abc.lv skaitļos

Lietotāji online32
Aktīvie uzņēmumi25056
Nozares raksti1213
Ekspertu atbildes3041
Kā e-pakalpojumi var palīdzēt nekustamā īpašuma iegādē? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kā e-pakalpojumi var palīdzēt nekustamā īpašuma iegādē?

Kā e-pakalpojumi var palīdzēt nekustamā īpašuma iegādē?

Slēdzot darījumu par nekustamo īpašumu, neatkarīgi no tā, vai esi pircēja vai pārdevēja lomā, pats svarīgākais ir noskaidrot visu informāciju, kas saistīta ar īpašumu. Tas ļaus izvairīties no problēmām, kas saistītas ar pārpratumiem vai kādas puses negodprātīgu rīcību. Informācijas meklēšanā ērti izmantot dažādus e-pakalpojumus.

Informāciju par noderīgiem e-pakalpojumiem, kas var palīdzēt nekustamā īpašuma iegādē, apkopota vietnē mana.latvija.lv dzīves situācijā "Nekustamā īpašuma pirkšana un pārdošana".

Zemesgrāmatas un kadastra informācija – lielisks palīgs darījuma sagatavošanas laikā

Pirms nekustamā īpašuma iegādes noteikti jāpārliecinās, vai tas ir ierakstīts Zemesgrāmatā un arī par darījuma objekta sastāvu, proti, vai pārdevējs ir īpašnieks visam īpašumam, vai, iespējams, būve uz zemes pieder kādam citam. Tāpat Zemesgrāmatā var pārliecināties, vai nekustamais īpašums nav ieķīlāts, izīrēts vai iznomāts kādai trešajai personai. Šis aspekts ir būtisks, ņemot vērā, ka Zemesgrāmatā ierakstītās tiesības, tajā skaitā nomas līgums būs saistošs arī jaunajam īpašniekam.

Pārliecināties par to, vai īpašums ir ierakstīts Zemesgrāmatā, var bez maksas portālā http://www.zemesgramata.lv sadaļā "Meklēt īpašumu", bet, ja nepieciešama detalizētāka informācija, par to būs jāmaksā.

Banner 280x280

Savukārt portālā Kadastrs.lv ir iespējams apskatīt informāciju par nekustamajiem īpašumiem visā Latvijas teritorijā. Portālā pieejama tehniska informācija par nekustamā īpašuma objektiem, kadastra karte, telpiskie dati par zemi un būvēm, kā arī apgrūtinājumiem atbilstoši Aizsargjoslu likumam un citiem normatīvajiem aktiem. Vispārēja informācija portālā ir pieejama bez maksas.

Tematisko karšu pārlūkošanā palīdzēs video instrukcija, kuru var skatīt https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=WdeHuk2IyiM

Vai zemes gabals ir piemērots celtniecībai?

Ja meklē zemi savas privātmājas celtniecībai, jāpievērš uzmanība zemes gabala izvēlei un jāpārliecinās, ka šis zemes gabals ir piemērots privātmājas celšanai. Ir lietas, ko var pamanīt uzreiz, un ir tādas, ko var konstatēt, tikai nodzīvojot tur vairākus gadus, piemēram, industriālā rajona ietekmi.

Vietējā būvvaldē var noskaidrot informāciju par zemes gabalu un tā apkārtni, kā arī to, kādi ir pašvaldības nākotnes plāni vai esošie apgrūtinājumi konkrētam reģionam, piemēram – vai tuvā nākotnē nav paredzēta dzelzceļa izbūve vai automaģistrāles paplašināšana.

Sarežģījumi var rasties, piemēram, ar meža zemi, kas nav redzama ne Zemesgrāmatā, ne inventarizācijas lietā, ne robežplānā. Tas nozīmē, ka, nopērkot zemes platību, iespējams, uz tās drīkst celt tikai ļoti mazu ēku. Ja to nepārbauda, var gadīties, ka, nopērkot zemi ar skaistām priedēm, tā ir meža zeme, kas pieprasa transformāciju, un to nevar izdarīt bez detālplānojuma, kas ir apgrūtinājums gan laika, gan izmaksu ziņā (vairāk dzīves situācijas aprakstā "Man piederošās lauksaimniecības zemes un meža uzturēšana").

Tāpat, pirms nekustamā īpašuma iegādes svarīgi pārliecināties, vai teritorija vai kāda tās daļa nav iekļauta VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" uzturētajā "Piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu reģistrā". Šo informāciju  var atrast tīmekļvietnē http://www.meteo.lv un mobilajā lietotnē "PPPV-piesārņotās vietas".

Kas jāzina par ēkām un būvēm? 

Ja zemes gabals jau ir apbūvēts, vēlams pārliecināties būvvaldē, ka tā nav patvaļīga būvniecība un tā ir bijusi saskaņota normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Jānoskaidro, vai tā nodota ekspluatācijā un vai būvniecība ir veikta atbilstoši ēkas celtniecības projektam.

Pirms darījuma noslēgšanas vēlams pieaicināt speciālistu, lai novērtētu īpašuma tehnisko stāvokli. Savlaicīgi konstatējot būtiskus īpašuma defektus vai bojājumus, iespējams, varēsi vienoties ar pārdevēju par pirkuma cenas samazinājumu.

Ja pērc ēku, kas nav nodota ekspluatācijā, var izrādīties, ka ēka ir uzbūvēta, pārkāpjot sarkanās līnijas, vai par tuvu kaimiņiem, un tas nozīmē, ka vai nu šī ēka ir jānojauc vai jāveic jauna detālplānojuma izstrāde, saskaņojot to ar būvvaldi un kaimiņiem, kas var būt sarežģīti.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

PONTON.LV: Pielaiko telpu, māju, dārzu

PONTON.LV: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Uzņēmums PONTON.LV izstrādā dažādus risinājumus peldošām konstrukcijām, terasēm, krastu stiprinājumiem un aksesuāriem. Jūsu uzmanībai tiek piedāvāts pieejams plašs augstas kvalitātes pontonu un saistīto produktu klāsts.