abc.lv skaitļos

Lietotāji online96
Aktīvie uzņēmumi26479
Nozares raksti2312
Ekspertu atbildes3041
Kā izvēlēties centrālās apkures krāsni savai mājai? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kā izvēlēties centrālās apkures krāsni savai mājai?

Kā izvēlēties centrālās apkures krāsni savai mājai?

Mājas apsildes sistēmas izvēle ir viens no būtiskākajiem lēmumiem, kas vistiešākajā veidā ietekmēs dzīves kvalitāti mājā. Tā kā variantu ir diezgan daudz, ir jāpārdomā vairāki jautājumi, lai saprastu, kāds apsildes veids būs vispiemērotākais tieši Jūsu vajadzībām – vai Jūsu ikdienas skrējienā labāk noderēs automatizēts apkures katls, vai varbūt vienkārša centrālās apkures krāsns būs pietiekami praktiska izvēle. Kas ir jāzina, izvēloties apsildes veidu? Par to lasiet tālāk!

Foto: StockSnap.io 

Kādas centrālās apsildes iespējas ir pieejamas?

Pieejamais klāsts ir visai plašs. Pirms izvēles izdarīšanas svarīgi izvērtēt divas lietas – apkures katla vai krāsns veidu un to, kāds siltumnesējs tiks izmantots, lai izplatītu siltumu visās telpās.

Veidi. Populārākie veidi ir malkas apkures katli, granulu, gāzes, akmeņogļu, kūdras, retāk - dīzeļdegvielas. Tāpat mūsdienās daži joprojām izvēlas zemes siltumsūkni vai būvē pasīvo ēku, kur apsildei pietiek vien ar rekuperatoru un kamīnu noskaņai. Mazākām platībām vai lauku mājām un vasarnīcām var izvēlēties arī centrālās apkures krāsni. 
 
Siltumnesēji. Atkarībā no izvēlētās apkures sistēmās atšķiras arī siltuma vadītāji – tie var būt ūdens, īpašs šķidrums (siltumnesējs) vai gaiss. Apkures sistēmās ar šķidru siltumnesēju tiek izmantoti radiatori vai zemgrīdas cauruļu sistēma. Apkures sistēmās ar karsto gaisu sūknis to novada uz īpašām ventilācijas atverēm, kas savienotas ar visām telpām. Parasti šīs gaisa šahtas ir izvietotas zem grīdas.

Kas jāapsver, izvēloties apsildes veidu?
Eksperti iesaka apsvērt trīs galvenos faktorus – maksu par apkuri (sezonā), ierīkošanas izmaksas (vienreizējas), automatizācijas pakāpi (cik daudz lietotāja iejaukšanās vajadzēs siltuma nodrošināšanai). Papildu šiem faktoriem var izdalīt vēl vairākus.
  • Cik liela platība jāapsilda? Lai arī centrālapkures katli un krāsnis ir dažādi, katram variantam ir pieejami dažādi jaudas lielumi. Nav vērts pirkt pārāk jaudīgu krāsni, ja apsildāmā platība ir neliela – lielākām krāsnīm ir lielāks kurināmā patēriņš, līdz ar to pārāk liela jaudas rezerve, visticamāk, nozīmēs vien to, ka siltums tiks palaists gaisā. Parasti, pieņemot, ka griestu augstums ir 2,5 m, rēķina 1 kW jaudas uz 1 kvadrātmetriem. Tas nozīmē, ka mazai 40 m2 mājiņai pietiks ar krāsni, kuras jauda ir 4 kW. Savukārt 200 m2 mājai būs nepieciešami 20 kW jaudas, lai mājoklī būtu patīkami silti.
  • Vai māja ir siltināta? Tas, cik sen un cik pamatīgi ir siltināta māja, noteiks to, cik daudz enerģijas aizies zudumā. Attiecīgi – jo kvalitatīvāki logi, durvis un labāks siltinājums, jo mazāki enerģijas zudumi. Un otrādi – jo plānāks siltinājums, jo lielāka jaudas rezerve jāparedz. Lieli siltuma zudumi notiek caur logiem, paneļu savienojumu vietām un jo īpaši ēkas jumtu, ja tas nav pienācīgi siltināts.
  • Vai mājai ir atsevišķa telpa, kur ierīkot apkures sistēmu? Centrālapkures sistēma arī lielā mērā jāizvēlas atkarībā no tā, cik daudz vietas mājā var paredzēt apkures sistēmas ierīkošanai un kurināmā glabāšanai. Ja visā miteklī ir vien neliels kakts, kurā pietiek vietas krāsnij, tad tur ar putekļainu granulu katlu un automātiskās padeves tvertni nebūs ko iesākt. Tur vislabāk derēs centrālās apkures krāsns ar plīts vai kamīna funkciju, kas būs estētiski iederīgāka. Ja vietas ir daudz – piemēram, atsevišķa telpa ar ventilāciju, tad izvēlēs iespējas ir daudz plašākas.
  • Cik daudz laika varēs veltīt kurināšanai? Lai arī kādu apkures veidu izvēlētos, autonomā centrālā apkure nozīmē to, ka kādam būs jāuzmana centrālās apkures krāsns, jāpiemet malka vai jāuzrauga cita kurināmā krājumi. Gāzes apkures katlam būs nepieciešams vismazāk iejaukšanās no lietotāja puses (būtībā vienu reizi sezonā), malkas apkures katlam – visvairāk (vidēji reizi dienā, ļoti aukstā laikā – varbūt pat vairāk).
  • Kurināmā izmaksas. Neatkarīgi no tā, cik lielas būs sākotnējās uzstādīšanas un siltināšanas izmaksas, kopējo centrālās apkures sistēmas rentabilitāti noteiks izvēlētā kurināmā izmaksas gada griezumā. Ir jādomā par to, cik bieži sezonas laikā būs jāiegādājas kurināmais, cik lielā apjomā, kur un kā to glabāt (piemēram, skaidu briketes nedrīkst glabāt mitrumā – tās izšķīdīs un nebūs derīgas). Ideālas sistēmas nav, tādēļ tas ir jāapsver rūpīgi. Būtībā novērojama vienkārša korelācija – jo dārgāks kurināmais (gāze, granulas), jo lielāka iespēja ierīkot automatizētu sistēmu, kas pati spēs uzturēt iestatīto siltumu bez cilvēka klātbūtnes.
Foto: Pexels.com

