abc.lv skaitļos

Lietotāji online42
Aktīvie uzņēmumi23434
Nozares raksti1106
Ekspertu atbildes3041
Kā iegādāties dzīvokli, kas ir valsts īpašumā? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kā iegādāties dzīvokli, kas ir valsts īpašumā?

Kā iegādāties dzīvokli, kas ir valsts īpašumā?
Autors: ash_ballantyne@btinternet.com/flickr.com

Latvijā vēl arvien ir vairāki dzīvokļi, kas atrodas valsts īpašumā Privatizācijas aģentūras (PA) un akciju sabiedrības “Valsts nekustamie īpašumi” valdījumā. Privatizācijas aģentūra ir uzstādījusi mērķi dažu gadu laikā visus dzīvokļus atsavināt. Kā tad iegādāties dzīvokli, kas ir valsts īpašumā, un kurš to var darīt? Kas ir jādara šāda dzīvokļa īrniekam, ja tas šo īpašumu vēlas iegādāties?

Ko ņemt vērā?

Vispirms jāņem vērā, ka īrēta valsts (arī pašvaldības) dzīvokļa iegūšana īpašumā var norisināties saskaņā ar Publiskas personas mantas atsavināšanas likumu, kas nosaka, kādā kārtībā valsts atsavina valsts dzīvokļa īpašumus. Vērā ņemams ir tas, ka sociālās palīdzības dzīvokļi nav atsavināmi, par ko dzīvojamās telpas īres līgumā ir izdarīta atzīme. 

Saskaņā ar Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 4. panta ceturtās daļas 5. punktu, dažkārt publiskas personas nekustamā īpašuma atsavināšanu var ierosināt arī īrnieks vai tā ģimenes loceklis (vienas mājsaimniecības ietvaros), ja šī persona vēlas iegādāties dzīvojamo māju, tās domājamo daļu vai dzīvokli.

Kam ir pirmpirkuma tiesības?

Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 45. pantā noteikts, ka, atsavinot valsts (vai pašvaldības) viendzīvokļa māju vai dzīvokļa īpašumu, par ko noteiktā kārtībā ir noslēgts dzīvojamās telpas īres līgums, to vispirms rakstveidā piedāvā pirkt īrniekam un tā ģimenes locekļiem.

Pirmpirkuma tiesības jāizmanto mēneša laikā no piedāvājuma saņemšanas dienas; ja augšminētās personas šajā laikā neizmanto savas pirmpirkuma tiesības, tad dzīvokļa īpašumu piedāvā pirkt pārējiem dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašniekiem ar nosacījumu, ka tie savas pirmpirkuma tiesības ir noteikuši savstarpējā līgumā.

Trešās personas

Foto: Peter M/flickr.com

Ja neviena no pirmpirkuma tiesīgajām personām viena mēneša laikā savas tiesības neizmanto, tad dzīvokļa īpašumu pārdod atklātā mutiskā izsolē trešajām personām. Valsts nekustamo īpašumu pārdošana notiek arī elektroniskajā izsolē ar tūlītēju samaksu vai uz nomaksu ar nomaksas termiņu, kas nepārsniedz piecus gadus. Te jāņem vērā, ka nomaksas termiņš atkarīgs no nosolītās summas apmēra.

Ja neviens uz izsoli nepiesakās, informācija par dzīvokli tiek ievietota PA mājaslapā. Ja īpašumu mēģina atsavināt atkārtoti, dzīvokļa īrniekam saglabājas pirmpirkuma tiesības. Tāpat arī, ja izīrētu dzīvokli izsolē nopērk trešā persona, atbilstoši likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 8. pantam, spēkā esošs un saistošs ir iepriekšējā īpašnieka noslēgtais dzīvojamās telpas īres līgums.

Norēķinu kārtība

Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā noteikts, ka jebkurš (tas, kam ir pirmpirkuma tiesības vai arī trešā persona) var šāda veida dzīvokļus pirkt vai nu ar tūlītēju samaksu, vai uz nomaksu līdz pieciem gadiem, atkarībā no noteiktās īpašuma vērtības.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

SIA Arčers pieredze Bluebeam Revu lietošanā

SIA Arčers pieredze Bluebeam Revu lietošanā

SIA "Arčers" piedalījās InfoEra Latvia mācību centra rīkotajās Bluebeam Revu apmācībās un savā ikdienā izmanto Bluebeam programmatūru jau 5 gadus. Ar Bluebeam failiem informācija ir vieglāk pārskatāma. 

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu