Kā izvēlēties atbilstošu zāles pļāvēju? Stāsta eksperts
Lai gan daba šovasar neskopojas ar kaprīzēm un saule mijas ar lietu ne pa dienām, bet pa stundām, zāle aug griezdamās gan Latvijas pļavās, gan piemājas mauriņos un ir klāt šī gada pirmais pļaujas laiks. Vairums saimnieku jau sen vairs nepļauj ar izkapti, dodot priekšroku modernajai tehnikai. Kā plašajā piedāvājumā izvēlēties īsto pļaujmašīnu, stāsta "Kesko Senukai Latvia" preču kategorijas vadītājs Mārtiņš Grīva.
Zāles pļāvēju jeb pļaujmašīnu mode nemainās gluži tik strauji kā apģērbu veikalos redzamās tendences, saka eksperts: "Ja pirms pieciem gadiem iegādājies pļaujmašīnu, vari mierīgi turpināt ar to strādāt – pa šo laiku nekas daudz nav mainījies. Galvenās izmaiņas izpaužas atsevišķās tehnoloģiskās niansēs un iedzīvotāju vēlmēs: pēdējos gados aizvien populārāki kļūst ar akumulatoru darbināmi zāles pļāvēji, kas dod dārzkopim neatkarību no kabeļiem un elektrības pieslēguma. Taču joprojām pieprasītākās ir elektriskās un ar benzīnu darbināmās pļaujmašīnas."
Vairāk nekā 100 dažādu mauriņa kopšanas ierīču modeļu plašajā klāstā nav labāku vai sliktāku risinājumu – ir tikai vairāk vai mazāk piemēroti katra lietotāja vajadzībām. Katram pļaujmašīnu veidam ir savs piekritēju loks, varbūt vienīgi mehāniskie zāles pļāvēji Latvijā nav sevišķi populāri un biežāk redzami tikai filmās.
Klasika – elektriskās pļaujmašīnas
Šos zāles pļāvējus labprāt izvēlas seniori, kuri kopj nelielas platības zālienu. Šie aparāti ir sevišķi piemēroti piemājas mauriņiem, kur nav šķēršļu, košumkrūmu vai citu apstādījumu, kas varētu būt traucējoši kabelim. Šīs ierīces arī prasa salīdzinoši nelielas izmaksas, toties nāksies nēsāt līdzi pagarinātāju, turklāt pļaušanas platums parasti nav diez ko liels un nepārsniedz 40 centimetru.
Kā mazi auto – benzīna pļaujmašīnas
Šīs jau ierasti ir vispopulārākās pļaujmašīnas – mobilas, bez kabeļa, ar lielu pļaušanas platumu. Tās patiešām ir līdzīgas mazam automobilim, pateicoties ne tikai jaudīgajam dzinējam, bet arī ātruma regulēšanas iespējām, pašgājēja funkcijai un tamlīdzīgi.
Jo jaudīgāks dzinējs pļaujmašīnai, kuru iegādāsies, jo lielāku platību ar to varēsi ērti apsaimniekot. Šīs mašīnas piedāvā "divi vienā", "trīs vienā" un pat "četri vienā" risinājumus. Klasika – nopļautā zāle tiek izmesta uz sāniem; taču otra iespēja ir to uzreiz mulčēt un pēc tam izmantot kā dabisko mēslojumu. Trešā iespēja ir ar savācējgrozu aprīkota pļaujmašīna, no kuras nopļautā un sasmalcinātā zāle nenonāk atpakaļ vidē, bet ir ērti izberama, piemēram, kompostā. Visattīstītākās iekārtas ir arī pašgājēji, kas atkal īpaši patīk senioriem, jo nav vajadzīgs fizisks spēks, lai ierīci stumtu – ar jaudīgiem dzinējiem aprīkotas benzīna pļaujmašīnas mēdz būt diezgan smagas. Vienlaikus jāpiebilst, ka šādas iekārtas nav īpaši piemērotas nelīdzenām, reljefām virsmām, kur tās ir samērā grūti vadāmas. Taču to galvenais mīnuss ir vērā ņemamais troksnis.