Kuru centrālapkures sistēmu izvēlēties?
Gāzes apkures katls
Populāra izvēle dzīvokļos. Mājas apsildei šāds katls ir visai dārgs, jo gāzes patēriņu nosaka apsildāmā platība. Gāzes apkures galvenā priekšrocība – pilnīga autonomija. Daudziem katliem iespējams pievienot sensorus, kas nosaka telpu un āra temperatūru un attiecīgi pielāgo kurināšanas jaudu atbilstoši lietotāju atlasītiem iestatījumiem.
 
Granulu apkures katls
Šādiem katliem ir pieejamas arī automātiskās padeves krātuves, kur var iebērt granulas vairākām dienām uz priekšu. Tas nozīmē, ka lietotāja iejaukšanās būs nepieciešama retāk. Granulu katliem vēlams uzstādīt akumulācijas tvertni, lai deglis varētu strādāt ilgāk, ne ieslēgties un izslēgties.
 
Malkas apkures katls
Malka ir tradicionāls un salīdzinoši lēts kurināmais. Taču arī visdarbietilpīgākais. Malkas cena lielā mērā ir atkarīgā no tā, kā to sagatavo – ja var velīt laiku un sagatavot kurināmo ziemai saviem spēkiem, tad izmaksas būs daudz zemākas. Ja pie mājas nav vietas, kur malku žāvēt, tad vēlams iegādāties sausu malku, un šāda sagatavota kurināmā izmaksas būs pat vairākas reizes augstākas. Malkas katli ir vieni no lētākajiem un vienkāršākajiem, tādēļ tie joprojām ir populāra izvēle, taču tie rada arī visvairāk darba lietotājiem.

Kombinētie apkures katli
Šis ir labs risinājums tiem, kas nav īsti pārliecināti, kas būtu labāk – malka, briketes vai granulas. Taču lietotāji atzīst, ka šādiem katliem lietderības koeficients ir zemāks. Šādus katlus manuālā režīmā var kurināt ar malku, skaidu briketēm vai oglēm, savukārt automātiskajā režīmā – ar granulām. Katlu modeļi ir dažādi, bet pārsvarā būs jārēķinās, ka, lai pārslēgtos no kurināšanas ar malku uz kurināšanu ar granulām, katls būs nedaudz jāpārveido – būs nepieciešams uzstādīt granulu degli. Un, attiecīgi, pārejot uz malku, šis deglis būs jādemontē. Atsevišķiem modeļiem demontēšana nebūs nepieciešama, atliks vien pārslēgties, taču arī cena attiecīgi būs augstāka.

Apkures katls ar akmeņoglēm
Akmeņoglēm ir visai augsts īpatnējais siltums, tās deg samērā ilgi. Taču tās rada daudz putekļu un melnu nosēdumu, kā arī ir visai dārgas, tādēļ nav iecienīts kurināmā veids.

Centrālās apkures krāsns
Noteikts malkas apkures katla veids. Kompakts un salīdzinoši lēts apkures katls, kas var būt apvienots arī ar plīti vai krāsni. Būtībā var teikt, ka tā ir modernizēta un uzlabota klasiskās ķieģeļu krāsns versija ar ūdens kameru, kas nodrošina centrālās apkures funkciju.

Lasiet tālāk par to, kādas ir centrālās apkures krāsns priekšrocības un trūkumi un kādu siltumnesēju izvēlēties optimālai darbībai.


