Kā dārza tehnika var atvieglot ikdienā veicamos darbus? Stāsta eksperts
Sākoties aktīvajai dārza darbu sezonai, ir laiks pārskatīt savus darbarīku krājumus. Varbūt šogad pienācis laiks aizvietot ierasto kapli vai grābekli ar motorizētu ierīci, kas ļaus efektīvāk apstrādāt lielāku platību? Kā dārza tehnika var atvieglot ikdienā veicamos darbus, stāsta tirdzniecības tīkla "Kesko Senukai Latvia" kategorijas vadītājs Mārtiņš Grīva.
Aerators-skarifikators
Autors: aerators_skarifikators
Ja zāliens izskatās trūcīgs, sevišķi vietās, kur biežāk staigā, ja nolijis lietus vai esi dāsni aplaistījis savu zālienu, tomēr zeme ir slapja, ūdens neiesūcas augsnē un zāle tik un tā šķiet nodzeltējusi – laiks likt lietā aeratoru! Aerācija ir nelielu caurumiņu veidošana zālienā, lai atvieglotu gaisa un mitruma piekļuvi sakņu sistēmai, vienmērīgi sadurstot velēnas augšējo slāni, kas ar laiku sablīvējas laikapstākļu, pļaušanas, slodzes un laistīšanas rezultātā. Visefektīvāk to var paveikt ar aeratoru, kas aprīkots ar speciāliem aerācijas asmeņiem, bet citādi atgādina zāles pļāvēju – arī darbs ar to atgādina zāles pļaušanu, vienmērīgi stumjot ierīci pāri zālienam. Tomēr funkcija ir pavisam cita – nevis nogriezt zāli, bet gan veicināt gaisa piekļuvi saknēm, lai palīdzētu zālienam bagātīgāk augt. Zāliena aerāciju ieteicams veikt pavasarī, pirms sākas pļaušanas sezona, vai rudenī, kad tā jau noslēgusies.
Autors: skarifikators
Vēl viens būtisks darbs skaista zāliena veidošanai, sevišķi pavasarī, ir tā attīrīšana no vecās zāles, sūnām, sīkiem zariem un salmiem. To iespējams paveikt ar grābekli, taču vēl vieglāk un ērtāk – ar skarifikatoru jeb stiepļu veltni, kas savāc visus zālienā aizķērušos gružus. Abu funkciju – aerācijas un tīrīšanas – apvienošana vienā ierīcē ļauj mauriņa uzkopšanu paveikt ātri, ērti un bez liekas piepūles, krietni ietaupot laiku un enerģiju.
Aerators-skarifikators ir aprīkots gan ar nažu veltni aerācijai, gan stiepļu veltni tīrīšanai. Lietotāju ērtībām pieejamas gan ar benzīna, gan elektromotoriem aprīkotas ierīces, kuru lietošana neatšķiras: tās stumj tieši tāpat, kā pļaujot zālienu, krusteniski – vispirms vienā, pēc tam pretējā virzienā.
Augstspiediena mazgātāji
Autors: augstspiediena_mazgatajs
Netīrumus, putekļus un nokrišņu nosēdumus, kas gada aukstajos mēnešos sakrājušies uz dažādām virsmām, visefektīvāk iespējams nomazgāt ar augstspiediena mazgātāju. Ar to var attīrīt teju jebkuru virsmu – no velosipēda līdz ēku fasādēm un pat bruģim. Sevišķi noderīga šī ierīce ir tur, kur netīrumi krietni ieēdušies vai ir grūti nomazgājami – piemēram, tīrot terases flīzes vai eļļainas virsmas.
Dažādas jaudas amplitūdas iekārtas un plašais piederumu klāsts nodrošina risinājumu jebkurai darbu sarežģītības pakāpei un ikdienas situācijai. Rotējošas birstes un specializēti mazgāšanas līdzekļi īpaši piemēroti tur, kur tiek paustas rūpes par pilnvērtīgu resursu izlietošanu, jo ļauj ne tikai paveikt darbu ar mazāku piepūli, bet arī samazināt patērēto ūdens daudzumu. Paši jaunākie risinājumi dod iespēju iekārtu savienot ar tālruni, pateicoties Bluetooth tehnoloģijai, kas ļauj lietotājam vienkārši un ērti sekot līdzi ūdens patēriņam un saņemt padomus efektīvākai mazgāšanai.
Autors: augstspiediena_mazgatajs2
Pirms augstspiediena iekārtas iegādes jāizlemj, cik jaudīga iekārta būs nepieciešama. Galvenais parametrs, kas raksturo darbībai ārā paredzētas mazgāšanas iekārtas, ir spiediena jaudas līmenis un ūdens plūsmas apjoms. Parasti mazgātāju spiediens variē no 110 līdz 130 bāriem, jaudīgāku iekārtu spiediens var sasniegt līdz pat 180 bāriem. Ja plānojat izmantot augstspiediena aprīkojumu, piemēram, velosipēda, dārza darbarīku, dārza celiņu, dārza mēbeļu, automašīnas mazgāšanai, pietiks ar ūdens strūklas spiedienu līdz 130 bāriem ar ūdens plūsmu aptuveni 400 l/h. Ja tiek plānota baseinu, mājas fasādes vai lielu platību mazgāšana, labāk izvēlēties iekārtu, kuras maksimālais spiediens ir amplitūdā no 140 līdz 180 bāriem, bet ūdens plūsmas apjoms svārstās starp 500 – 600 l/h. Papildu jauda ļaus iekārtai pilnvērtīgāk un kvalitatīvāk veikt uzdevumu, kā arī novērst dzinēja pārlieku ātru pārkaršanu pie ilgstošas slodzes, un tas savukārt nodrošinās labākus rezultātus un iekārtas ilgmūžību. Šādos gadījumos vajadzēs padomāt arī par specializētajiem papildu mazgāšanas līdzekļiem, kuri ir piemēroti attiecīgajiem piederumiem un konkrētam virsmas tipam.
Kultivatori
Autors: kultivators
Augsnes irdināšana ir ierasts dārza darbs pavasarī. Arī šeit talkā nāk dārza tehnika – kvalitatīvai un ātrai augsnes sagatavošanai, aizvietojot vienlaikus lāpstu, grābekli un kapli un ekonomējot laiku un enerģiju, noderēs kultivators ar benzīnmotoru vai elektrisko motoru. Kultivatoru pielietojums ir ļoti plašs – ar tiem var gan uzirdināt mazas puķu dobes un aprušināt augļu kokus, gan sagatavot stādīšanai un sējai dārza dobes, siltumnīcu vai pat lielāku platību.
Izvēloties šo iekārtu, jāņem vērā kultivatora vēlamā jauda, apstrādājamā platība, frēžu skaits un zemes veids dārzā. Jaudīgi benzīna dzinēji spēj attīstīt pat 1,9–6,5 Zs, savukārt mazākos piemājas dārziņos pietiks ar elektromotora kultivatoru. Lielākām platībām pieejami kultivatori ar darbības platumu pat līdz 90 cm, savukārt darbības dziļums variē no 15 līdz 26 cm. Jārēķinās, ka kultivatora darbības dziļums un platums krietni ietekmē arī tā svaru – jo smagāks darbarīks, jo efektīvāk tas irdina augsni, taču ir arī grūtāk vadāms.