Klusas un ērtas – ar akumulatora dzinēju
Aizvien populārākās akumulatora pļaujmašīnas ir viegli darbināmas, ar līdzīgu funkcionalitāti kā benzīna zāles pļāvējiem, mobilas, taču krietni klusākas un nekaitina kaimiņus. Tiesa, ar tām nevar nopļaut tikpat daudz kā ar benzīna pļaujmašīnām, turklāt tās ir krietni dārgākas, kaut arī atrodami risinājumi par samērīgām cenām. Šīs pļaujmašīnas arī ir piemērotas drīzāk nelielām platībām, jo tās neizceļas ar ilgu darbības laiku, taču 400–800 kvadrātmetru varēsi sapost bez bažām. Viena akumulatora uzlāde aizņem līdz 40–50 minūtēm, taču var izvēlēties arī divu akumulatoru motoru, kam attiecīgi būs arī lielāka jauda un pļaušanas platība. Šīs pļaujmašīnas apsviedīgi saimnieki pērk bez akumulatora un pievieno tām jau saimniecībā esošu akumulatoru, tā paplašinot savu instrumentu klāstu.
Inovācijas piemājas mauriņā – robotizētie zāles pļāvēji
Ierīces, kas līdzīgi robotiem-putekļu sūcējiem savā nodabā rāpo pa mauriņu, iegādājas pārsvarā jaunāka gadagājuma cilvēki, kuriem patīk viss jaunais, inovatīvais un kuri dārzu uztur, lai tajā atpūstos un baudītu laiskus vakarus, nevis strādātu. Lielai zālei gan šāds robots nederēs, jo ar 10 centimetrus gariem stiebriem netiks galā, bet pastāvīgi uzturēt kārtīgu, tīru mauriņu tam būs pa spēkam. To iegādājoties, jārēķinās ar lielākām investīcijām, kas jau iesākumā var sasniegt pat vairākus tūkstošus eiro, turklāt ne visi ražotāji cenā ir iekļāvuši arī uzstādīšanas izmaksas. Tāpat šis nebūs populārākais risinājums laukumiem ar reljefu, vai sarežģītām formām, šādu mauriņu kopšanas risinājumu izmaksa tuvosies lietota auto cenai.
Īpašas iespējas īpašiem uzdevumiem
Eksperts atgādina – efektīvai pļaušanai ļoti noderīgs palīgs būs trimmeris, kas palīdzēs glīti nolīdzināt maliņas gar puķu dobēm, nopļaut garāku zāli un tikt klāt vietās, kur ar pļaujmašīnas manevrēšanas spējām ir par maz, piemēram, ļoti slīpās un nelīdzenās virsmās. Tāpat kā pļaujmašīnas, arī trimmeri pieejami gan mazāki, gan lielāki, vienkāršākiem un apjomīgākiem darbiem, darbināmi ar elektrību, akumulatoriem, vai benzīna dzinēju, lētāki un dārgāki. Toties, ja ir jākopj sevišķi liela platība – pļava vai lauks – un pļaujmašīna vairs nav risinājums, ir vērts apsvērt zāles pļaušanas traktora iegādi.
Vectēvu laiki, kad pļaušana bija jāveic agrā vasaras rītā, jo rasā izkapts labāk kož, sen ir garām. Pļaut zāli mūsdienās var neskaitāmi daudzos dažādos veidos jebkurā diennakts laikā, kad vien tas ir ērti saimniekam un netraucē kaimiņiem. Pļaujmašīnu segments, tāpat kā jebkura tehnika, pastāvīgi attīstās, ļaujot izvēlēties tieši tev piemērotāko tehniku. Pļaujmašīnas iegāde nav modes kliedziens, bet gan objektīva nepieciešamība, ja vēlies būt sava dārza saimnieks, nevis vergs.