Kā izveidot dārza celiņu no bruģakmens?
Šajā gadījumā celiņa izbūvēšanai tev būs nepieciešami šādi materiāli un darbarīki:
* Bruģakmens, taču var izmantot arī ķieģeļus, betona blokus, akmens plātnes u.c.
* Smiltis
* Mērlente
* Lāpsta
* Rokas bliete
* Slota
* Akmeņi apmales izveidei
* Gari mietiņi un virve
* Naglas
* Veseris
* Koka dēļi
* Līmeņrādis
* Āmurs
* Grants
* Gumijas āmurs
Pirmkārt, nosaki dārza taciņas atrašanās vietu un izmērus. Izmantojot garus koka mietiņus, atzīmē abas taciņas puses. Novelc virvi un ik pēc pusotra metra koka mietus iesit zemē, tas nepieciešams turpmākai dēļu stiprināšanai, kuri paredzēti celiņa norobežošanai no apkārtnes. Atzīmēto celiņa vietu izroc dziļumā 15 – 20 cm, izrakto virsmu nolīdzini un noblietē.
Lai izvairītos no peļķu veidošanās uz celiņa, uzliec līmeņrādi uz mietiem un apskati, vai izveidotā virsma ir taisna. Nepieciešamības gadījumā veic korekcijas.
Paņem naglas un koka dēļus. Piesit tos pie mietiem un atkal apskati līmeni. Tādā veidā esi izveidojis norobežojumu. Nākošais solis – pieber granti apmēram 10 cm biezā slānī.
Ar rokas blieti kārtīgi noblietē grants kārtu. Virsū vari uzbērt vēl vienu smalkas grants vai smilts kārtu (apmēram 5 cm). Atkal kārtīgi izlīdzini un noblietē. Vari šo kārtu apliet ar ūdeni un tad atkal noblietēt.
Apber visu ar smiltīm un, lai nolīdzinātu topošās taciņas virsmu, izmanto dēli – velkot dēli pāri celiņam (virzienā uz sevi), tiec vaļā no liekajām smiltīm. Arī smiltis kārtīgi noblietē un pārliecinies, ka virsma ir taisna.
Celiņa pamats ir gatavs, var sākt ieklāt bruģi. Katru bruģakmeni ar gumijas āmura palīdzību cieši iesēdini smiltīs. Lai izlīdzinātu bruģakmeni attiecībā vienam pret otru, izmanto saplākšņa gabalu, ar rokas blieti piespiežot to pie bruģa.
Lēnām noņem pirms tam izvietotos mietus un koka dēļus. Abās taciņas pusēs izroc nelielas bedrītes akmens apmales izveidošanai. Pateicoties izveidotajai apmalei, celiņš būs tīrāks. Bedrīšu dziļumam ir jābūt tādam, lai akmens apmale būtu nedaudz virs zemes.
Akmens apmales veidošanā izmantotajiem akmeņiem ir jābūt pielāgotiem celiņa stilam, bruģakmens krāsai utt. Savukārt, kādai jābūt akmens apmales formai, izlem pats. Pamats apmalei tiek veidots tāpat kā celiņam. Ērtākai blietēšanai šajā gadījumā labāk izmanto veseri.
Brugakmeņu starpas aizpildi ar smiltīm, tādā veidā sniedzot lietus ūdenim iespēju iesūkties augsnē arī caur celiņa virsmu.
Ja sākotnēji neesi celiņa malā atstājis vietu ziedu iestādīšanai, tad tiec vaļā no liekajiem bruģakmeņiem ar dārza zāģa palīdzību. Izņem arī smiltis un granti, aizstāj to ar auglīgu augsni. Tajā vietā iestādi ziedus, nelielus krūmiņus vai aromātiskos garšaugus (piemēram, timiānu).
Pašā noslēgumā celiņu apber ar smalkiem akmeņiem, tādā veidā aizpildot starpas un neļaujot augt nezālēm. Ar slotas palīdzību tiec vaļā no liekajiem akmeņiem.
Foto: Guy Renard/flickr.com