Kā ieziemot dārzu un dārza instrumentus?
Nelieli sagatavošanās darbi dārzā un tā palīgēkās, pirms iestājies aukstums, ir būtiski – gan tavam dārzam, gan darbarīkiem noteikti nepieciešama apkope jeb ieziemošana, lai tie būtu gatavībā, uzsākot nākamo sezonu. Vienmēr der arī atcerēties, ka labi dārza instrumenti ir dārgi, tādēļ parūpējies par savējiem, lai tie kalpotu vēl ilgi.
Dārza instrumentu apkopšana
Pareizi ieziemots, dārza inventārs ziemas aukstumā nesabojāsies un nenorūsēs, tādēļ Piemēram, lāpstas, šķēres, dakšas, grābekļus vai piķējamās lāpstiņas vienmēr attīri no visiem sakaltušajiem netīrumiem un zemēm ar drāšu suku vai birsti, pēc tam instrumentus rūpīgi noskalo un nosusini.
Noslīpē visus rūsas plankumus ar smalku smilšpapīru vai kādu citu smalku, abrazīvu materiālu. Kad instrumenti notīrīti, noteikti jāuzasina arī to asmeņi, tāpat regulāri būtu jāieeļļo asmeņu salaiduma vietas un atsperes, kā arī papildu drošībai var aspmērēt metālu ar augu eļļu vai apsmidzināt ar kādu speciālu smērvielu.
Dārza tehnikas un instrumentu uzglabāšana
Dārza tehnikas glabāšanai ieteicamākās telpas ir garāža, šķūnis vai klēts, kur nav krasu gaisa temperatūras svārstību, jo šādā vidē samazinās gaisa kondensāta rašanās iespēja. Piemērotākā gaisa temperatūra ir pieci līdz 15 grādi. Tehniku nevajadzētu arī uzglabāt vietās, kur gaisa temperatūra ilgstoši turas zem nulles, jo aukstumā bojājas un plaisā tehnikas gumijas detaļas.
Lai arī dārza instrumentus gaisa temperatūra, kas ir zem nulle grādiem, nesabojās, arī tos nevajadzētu uzglabāt vietās, kur ir paaugstināts mitrums, jo tad uz instrumentiem ātri vien parādās rūsa. Līdzīgi kā dārza tehnikai, piemērotākās to uzglabāšanas vietas ir sausas telpas, kurās nav lielu gaisa temperatūras svārstību.
Sagatavošanās darbi dārzā
Mūsu platuma grādos ir nepieciešams ieziemot daudz un dažādus dārza augus, tai skaitā arī rozes, kuras drīkst nosegt tikai tad, kad āra temperatūra vairākas dienas ir bijusi zemāka par mīnus pieciem grādiem. Jāpiesedz būtu visi sala jūtīgie augi – arī vīnogulāji, krizantēmas, lavandas un citus. Piesedzot agrāk, zem pieseguma var iemitināties peles, kas var apgrauzt arī augu mizu, stumbrus un zarus. Visplašāk pieejamais un lētākais segšanas materiāls ir egļu zari.
Tāpat jāatceras sasegt podos augošās tūjas, kuras novieto tā, lai tās neatrastos tiešā saskarē ar zemi, un tad notin vairākās kārtās ar agroplēvi. Jaunos un sala neizturīgos stādījumus mulčē vismaz piecu līdz septiņu centimetru biezumā.
Vēlā rudenī vajadzētu veikt arī augļu koku balsināšanu, jo balsināšanas krāsa aizsargā koka stumbru no mizas plaisāšanas, kas var gadīties spilgtās saules dēļ ziemā. Aizsargā kokus no grauzējiem un meža zvēriem – nostiprini žogu ap dārzu, aptin kokus ar egļu zariem vai agroplēvi.
Ņem vērā, ka zālājam jābūt ne garākam par četriem līdz pieciem centimetriem, un no tā jānogrābj lapas un skujas, un jāsavāc kritušie augļi. Nopurini no kokiem tur palikušos augļus, lai tie zaros nepūst un nevairo infekcijas.