abc.lv skaitļos

Lietotāji online22
Aktīvie uzņēmumi22601
Nozares raksti1028
Ekspertu atbildes2576
Kā dažādi detektori palīdz uzlabot mājokļa drošības līmeni? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kā dažādi detektori palīdz uzlabot mājokļa drošības līmeni?

Kā dažādi detektori palīdz uzlabot mājokļa drošības līmeni?

Ikviens no mums savās mājās vēlas justies droši un pasargāti, taču ir tik daudz faktoru, kas var radīt drošības draudus īpašumam vai veselībai. Par laimi, palīgā nāk moderno tehnoloģiju sniegtās iespējas. Mūsdienās ir pieejami dažādi detektori, kas spēj savlaicīgi brīdināt par draudošajām briesmām, tādējādi palīdzot tās novērst.

Dūmu detektori

No 2020. gada 1. janvāra dūmu detektora uzstādīšana dzīvoklī vai privātmājā būs obligāta. Gadu gaitā dūmu detektori ir pierādījuši savu efektivitāti un nozīmi ugunsnelaimju novēršanā. Ugunsgrēka laikā liesmas izplatās ļoti strauji, tāpēc ir svarīgi aizdegšanos pamanīt pēc iespējas ātrāk. Turklāt statistika rāda, ka daudz biežāk ugunsgrēkos bojāgājušie ir saindējušies ar dūmiem, nevis miruši no gūtajiem apdegumiem.

Dūmu detektors ir neliela iekārta, kas ar spalgu skaņas signālu brīdina, ja gaisā radusies paaugstināta dūmu koncentrācija. Katrā mājokļa stāvā jābūt uzstādītam vismaz vienam dūmu detektoram, taču ieteicams tos novietot visās telpās, kur ikdienā bieži uzturas cilvēki, izņemot virtuvi un vannas istabu.

Dūmu detektora uzstādīšana ir ļoti vienkārša, un to var paveikt jebkurš. Detektors tikai jāpieskrūvē vai jāpielīmē griestu vidusdaļā.

Dūmu detektorus var iegādāties gandrīz katrā elektronikas vai saimniecības preču veikalā, kā arī daudzos lielveikalos. Pirms pirkšanas noteikti jāpārliecinās, vai uz korpusa ir "CE" marķējums, norāde par atbilstību Eiropas standartam EN14604 un ir pievienota instrukcija valsts valodā.

Arī detektora kopšana nav sarežģīta – tam ik pa laikam jānoslauka putekļi un jānomaina baterija. Detektors pats ar īpašu signālu brīdina, ja baterija drīzumā jāmaina. Aptuveni reizi mēnesī ieteicams veikt detektora darbības pārbaudi, kā noteikts instrukcijā.

Dabasgāzes detektori

Dabasgāzes detektors var būt noderīgs jebkurā mājsaimniecībā, kurā tiek izmantota gāzes plīts. Lai gan, pareizi lietojot gāzes plīti, kaitējums veselībai nevar rasties, dabasgāze lielā koncentrācijā ir indīga. Tomēr lielākās briesmas, ko rada gāzes noplūde, ir sprādziena risks. Pietiek ar nelielu dzirksteli, lai gaisā izplūdusī gāze strauji uzliesmotu.

Dabasgāzes detektori darbojas līdzīgi dūmu detektoriem, un brīdina par izplūdušo gāzi, vēl pirms gaisā radusies sprādzienbīstama koncentrācija, ļaujot laikus reaģēt uz draudiem un tos novērst.

Daudzi gāzes detektori spēj uztvert gan dabasgāzes, gan propāna-butāna maisījuma klātbūtni gaisā, taču, izvēloties un uzstādot detektoru, noteikti jāpārbauda, uz kādu gāzi tas reaģē un kāda gāze tiek izmantota mājoklī. Lai detektors ātri un efektīvi pamanītu dabasgāzes noplūdi, tas jāuzstāda gāzes plīts tuvumā, pie sienas, apmēram 30 centimetrus no griestiem. Savukārt propāna-butāna gāzes detektors jānovieto tuvu zemei – apmēram 30 centimetrus virs grīdas.

Arī uz gāzes detektora noteikti jāatrodas "CE" marķējumam, kas apliecina produkta atbilstību Eiropas standartiem.

Tvana gāzes detektori

Tvana gāze (CO) ir bezkrāsaina bezsmaržas gāze, kas rodas nepilnīgas sadegšanas rezultātā. Visbiežāk tās noplūde vērojama namos, kas tiek apsildīti ar malkas apkuri, taču reizēm arī nepareizi uzstādīts gāzes apkures katls var būt tvana gāzes avots.

