ļoti komplicēts un atbildīgs. Viņš iesaistās pilnīgi visos projektēšanas un būvniecības procesos, sākot no idejas izstrādes, projekta skicēm, beidzot ar ēkas vai telpu nodošanu ekspluatācijā – tik apjomīgs darbs nevar izmaksāt lēti. Ja speciālists piedāvā pārsteidzoši zemu cenu par saviem pakalpojumiem, jārēķinās, ka tas var negatīvi atsaukties uz projekta kvalitāti, un rezultātā mājas celtniecības vai remontdarbu izmaksas var būtiski pieaugt.
Tāpat palūdz arhitektam parādīt savu portfolio, kas palīdzēs tev labāk iepazīt viņa darba stilu un saprast, kādus rezultātus no viņa vari sagaidīt. Noteikti pameklē arī atsauksmes no klientiem, kas iepriekš sadarbojušies ar šo speciālistu.
Ne mazāk svarīgi ir iepazīt arī cilvēka personību, lai saprastu, vai domājat līdzīgi un vai izveidosies veiksmīga sadarbība. Nebaidies uzdot visus jautājumus, kas tev šķiet būtiski – saņemtās atbildes tev palīdzēs izvērtēt arhitekta piemērotību šim projektam. Vari uzdot, piemēram, tādus jautājumus kā:
• Kā jūs sapratāt, ka vēlaties kļūt par arhitektu?
• Kas jums visvairāk patīk savā profesijā?
• Kas no jūsu darba pienākumiem sniedz jums vislielāko gandarījumu?
• Kāda bija sliktākā pieredze, strādājot pie dažādiem projektiem?
• Kas šajā projektā jūsos izraisa vislielāko interesi?
Ja arhitekts par savu profesiju un iepriekšējiem projektiem stāsta ar aizrautību, tātad viņam patiešām patīk savs darbs, bet, kā zināms, cilvēks, kurš savu darbu dara ar prieku, sasniedz augstākus rezultātus nekā tāds, kuram darbs ir tikai naudas pelnīšanas avots.
Pavēro, kā tava mājokļa potenciālais projektētājs uzvedās jūsu pirmajā tikšanās reizē. Pievērs uzmanību tam, cik uzmanīgi viņš tevī klausās, vai ņem vērā tavu ģimenes locekļu vēlmes, pieraksta tās un uzdod precizējošos jautājumus, kā arī vai viņu interesē tavs un tavu tuvinieku dzīves veids un paradumi, ko arī ir būtiski ņemt vērā veiksmīga projekta izstrādē. Lieliski, ja arhitekts piedāvā savas idejas un risinājumus, vienlaikus domājot ne tikai par nākotnes mājokļa estētisko pusi, bet arī telpu funkcionalitāti.
Tāpat arhitektam jābūt zinošam un spējīgam nokārtot arī projekta juridisko pusi un sagatavot visu nepieciešamo dokumentāciju mājokļa pārplānošanas vai celtniecības saskaņošanai un būvdarbu veikšanai. Tādējādi tev nebūs jātērē savu laiks, apmeklējot dažādas valsts iestādes.
Līgums
Slēdzot oficiālu līgumu ar tevis izvēlēto arhitektu, pievērs uzmanību tam, lai tajā būtu aprakstītas gan tavas, gan speciālista tiesības, pienākumi un atbildība. Līgumā jābūt aprakstītam konkrētam tehniskajam uzdevumam, norādītiem izcenojumiem par pakalpojumu, kā arī darba apmaksas kārtībai. Tāpat līgumā jānorāda darbu sākuma un beigu termiņi, kā arī soda sankcijas līguma punktu neievērošanas gadījumā. Ir vērts iekļaut arī informāciju par pirmstermiņa līguma laušanas kārtību.
Sekojot šiem ieteikumiem, tev būs vienkāršāk atrast sava mājokļa projektam vispiemērotāko speciālistu, kas realizēs visas tavas prasības un vēlmes.