Kā izrotāt mājokli Ziemassvētkiem, neriskējot izraisīt ugunsgrēku?
Svētku sezona nebūtu tik svinīga bez svētku gaismiņām, virtenēm un dekoriem, kas rotā ne tikai mājas, bet arī pagalmus un balkonus. Ugunsdrošības speciālisti ir nedaudz noraizējušies par šo arvien intensīvāko rotājumu sacensību, un tam ir pamatots iemesls.
Īpaši aktuāla ugunsdrošība ir starpsvētku laikā starp Ziemassvētkiem un Jauno gadu, kad cilvēki iejutušies svētku atmosfērā un drošības jautājumiem nepievērš pienācīgu uzmanību. Viens no biežākajiem ugunsgrēku cēloņiem pēc neuzmanīgas apiešanās ar atklātu liesmu un neiztīrītiem dūmvadiem, ir veca vai bojāta elektroinstalācija un bojātu elektroierīču izmantošana. Pievērst pienācīgu uzmanību elektroinstalāciju regulārai pārbaudei aicina arī AS “Sadales tīkls”, atgādinot par Ministru kabineta noteikumiem veikt pārbaudi ne retāk kā reizi 10 gados. Tāpat speciālisti aicina uzmanīgi pārbaudīt elektroierīču stāvokli un pārliecināties, ka ierīce ir darba kārtībā un kabeļiem nav izolācijas bojājumu.
Tomēr par rūpīgākajam saimniekam gadās nepamanīt riskus, tādēļ speciālisti aicina parūpēties par papildu drošības aspektiem, piemēram, izvērtēt strāvas noplūdes automātslēdžu un lokizlādes īsslēguma aizsardzības ierīces uzstādīšanu.
"Mums kā profesionāļiem, kas ikdienā strādā ar elektrību, ir teiciens: ir vieglāk novērst ugunsgrēku, nekā to nodzēst. Es uzskatu, ka ir vērts izmantot visus pašlaik pieejamos ugunsdrošības pasākumus, lai pasargātu sevi no ugunsgrēka. Daudzi cilvēki jau ir uzstādījuši dūmu detektorus savos īpašumos, bet tie signalizē par jau esošajām briesmām. Lai tik tālu nenonāktu, ir nepieciešams uzstādīt lokizlādes īsslēguma aizsardzības ierīci, kas novērš lielāko daļu ar elektrības bojājumiem saistītu ugunsgrēku, pasargājot kā cilvēkus, tā arī īpašumus," saka Edgars Glāznieks, ABB elektrifikācijas produktu speciālists.
Mēs joprojām pārāk maz uzmanības pievēršam mājokļa drošībai
"Problēma ir tā, ka mēs nekad nevaram būt pilnīgi droši par vadu vai tiem pievienoto ierīču drošību, pat ja paši tos esam uzstādījuši. Pietiek ar tikai vienu vāju detaļu visā ķēdē, un jūs jau esat pakļauti riskam. Tomēr visbiežāk nelaime notiek, jo ir bojāta kabeļu izolācija, piemēram, nekorekti ieskrūvēta skrūve, nagla vai mēbeļu pārvietošanas procesā radīts bojājums kabelī, kā arī nepareiza kabeļu uzstādīšana un nostiprināšana. Taču ugunsgrēkus var izraisīt pat tādas lietas, par kurām mēs, iespējams, reti aizdomājamies, piemēram, UV starojums, uz telefona lādētāja uzsviestas drēbes, kas rada pārkaršanas risku vai kabeļu bojājumi, ko nodarījuši mājas mīluļi - truši, jūrascūciņas vai peles, žurkas un citi grauzēji. Par laimi, šādus riskus mēs varam novērst pavisam vienkārši, izmantojot jau minētās lokizlādes īsslēguma aizsardzības ierīces," stāsta eksperts.
Šī ierīce, kas atrodas elektrības sadales skapī, izslēdz ķēdi, ja līnijā rodas elektriskā loka īsslēgums, piemēram, sāk dzirksteļot kabelis. (vai ja vads dzirksteļo u.tml.). Standarta automātslēdzis vai noplūdes strāvas automātslēdzis šādu bojājumu neatpazīs. Novēršot loka bojājumus un pārtraucot bojāto ķēdi, ierīce nodrošina uzticamu un pilnīgu aizsardzību visu veidu ēkām.
"Loka aizsardzības slēdzi vajadzētu uzstādīt ne tikai privātmājās, bet noteikti arī sabiedriskajās ēkās: bērnudārzos, skolās, pansionātos, tirdzniecības centros u.c., kā arī uzņēmumos. Tos ir viegli uzstādīt gan jaunās ēkās, gan esošajās elektroinstalācijās. Turklāt esošajās, kur par elektroinstalācijas kvalitāti neesam pārliecināti, tas ir īpaši būtiski," norāda speciālists. “Daudzās valstīs, piemēram, Vācijā noteiktos objektos lokizlādes īsslēguma aizsardzības ierīces ierīkošana ir obligāta prasība. Pagaidām Latvijā šīs ierīces uzstādīšana ir rekomendējama, bet, ja mēs vēlamies būt maksimāli droši, ka esam izdarījuši visu, lai novērstu jebkādu risku mūsu tuvajiem cilvēkiem, tad šādas ierīces ierīkošana ir patiesi nozīmīga. Īpaši es aicinātu izvērtēt koka ēku īpašniekus. Turklāt šo ierīci ir pavisam viegli uzstādīt ne tikai jaunajās ēkās, bet arī vecākos namos. Piemēram, lokizlādes īsslēguma aizsardzības ierīces ir izmantotas tādos pasaules nozīmes kultūrvēsturiskajos pieminekļos kā Nīderlandes koka dzirnavās un Āhenes katedrālē Vācijā,” norāda speciālists.
ABB lokizlādes īsslēguma aizsardzības ierīces:
S-ARC1 un S-ARC1 M ir jaunās 1P+N lokizlādes īsslēguma aizsardzības ierīces ar automātslēdzi (MCB), attiecīgi ar 6kA un 10kA atslēgšanas spēju, kas atbilst izstrādājumu standartiem IEC/EN 62606; IEC/EN 60898-1. Tikai divu moduļu platumā šīs ierīces nodrošina aizsardzību pret lokizlādes radīto īsslēgumu.
DS-ARC1 un DS-ARC1 M ir jaunās 1P+N lokizlādes īsslēguma aizsardzības ierīces ar kombinēto noplūdes automātslēdzi (RCBO), attiecīgi ar 6 kA un 10 kA atslēgšanas jaudu, kas atbilst izstrādājumu standartam IEC/EN 62606; IEC/EN 61009.
Drošības apsvērumu dēļ neveic uzstādīšanu pats - lūdzu, uztici šo darbu elektriķim!