Foto: Precesdarbam.lv
 
Kādas ir galvenās centrālās apkures krāsns priekšrocības?
Centrālās apkures krāsns var būt aprīkota arī ar plīts virsmu un pat cepeškrāsni. Kurinot šādu krāsni ar plīts funkciju, Jūs varat apsildīt telpas, sagatavot karsto ūdeni. Tādējādi apkures sezonas laikā viena centrālās apkures krāsns pilda triju iekārtu funkcijas – tā apsilda mitekli, sagatavo silto ūdeni, kā arī var tikt izmantota gāzes plīts vietā. Taču ņemiet vērā, ka tām krāsnīm, kurām pieejama plīts virsma, noteikts daudzums siltumenerģijas tiek novadīta tieši uz to, līdz ar to daļa no kopējās jaudas paliek virtuvē.

Būtībā ir pieejamas divu veidu centrālās apkures krāsnis – ar plīts virsmu (paredzētas novietošanai virtuvē), vai arī kamīna veida – ar omulīgām stikla durtiņām (šāda tipa centrālās apkures krāsns parasti tiek novietota ēdamistabā vai dzīvojamajā istabā). 

Galvenās priekšrocības
  • Nelielas uzstādīšanas izmaksas – centrālās apkures krāsnis var iegādāties cenu diapazonā no 500 līdz 1500 € un pieslēgt pie jau esošiem radiatoriem.
  • Apvienotas vairākas funkcijas – karstā ūdens sagatavošana, telpu apsilde, kā arī noteiktiem modeļiem var izmantot plīts virsmu.
  • Kurināmais – malka vai malkas atgriezumi – īpaši ērti vasarnīcās vai lauku mājās.
  • Nav nepieciešama atsevišķa telpa – šādu krāsni bez bažām var likt virtuvē.
  • Kompakta.
  • Viegla – nav nepieciešams armēts pabetonējums.
  • Atsevišķi ražotāji piedāvā pielāgot durtiņu vērtnes pusi.
  • Var izvēlēties modeli ar ērtāko dūmvada pieslēgumu – no augšas vai no aizmugures.
Galvenie trūkumi
  • Kurināma tikai ar malku, malkas atlikumiem, kokskaidu vai kūdras briketēm. Nav piemērota granulām.
  • Jauda – vidēji līdz 17 kW, kas nozīmē, ka maksimālā apsildāmā platība, ja griestu augstums ir 2,50 m, būs līdz 170 m2. Atsevišķiem modeļiem pieejama centrālapkures jauda līdz 20–25 kW.
  • Degšanas ilgums – ap 6 stundām.
  • Manuāla kurināšana – apkures sezonā būs jākurina pat vairākas reizes dienā.
  • Siltums radiators pēc kurināšanas pārtraukšanas pazūd diezgan ātri.
  • Nepieciešams elektromotors ūdens cirkulācijas uzturēšanai sistēmā.
  • Nav iespējama automatizācija.
  • Nepieciešams uzpildīt apkures sistēmu ar siltumnesēju, ja izvēlētais siltumnesējs ir ūdens - jānodrošinās pret tā sasalšanu. 
Foto: Shutterstock.com

Kādu siltumnesēju izvēlēties centrālās apkures krāsnij?
Lai centrālās apkures krāsns varētu sasildīt visu mitekli, tai parasti tiek pievienoti radiatori, pa kuriem plūst silts šķidrums, kas pakāpeniski atdod savu siltumu telpai. Populārākais līdzeklis ir ūdens (lēts, visur pieejams, viegli atjaunot, paredzamas īpašības). Alternatīvi ir pieejami arī speciāli šķidrumi, kas kalpo kā siltumnesēji.

Parasti centrālās apkures krāsnis lieto ar ūdeni, taču ūdenim ir vairāki trūkumi
  • Ūdens satur piemaisījumus (sāļus, gāzes), kas veicina apsildes elementu virsmas koroziju, rada nosēdumus un dažādu apaugumu veidošanos, tādējādi pasliktinot siltumatdevi un bojājot apsildes iekārtas.
  • Ūdens sasalst, līdz ar to, ja apsildes sistēma ar ūdeni ir uzstādīta dārza mājiņā vai vasarnīcā, kurā ziemā cilvēki uzturas vien pa retam, svarīgi neatstāt ūdeni sistēmā, jo tas var sasalt un sabojāt caurules.
Speciālo siltumnesēju priekšrocības
  • Nesatur mehāniskos piemaisījumus.
  • Neizraisa metāla koroziju.
  • Nav toksiski, nav viegli uzliesmojoši.
  • Parasti satur īpašas piedevas, kas novērš katlakmens veidošanos.
  • Aizsargā metālu.
  • Izmantošanas temperatūra – līdz pat -40 ˚C.

Kur izvēlēties centrālās apkures krāsni?
Ja centrālās apkures krāsns ir piemērots risinājums Jūsu vasarnīcai, lauku rezidencei vai mājai, tās plašā klāstā un cenu diapazonā var aplūkot tīmekļa veikalā Precesdarbam.lv. Katrai krāsnij ir pieejams detalizēts apraksts ar būtiskākajiem parametriem, kā arī ir iespējams zvanīt, lai uzzinātu vairāk par preci. Ielūkojieties un izvēlieties sev piemērotāko risinājumu!
Banner 280x280 Banner 280x280

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.