Uztverot paaugstinātu CO koncentrāciju gaisā, detektors izdod ilgstošu un nepatīkamu brīdinājuma skaņu. Tvana gāze nav sajūtama ar cilvēka maņām, taču tā ir ārkārtīgi toksiska, tāpēc tvana gāzes detektors var izrādīties neatsverams palīgs, lai pasargātu cilvēka veselību un dzīvību.

Lai detektors darbotos optimāli, tas jānovieto ne tālāk kā 7 metrus no apkures iekārtas, apmēram 1,5 metru augstumā no grīdas.

Iegādājoties tvana gāzes detektoru, jāpielūko, lai tam ir "CE" marķējums, norāde par atbilstību Eiropas standartam NE 50291-1 un instrukcija valsts valodā.

Ūdens noplūdes detektori

Uguns nav vienīgā stihija, kas var nodarīt kaitējumu tavam īpašumam. Ļoti noderīgi, lai pasargātu materiālas vērtības no nejaušiem bojājumiem, ir ūdens noplūdes detektori.

Šos detektorus parasti uzstāda pagrabos, vannas istabās, pie veļas mašīnām un citām santehnikas iekārtām. Mūsdienās tās bieži vien ir iemontētas paneļos, tāpēc ūdens caurules, kuru plīšana ir visbiežākais noplūdes iemesls, nav saimnieka acij pārskatāmas un noplūde tiek pamanīta tikai tad, kad tā jau izvērsusies plašumā.

Šo problēmu risina noplūdes detektori, kas, nonākot saskarē ar ūdeni, raida skaļus brīdinājuma signālus. Jaunākās paaudzes detektorus iespējams savienot ar mobilo telefonu, lai saņemtu brīdinājuma īsziņu, ja noplūde notikusi, atdodoties ārpus mājas.

Dzīvokļu namu iemītniekus ūdens noplūdes detektori pasargās arī no problēmām, kas rodas, nejauši applūdinot kaimiņu dzīvokli.

Kustību detektori

Kustību detektori brīdina, ja īpašumā parādījies kāds nelūgts viesis.

Ir pieejami detektori lietošanai gan telpās, gan ārpus tām. Visbiežāk tiek izmantoti detektori, kas ar pasīvā infrasarkanā starojuma (PIR) palīdzību uztver dzīvu būtņu kustību to darbības zonā, bet pieejami arī cita veida detektori.

Kustību detektorus ieteicams novietot pie durvīm un logiem, kā arī vērtīgu priekšmetu tuvumā. Vislabākais veids, kā saprast, kurā vietā mājā vajadzētu atrasties detektoram, ir iedomāties sevi kramplauža vietā.

Bieži vien cilvēki baidās, ka kustību detektors sūtīs viltus signālus, reaģējot uz mājdzīvnieka pārvietošanos, taču vairumā detektoru ir iebūvēta mājdzīvnieku ignorēšanas funkcionalitāte un parasti ir iespējams pielāgot detektora uztveršanas laukumu tā, lai tas neskartu mājdzīvnieku pārvietošanās zonu.

Atceries, ka tava mājokļa drošība ir tavās rokās!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Ūdens sūkņi – no "Akvedukta"

Ūdens sūkņi – no

"Akvedukts" vairāk nekā 25 gadu garumā piedāvā dažāda lietojuma ūdens sūkņus. "Akvedukta" speciālisti jums palīdzēs izvērtēt un ieteiks labāko − vai tas būtu sūknis ūdensapgādei, iegremdējamais sūknis drenāžai vai kanalizācijai vai cirkulācijas sūknis apkures sistēmai. 

Aktuālie piedāvājumi

Energoefektīvas koka karkasa mājas

Energoefektīvas koka karkasa mājas

JK Būve piedāvā koka karkasu māju būvniecību ar pilnu apdari. Vairāk nekā 15 gadu pieredze būvniecībā. Strādājot skandināvu valstīs, iegūtā pieredze ļauj veikt karkasa māju būvniecību pēc augstākajiem standartiem.

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Reaton" vannas istabas būvniecība: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Veidojot savas vannas istabas stilu, jāpievērš uzmanība tās funkcionalitātei un dizainam, jo, iespējams, ka tieši šī telpa kļūs par tavu miera ostu un pozitīvās enerģijas avotu. "Reaton" īstenos tavas ieceres atbilstoši jaunākajām interjera dizaina un stila tendencēm.