Kā ieziemot piemājas dīķi?
Sākoties ziemas sezonai, svarīgi atcerēties par dīķa ieziemošanu. Ja vēlies, lai pavasarī piemājas zivju dīķis izskatītos kopts un tīrs, tas pareizi jāsagatavo pārziemošanai.
Pareizi sagatavojot dīķi gada aukstākajiem mēnešiem, tā iemītnieki jutīsies labi arī ziemas laikā, un tas izskatīsies pienācīgi sakopts arī pavasarī.
Lapu un atmirušo augu aizvākšana
Visvieglākais veids, kā pasargāt dīķi no krītošajām koku lapām, ir pārklāt to ar dīķa aizsargtīklu, pirms lapas vēl sākušas birt. Tas jāpārklāj pāri dīķim, un kad lapkritis beidzies, tīklu kopā ar lapām var sarullēt. Izmet lapas un noglabā tīklu līdz nākamajai sezonai. Ja tas nav izdarīts, jāķeras klāt lapu savākšanai.
Dīķa tīrīšanai talkā var ņemt speciālu lapu savācēju. Tam jābūt ar pietiekami garu kātu, lai varētu aizsniegt nesakoptās vietas. Ja dīķa apakšā tiks atstātas nogulsnes un atmirušie augi, jārēķinās ar to, ka dīķī būs mazāk skābekļa, jo trūdošie augi to patērē daudz. Pavasarī būs jāveic arī pamatīgāki dīķa uzkopšanas darbi, jo lapas būs izveidojušas nogulsnes.
Ūdensaugu apgriešana
Apgriežot vecos ūdensaugu posmus, tiek novērsta organisko atlieku veidošanās, kas rada nogulsnes. Ja dīķī ir ūdensrozes, tās jāapgriež nedaudz virs pamatnes. Apcērp arī citas ūdenszāles, lai pavasarī to nokaltušās lapas un zari neradītu piesārņojumu. Pat ja dīķī nav zivju, neiztīrīts tas pavasarī prasīs daudz vairāk laika un liekāku pūliņu atdevi tā attīrīšanai.
Dīķis "kustībā"
Strūklakas un ūdenskritumi ziemā veidos interesantus ledus veidojumus, kas lieliski izskatīsies gada aukstajā laikā. Atceries, ka atstājot strūklakas ieslēgtas arī aukstākā laikā, būs nepieciešams veikt apkopes darbus arī ziemā, piemēram, jāpapildina ūdens, kas iztvaikos. Tāpat arī jāpārliecinās, ka ledus veidojumi nerada aizsprostus, kas var radīt dīķim nevajadzīgu ūdens zudumu. Jāatcerās, ka, ūdenim sasalstot un izplešoties, iespējama cauruļu saplaisāšana.
Gaisa piekļuve
Pēc apkopes darbiem, atceries no dīķa izņemt pumpi, novietojot to kādā siltākā vietā, piemēram garāžā vai pagrabā. Aizsardzība no aukstuma pagarina pumpja "kalpošanas" laiku. Noņem un iztīri arī ūdens filtra aizsargu. To var nomazgāt ar dārza šļūteni. Uzglabā to kopā ar pumpi, lai mazinātu nozaudēšanas risku.
Kad ārā kļuvis vēsāks, uz dīķa veidosies ledus kārta. Lai izvadītu toksiskās gāzes no ūdens, nepieciešams izveidot āliņģi. Dīķī mītošajām zivīm nepietiekams skābekļa daudzums var būt pat nāvējošs, tāpēc jāparūpējas, lai ziemas sezonā dīķim tiktu nodrošināta pietiekama gaisa padeve.
Tāpat ūdeni var arī oksidēt, ievietojot dīķī cirkulācijas sūkni. Šāds ūdens ir ne tikai labs ūdenstilpnes iemītniekiem, bet palīdzēs noturēt atvērtu aliņģi, kad dīķis sāks aizsalt. Ja ārā kļūst ļoti auksts, pastāvīgi jāpārbauda, vai āliņģis nav aizsalis. Ieziemošanai palīdzēs arī ledus aizturētājs, ko iespējams iegādāties santehnikas veikalos. Tas neļaus caurumam ledū aizsalt pat ziemas aukstākajos periodos.
Parūpējies par zivju veselību
Labi sabalansēts uzturs padarīs zivis veselīgākas. Jāpārliecinās, ka zivju veselības stāvoklis pirms ziemas guļas ir stabils. Kad ūdens temperatūra jau ir zem +15 grādiem pēc Celsija, zivju gremošanas sitēmas darbība un metabolisms palēninās. Kad ūdens temperatūra nokritusies jau līdz +10 grādiem, zivis vajadzētu pārstāt barot.
Ieguldot nedaudz laika un pieliekot pūles dīķa sagatavošanai ziemai, tu ne tikai palīdzi zivīm iekārtoties patīkamai ziemas guļai, bet atvieglo arī dīķa pavasara apkopes darbus.
Foto: pixabay.com