Kā iekārtot garderobi?
Lielākoties cilvēka ikdienas rutīna sākas un beidzas ar drēbju skapi, tāpēc tam vajadzētu būt labi organizētai, viegli pieejamai, praktiskai un, jā, – arī glīti iekārtotai vietai. Kad ir pienācis laiks izstrādāt jaunu skapja organizēšanas sistēmu, jāņem vērā daži vispārīgi noteikumi.
Inventarizācija
Vispirms nepieciešams veikt skapī esošo mantu inventarizāciju. Šie aprēķini palīdzēs noteikt, cik daudz vietas būs nepieciešams drēbju pakaramajiem, plauktiem un piederumiem. Kad būs apzināts un apkopots drēbju un mantu apjoms, būs arī iespējams efektīvāk veidot un sakārtot savu garderobi.
Vieta garām drēbēm
Foto: EmyrKing/flickr.com
Iekārtojot garderobi vai skapi, noteikti vispirms jāizveido brīva, pietiekami ietilpīga vieta tām drēbēm, kas tiks glabātas uz pakaramajiem (ziemas mēteļi, jakas, kleitas, uzvalki), un tikai pēc tam jāiekārto atvilktnes un plauktus. Garu apģērbu pakarināšanai vajadzētu paredzēt vidēji 45-60 centimetrus vietas (horizontāli).
Apģērbu locīšana
Lai saglabātu apģērba formu, nebojātu audumu un vienlaikus organizētu vietu garderobē, dažādus adījumus, džinsa bikses, džemperus un t-kreklus atvilktnēs vai plauktos uzglabā salocītus. Ja šādā veidā tie tiek glabāti atvilktnēs, piemēram, kreklus var organizēt pēc krāsas vai piegriezuma. Salocītu apģērbu novietojot kaudzītēs plauktos, un lai izvairītos no to apgāšanās, ievēro: divi līdz četri džemperi, pieci līdz seši krekli un četri līdz seši džinsi vienā kaudzītē.
Sezonalitāte
Ja skapī trūkst vietas, pārvieto savu nesezonas apģērbu (pavasaris/vasara un rudens/ziema) no skapja pieejamākajiem punktiem uz sekundāro skapi vai nepieejamākām uzglabāšanas vietām. Papildu grozi un kastes organizēšanās ziņā dara īstus brīnumus, jo ļauj noglabāt nesezonas apģērbu, apavus un piederumus priekšdienām.
Garderobes nodalījumi
Foto: Phara Elsen/flickr.com
Ja ģimenei ir koplietošanas skapis, ir ieteicams to nodalīt, nevis glabāt visu apģērbu vienuviet. Tas novērsīs jebkādus turpmākus strīdus par otra vietas pārblīvēšanu vai drēbju jaukšanu. Jāņem vērā, ka sieviešu apģērbs aizņem vairāk vietas nekā vīriešu apģērbs, un tam ir nepieciešams arī vairāk vertikāli uzglabājamā apģērba zonas (proti, pakaramo).
Papildu vieta arī apaviem
Vidēji sievietei ir 40 apavu pāri, savukārt vīriešiem – vidēji 10 pāri. Tāpēc, iekārtojot garderobi, noteikti ir jāparedz papildu vieta arī apaviem (it sevišķi – nesezonas). Plakanā plauktā var ietilpt vairāk apavu, un tos vislabāk glabāt, novietojot viena apava papēdi pie otra purngala, lai nodrošinātu maksimālu telpas funkcionalitāti.
Plauktu sistēmas
Labs risinājums garderobes organizēšanai mūsdienās ir ērtās, pielāgojamās plauktu sistēmas; tās sniedz daudzas priekšrocības, kas krietni atvieglos ikdienu – ir iespēja izvēlēties pakaramos stieņus, plauktus, iebūvētas atvilktnes un nodalījumus, kā arī koriģēt to izmērus, lai pielāgotu skapī glabājamo mantu saturam.
Liels šo sistēmu pluss ir tas, ka iebūvējamā skapja iekšieni jebkurā mirklī būs iespējams transformēt un mainīt, pievienot uzglabāšanas kastes un citas lietas, kas padarīs skapja izmantošanu vēl ērtāku. Viena no būtiskākajām šāda skapja priekšrocībām vietas ekonomija, jo tiek izmantotas bīdāmās durvis, kuru atvēršanai nav nepieciešams ieplānot papildu vietu skapja sānos.